Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Politika
29. júl 2016

Tim Kaine: Clintonovej katolícky kandidát na viceprezidenta

Takýto scenár sme už zažili: Demokrati známi svojou radikálnou propotratovou politikou nominovali na post viceprezidenta katolíckeho kandidáta.
Tim Kaine: Clintonovej katolícky kandidát na viceprezidenta

Hillary Clintonová a jej kandidát na viceprezidenta Tim Kaine. Foto: TASR/AP

Bude stáť nohami pevne na zemi, bude srdečný a spájaný s katolíckym životom na spôsob etnickosti. Svoje profesie spojené s cirkvou bude vykonávať seriózne spolu s pravidelnými návštevami kostola. Ale pre členstvo v tejto strane v jej súčasnej podobe je ochotný diskrétne sa zriecť najhlbšieho morálneho učenia svojej cirkvi, predovšetkým čo sa týka ochrany nevinného života pri potrate.

Takto to bolo s Josephom R. Bidenom a tak je to aj teraz s Timothym Michaelom Kainom, ktorého si vybrala Hillary Clintonová. Kaine má na rozdiel od Bidena širšie politické skúsenosti a zdá sa, že sa aj hlbšie zapája do cirkevného života. Jeho skúsenosti budú teraz omnoho dôležitejšie, pretože bude čeliť ťažším úlohám ako Joe Biden.

Je proti potratom kvôli svojej viere

Kaine sa presúva do čela strany, ktorá dnes rozbieha vojnu proti náboženským inštitúciám a súkromným spoločnostiam, ktoré nepodporujú „právo na potrat“ alebo nerešpektujú rovnakopohlavné manželstvo. Kaine sa prolife táboru pokúša ponúkať umiernené gestá, čo vyvolá isté rozpaky, a Joeovi Bidenovi sa to nikdy nestalo. Môže to viesť aj k výbuchu kampane. Hoci je Clintonovej štáb známy svojou veľkou schopnosťou preverovať si ľudí, zdá sa, že si to nevšimol.

O Kainovi sa dá povedať, že je „dobrým človekom v zlom obchode“. Svojím rozhodnutím politicky rásť v strane, ktorá je čím ďalej tým viac propotratová, si ale sťažuje život. Zdieľať

Tim Kaine bol primátorom mesta Richmond vo Virgínii, neskôr bol v roku 2006 zvolený za guvernéra a v roku 2012 sa stal členom amerického Senátu. Ako demokratický primátor Richmondu kultivoval spoluprácu s černošskou komunitou. To si zachoval aj ako praktizujúci člen prevažne černošskej farnosti sv. Alžbety.

Jeho tamojší kňaz otec Jim Arsenault pripomína, že na posledný Veľký piatok Kaina požiadal, aby vyniesol pred kostol kríž v životnej veľkosti. „Ľudia so slzami v očiach preukazovali krížu úctu a Tim bol tam. Pomáhal im vstať, keď kľačali, a oni ho za to milo objímali. Každý pozná Tima Kaina.“

O Kainovi sa dá povedať to, čo H. L. Mencken povedal o Groverovi Clevelandovi, že je „dobrým človekom v zlom obchode“. Svojím rozhodnutím politicky rásť v strane, ktorá je čím ďalej tým viac propotratová, si ale sťažuje život. Keď kandidoval na guvernéra, podporil zákaz strašnej praktiky známej ako „potrat čiastočným pôrodom“ (partial-birth abortion). Takisto bol ochotný podporiť systém „informovaného súhlasu“, aby sa žene poskytovali informácie o stave dieťaťa, ktoré sa chystá potratiť. Bol ale aj dôrazne proti „kriminalizácii potratov“.

No načo hľadať „alternatívu“, ak by bolo v potrate niečo správne a legitímne? Ak hovoríme o ničení ľudského života, prečo by takýto druh zabitia nemal byť potrestaný?

Varovanie prišlo vtedy, keď sa Kaine vyjadril, že „je proti potratom na základe svojej viery“. Bola to kennedyovsko-bidenovská formula: morálny argument proti potratom neleží v prirodzenom zákone, ako to učí cirkev, spolu s faktami z embryológie a principiálnou argumentáciou. Je to len otázka „viery“, a preto Kaine môže slušne odmietnuť vyžadovať od verejnosti „vieru“, ku ktorej sa hlási.

Čakajú, že sa prolife názorov zriekne?

Napriek tomu Kaine povedal viac než dosť, aby dostal seba aj Hillary Clintonovú do nepríjemnej situácie. Naozaj si Clintonovej ľudia nevšimli, že Snemovňa reprezentantov vlani v septembri schválila návrh obnovujúci tresty v zákone na ochranu preživších novorodencov?

Jeho strana je dnes pevne oddaná predstave, že právo na potrat sa nekončí tehotenstvom, ale že v sebe nesie aj právo zabiť dieťa, ktoré potrat prežilo. Zdieľať

Ak bol Kaine proti „potratu čiastočným pôrodom“ (partial-birth abortion), určite by bol aj proti zabíjaniu narodených detí, ktoré potrat prežili.

Inzercia

Určite musí vedieť, že Obama pohrozil vetovaním tohto zákona a že 177 demokratov hlasovalo proti potrestaniu lekára za zabitie narodeného dieťaťa, ktoré potrat prežije. Takisto musí vedieť, že návrh zákona čaká na schválenie v Senáte a že sa bude musieť rozhodnúť.

Jeho strana je dnes pevne oddaná predstave, že právo na potrat zavedené procesom Roe vs. Wade sa nekončí tehotenstvom, ale že v sebe nesie aj právo zabiť dieťa, ktoré sa už narodilo. To je pozícia, ktorú budú musieť Hillary Clintonová a Kaine verejne brániť.

Je čudné, že médiá, vrátane katolíckych komentátorov vo Fox News, o tejto otázke príliš nehovoria ani ju kandidátom nekladú. Ale Kainova minulosť určite na tento problém upriamuje pozornosť. A tiež je to určite niečo, čo si Clintonovej ľudia neželajú, aby sa v tejto kampani objavilo.

Nepredvídali tento problém? Alebo jednoducho považovali za samozrejmosť, že ich strana podporí zabitie živo narodeného dieťaťa, ktoré potrat náhodou prežilo?

Oni to už vôbec nepokladajú za niečo zvrátené ani že by to vo väčšine prípadov bolo hodné povšimnutia.

Hadley Arkes
Autor je emeritným profesorom právnej vedy v Amherst College. Je aj zakladateľom a riaditeľom James Wilson Institute on Natural Rights and the American Founding so sídlom vo Washingtone. Jeho posledná kniha je Constitutional Illusions & Anchoring Truths: The Touchstone of the Natural Law (Ústavné ilúzie a základné pravdy: Kritérium prirodzeného zákona).

Pôvodný text: Tim Kaine: An Explosion Waiting to Happen?

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva