Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. február 2010

Predvolebné postoye: Pýtame sa ĽS-HZDS

Na predvolebné otázky Postoya odpovedajú za stranu Vladimíra Mečiara – ĽS-HZDS predseda Republikovej rady Marián Klenko a podpredseda strany Jozef Habánik. Slovenská vláda prijala začiatkom roka zákon o preukazovaní pôvodu majetku z dielne premiéra Roberta Fica. Je potrebné, aby sa zákon schválil do...

Na predvolebné otázky Postoya odpovedajú za stranu Vladimíra Mečiara – ĽS-HZDS predseda Republikovej rady Marián Klenko a podpredseda strany Jozef Habánik.

Slovenská vláda prijala začiatkom roka zákon o preukazovaní pôvodu majetku z dielne premiéra Roberta Fica. Je potrebné, aby sa zákon schválil do konca volebného obdobia, aj keby hrozilo, že bude opäť nevykonateľný?
Uvedený zákon je v rozpore s princípmi právneho štátu. Prenáša zodpovednosť na jednotlivca, aby dokázal svoju nevinu. Pôsobí retroaktívne a obsahuje množstvo vecných aj formálnych chýb. Podľa ĽS – HZDS by sa Vláda SR a Národná rada SR mala skôr zaoberať komplexným programom boja proti korupcii a neprijímať návrhy zákonov, ktoré sú protiústavné.

Parlament sa počas volebného obdobia nedokázal ani raz dohodnúť na zúžení poslaneckej imunity, aj keď riešil niekoľko prípadov, kedy práve imunita zabránila vyšetrovaniu trestného činu. Je spravodlivé, aby poslanci mali iné "práva" ako bežní občania?
Jednotlivé prípady zneužitia poslaneckej imunity treba posudzovať osobitne. Individuálne zlyhania niektorých poslancov nemôžu byť dôvodom na jej zrušenie. Poslanecká imunita má chrániť poslanca NR SR pred prípadným politickým zneužitím orgánov činných v trestnom konaní. Takéto riziko nemožno spoľahlivo vylúčiť ani v demokratickej spoločnosti. Preto má poslanecká imunita svoje opodstatnenie v právnom systéme SR.

V spoločnosti narastá počet rozvodov, čím sa zvyšuje počet neúplných rodín. Ako by ste pomohli mladým ľuďom, aby sa tento trend v spoločnosti nestal samozrejmosťou?
Zníženie rozvodovosti je možné zmeniť prostredníctvom výchovy mladých ľudí k úcte a zodpovednosti, čo je najmä úlohou rodiny. Do tohto problému vstupuje cirkev, výchovno-vzdelávacie inštitúcie a médiá. Rozvodovosť ovplyvňuje aj ekonomická situácia v krajine, ktorá sa premieta do životnej úrovne rodín. Cieľom politickej reprezentácie musí byť formovanie takého ekonomického prostredia, ktoré zabezpečí dôstojnú životnú úroveň obyvateľstva.

V spoločnosti prevláda názor, že ak chce byť Cirkev samostatná a apolitická, musí byť finančne nezávislá. Mala by sa finančne odlúčiť od štátu?
ĽS – HZDS je za zachovanie súčasného modelu financovania cirkví a náboženských spoločností a prípadné zmeny uskutočníme len po dohode s ich predstaviteľmi.

Inzercia

K téme:
Váš pohľad: Odpovede ĽS-HZDS sú neúprimné Zdieľať

Aký je váš názor na zákon, ktorý by zakazoval vykonávanie potratov?
Odmietame potraty. Ich vykonávaniu v SR však nezamedzí prijatie zákona, keďže osoba, ktorá by sa rozhodla takýto zákrok podstúpiť, môže za týmto účelom vycestovať do zahraničia. Alebo podstúpiť zákrok nelegálne. Preto je nevyhnutné realizovať osvetové programy, vplývať na morálku ľudí a ich zodpovedné konanie.

V poslednom čase sa na politickej scéne otvorene diskutuje o problematike Rómov. Ako jedno z riešení navrhujú viaceré strany zaviesť internátne školy pre rómske deti. Je to podľa vás správne riešenie problému?
Sme za zriadenie internátnych škôl pre rómske deti, ktoré žijú v málo podnetnom prostredí, so zámerom zvýšenia ich vzdelanostnej úrovne a predpokladu pre uplatnenie na trhu práce. Táto priorita je súčasťou volebného programu pre voľby v júni 2010.

Postoy.sk vám bude až do volieb prinášať názory politických strán na vybrané otázky.

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Odporúčame

Ochraňovať prírodu na úkor ekonomického rastu?

Ochraňovať prírodu na úkor ekonomického rastu?

Mali by štáty pristúpiť k radikálnejšej ochrane životného prostredia aj za cenu zníženia ekonomického rastu? Na otázku Postoy.sk odpovedali vybrané osobnosti. Ivan Rončák, politológ: Kvalita života nie len o výške hrubého domáceho produktu. Darmo budem vo veľkej luxusnej obývačke sledovať film na šp...

Matka Indie (fotoreportáž)

Matka Indie (fotoreportáž)

Hinduista, budhista, moslim, kresťan, ateista. V indickej Kalkate ich predsa len niečo spája. Žena malá vzrastom, ale veľká skutkami. Matka Tereza. Misionárky lásky sa modlia pri hrobe svojej zakladateľky denne aj niekoľkokrát. Pri vstupe aj odchode z malej kaplnky pokľaknú a pobozkajú Matkin hrob. ...

Za Imrichom Vaškom: Už sedí v prvom rade

Za Imrichom Vaškom: Už sedí v prvom rade

Dnes ráno, 9. februára 2010 Boh plný milosrdenstva povolal k sebe doc. PhDr. Imricha Vaška, CSc., m. prof. KU, bývalého dekana Filozofickej fakulty KU, spoluzakladateľa Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorý ju budoval do poslednej chvíle svojho života utrpením, láskou, modlitbou, spomienkou. (TK...