Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. júl 2016

Hospic v Belgicku odmietol eutanáziu, zaplatí pokutu 6 000 eur

Katolícky hospic v Belgicku prehral súdny spor. Zaplatí pokutu 6 000 eur, lebo nepovolil vykonať eutanáziu.
Hospic v Belgicku odmietol eutanáziu, zaplatí pokutu 6 000 eur

Foto: Flickr.com

Spor starobinca v belgickom meste Diest s rodinou zosnulej Mariette Buntjens sa skončil, informoval týždenník The Tablet. Prípad sa začal ešte v roku 2011, keď pacientka zomierajúca na rakovinu pľúc žiadala eutanáziu.

Katolícky hospic vtedy nepovolil, aby lekár podal 74-ročnej žene injekciu v cirkevných priestoroch. Pacientku následne previezli domov, kde zomrela. Jej rodina zdravotnícke zariadenie zažalovala.

Súd v Louvain uložil starobincu pokutu 3 000 eur. Navyše musí zaplatiť 1 000 eur každému z troch dospelých detí Mariette Buntjens.

Traja sudcovia jednomyseľne rozhodli, že „hospic nemal žiadne právo odmietnuť eutanáziu na základe výhrady vo svedomí,“ uviedol Catholic Herald.

Belgické zákony doteraz jasne deklarovali možnosť výhrady vo svedomí iba pre jednotlivých lekárov či zdravotníckych pracovníkov. Prípad teraz objasnil, že nemocnice alebo hospice nemajú právo odmietnuť žiadosť o eutanáziu.

Rodina zosnulej je s rozhodnutím súdu spokojná. „Teraz je čierne na bielom, že inštitúcia nemôže zasahovať do dohody medzi lekárom a pacientom,“ povedala právna zástupkyňa Sylvie Tack pre belgické noviny Het Nieuwsblad.

Inzercia

Spokojný je aj onkológ Wim Distelmans, ktorý sám vykonáva eutanázie. V Belgicku je prezývaný doktor Smrť. „Teraz keď niektorá inštitúcia bude chcieť odmietnuť eutanáziu, dvakrát si to rozmyslí,“ uviedol.

Rozhodnutie belgického súdu vyvolalo rozhorčenie medzi konzervatívnymi politikmi v zahraničí.

„Je obrovská tragédia, že politici aj sudcovia začali eutanáziu vnímať ako niečo normálne. Tento prípad iba posilnil moje presvedčenie, že musíme ochraňovať ľudí pred neustálymi a neoprávnenými zásahmi do ľudských práv,“ povedal britský poslanec Robert Flello.

Belgicko zlegalizovalo eutanáziu v roku 2003, rok po susednom Holandsku. Dnes má táto krajina jedny z najliberálnejších pravidiel eutanázie na svete.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.