Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. novembec 2019

O dvoch anomáliách, ku ktorým viedol rok 1989 (video)

Rozhovor s Jánom Čarnogurským o nízkej účasti kresťanov na Novembrovej tribúne, dvoch anomáliách spojených s VPN a KDH, ale aj oživenom napätí medzi východom a západom Európy.
O dvoch anomáliách, ku ktorým viedol rok 1989 (video)

November 1989 na Slovensku viedol k dvom anomáliám, tou prvou bol vznik HZDS, teda hlavnej postkomunistickej sily, v prostredí VPN. Napísal som o tom pred časom samostatný text.

Tou druhou anomáliou je, že konzervatívna pravica nereprezentovala témy ako národný štát, nacionalizmus v dobrom zmysle slova a podobne. Nikde inde vo východnej Európe ani jednu z týchto dvoch anomálií nenájdeme. Má to svoje vážne dôsledky dodnes. Pozval som preto do štúdia Postoja Jána Čarnogurského, ktorý nesie zodpovednosť za druhú anomáliu, aby sme sa o tom porozprávali.

Začali sme ale inde: kresťanov bolo na tribúne v Novembri 1989 málo, hoci ťarchu boja s komunizmom niesla najmä tajná Cirkev, navyše kresťanov za hlavných oponentov režimu označil aj generál Lorenc v rozhovoroch pred pár rokmi. Tento jav sa opakuje častejšie v našich dejinách, prečo?

Reláciu si možno vypočuť aj ako podcast:

 

Foto, kamera, strih: Andrej Lojan

Inzercia

Odporúčame