Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. júl 2016

Zabudli už americkí demokrati na Kermita Gosnella? (Texty roka)

Kto vlastne v americkej politike je alebo nie je radikál?
Zabudli už americkí demokrati na Kermita Gosnella? (Texty roka)

Hillary Clintonová na zjazde demokratov vo Philadelphii, ktorý ju nominoval do volieb na prezidenta USA. Foto: TASR/AP

(Každý člen redakcie vybral jeden svoj text, ktorý bol pre neho tento rok z nejakého dôvodu mimoriadny. Tento text, pôvodne publikovaný v júli, vybral Lukáš Obšitník z tohto dôvodu:

Medzi hlavné tohtoročné udalosti vo svete patrili voľby v USA. Tento text približoval tému ochrany života nenarodených, o ktorej sa vo voľbách tiež rozhodovalo. Aj keď je Trumpa ťažké označiť za prolifera, jeho kandidát na viceprezidenta Mike Pence ním určite je. Naproti tomu Clintonová zastáva aj v rámci hnutia zastávajúceho potraty krajnú pozíciu a jej zvolenia sa proliferi oprávnene obávali. Text som vybral preto, lebo táto téma sa veľmi opomína, hoci by mala patriť medzi dôležité.)​

„Je odporné počúvať lídrov Demokratickej strany a jej pridružených organizácií, ako tlieskajú a volajú po potratoch v meste Kermita Gosnella,“ napísal v reakcii na prebiehajúci zjazd amerických demokratov Robert P. George, rešpektovaný profesor Princetonskej univerzity.

Kermit Gosnell pracoval ako lekár vo Philadelphii, kým sa nezistilo, že vykonával stovky potratov aj po 24. týždni, teda po šiestich mesiacoch (!) tehotenstva, ktoré sú v štáte Pensylvánia ešte povolené na vykonanie potratu. (V USA je popravde veľa štátov s takýmto ohraničením a niekoľko aj úplne bez časovej hranice, hoci je pravda, že takýchto potratov sa vykonáva malé percento.) Vyšetrovatelia zistili, že Gosnell zabil aj jednu ženu a vykonal minimálne tri vraždy detí, ktoré potrat prežili a narodili sa živé, tým, že im prestrihol chrbticu. V roku 2013 bol odsúdený na doživotie. Bol všeobecne vyhlásený za monštrum.

Tohto roku sa zjazd Demokratickej strany konal zhodou okolností práve vo Philadelphii. A hoci to pre niekoho môže byť ťažko uveriteľné, medzi demokratmi a Gosnellom naozaj môže byť nepriama spojitosť. Ako pripomenul Hadley Arkes, dolnou komorou amerického Kongresu minulý september iba vďaka republikánom prešiel návrh zákona, ktorý opätovne zavádza tresty pre lekárov, ktorí zabijú dieťa preživšie potrat. (V roku 2010 bolo v USA nahlásených až 1270 zabití živonarodených detí.) Za návrh v septembri hlasovalo 243 republikánov a iba piati demokrati – 177 demokratov hlasovalo proti, medzi republikánmi nikto. Ak návrh prejde aj cez Senát, prezident Obama varoval, že ho bude vetovať, lebo by mal podľa neho „hrozný dopad a obmedzil by poskytovanie zdravotnej starostlivosti“. Chcú tým americkí demokrati povedať, že Kermit Gosnell je vlastne taký fajn chlapík poskytujúci normálne lekárske služby?

Inzercia

Hillary Clintonová v apríli povedala, že nenarodené deti ani „niekoľko hodín pred narodením“ (!!) nemajú žiadne ústavné práva s dodatkom, že plne podporuje prípad Roe vs. Wade. Zdieľať

O charaktere demokratov svedčí aj to, že aj počas kampane sa Hillary Clintonová spolu s Berniem Sendersom sporili akurát o to, kto z nich zastáva neskoršiu časovú hranicu dostupnosti potratov. „Neskoršiu“ v americkom kontexte znamená obhajobu 24. týždňa tehotenstva (šiestich mesiacov). Samozrejme, že pri tom zdôraznia, že ide o prípady znásilnenia a ohrozenia života alebo zdravia matky, pričom ale kľúčové slovo „zdravie“ znamená fyzické aj mentálne, či emocionálne zdravie, čo pochopiteľne ponúka veľmi široké možnosti vysvetlení.

Čo sa týka potratu čiastočným pôrodom (partial-birth abortion), hroznej praktiky vykonávanej v treťom trimestri tehotenstva, Clintonová spolu s ďalšími demokratíckými senátormi v roku 2003 hlasovala proti jeho federálnemu zákazu a neskôr v roku 2007 kritizovala Najvyšší súd USA, ktorý tento zákaz potvrdil.

Hillary sa vie ochotne vyjadriť, že by podporila obmedzenie potratov vykonávaných v treťom trimestri s výnimkou spomínaného znásilnenia a ohrozenia života alebo zdravia matky, ale nikdy pokus o obmedzenie nešpecifikovala. Jej postoj v podstate znamená, že za istých vágne formulovaných podmienok potraty aj v tomto neskorom štádiu tehotenstva schvaľuje. Aby počas kampane náhodou za Sandersom nezostala pozadu, v apríli povedala, že „nenarodené osoby nemajú žiadne ústavné práva“, že ak sa žena rozhodne dieťa porodiť, treba jej, samozrejme, všemožne pomáhať, ale ak sa rozhodne inak, právo na potrat nesmie byť ohrozené. O pár dní v ženskom televíznom programe ešte pritvrdila slovami, že ani nenarodené deti „niekoľko hodín pred narodením“ (!!) nemajú žiadne ústavné práva s dodatkom, že plne podporuje prípad Roe vs. Wade. Akoby naznačovala, že ju možno radiť k zástancom „práva na potrat“ aj pre posledný deviaty mesiac (či posledný deň) tehotenstva.

Kto teda je či nie je v amerických voľbách vlastne extrémista? Aj keď ochrana života nenarodených nie je jedinou oblasťou hodnou posudzovania, človeku sa nad touto mäsiarčinou zastavuje rozum.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.