Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. január 2016, 15:35

Hospic v Belgicku odmietol eutanáziu, teraz čelí žalobe

Hospic v Belgicku odmietol eutanáziu, teraz čelí žalobe

V Belgicku sa schyľuje k súdnemu sporu, ktorý ukáže, či majú výhradu vo svedomí aj inštitúcie.

Mariette Buntjens zomierala na rakovinu v katolíckom starobinci v belgickom meste Diest. Žiadala o eutanáziu, ktorá je v krajine legálna od roku 2002. Hospic však nedovolil, aby lekár podal 74-ročnej žene injekciu v priestoroch, ktoré prevádzkuje cirkev. Pacientku teda premiestnili do privátnej rezidencie, kde o pár dní zomrela. Bolo to v roku 2011.

Rodina Buntjensovej toto zariadenie zažalovala. Dcéra Nadine Engelen tvrdí, že katolícky hospic spôsobil matke bezdôvodné „fyzické a mentálne utrpenie,“ tým, že odmietol jej žiadosť zomrieť medzi jeho múrmi.

Súdne pojednávanie sa bude konať v apríli a podľa magazínu Catholic Herald má byť určitým precedensom. Ukáže totiž, či cirkevné inštitúcie majú právo odmietnuť podieľať sa na akte eutanázie.

V súčasnosti totiž belgické právo dáva možnosť výhrady vo svedomí lekárom, ale nehovorí o tom, či to isté platí aj pre inštitúcie.

Buntjens zomrela v roku 2011, ale až teraz sa prípad dostal do médií. Portál Life Site si všimol, že to bolo len pár dní po tom, čo nový bruselský arcibiskup Jozef De Kesel v jednom interview povedal, že katolícke inštitúcie majú právo odmietnuť potraty a eutanázie. Podľa neho žiadna cirkevná nemocnica alebo opatrovateľský dom za žiadnych okolností nemôže umožniť eutanáziu.

Inzercia

Belgickí lekári, ktorí vykonávajú eutanáziu spolu s liberálnymi politikmi, reagovali požiadavkou, aby Cirkev nebola financovaná z verejných zdrojov, pokiaľ nebude umožňovať eutanáziu vo svojich zariadeniach.

Podľa Catholic Heraldu stúpol za posledných desať rokov výrazne počet eutanázií v krajine, z 235 prípadov v roku 2003 ich bolo v roku 2013 až 1 807.

-rp-

Foto: pixabay.com

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.