Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. január 2016, 15:35

Hospic v Belgicku odmietol eutanáziu, teraz čelí žalobe

Hospic v Belgicku odmietol eutanáziu, teraz čelí žalobe

V Belgicku sa schyľuje k súdnemu sporu, ktorý ukáže, či majú výhradu vo svedomí aj inštitúcie.

Mariette Buntjens zomierala na rakovinu v katolíckom starobinci v belgickom meste Diest. Žiadala o eutanáziu, ktorá je v krajine legálna od roku 2002. Hospic však nedovolil, aby lekár podal 74-ročnej žene injekciu v priestoroch, ktoré prevádzkuje cirkev. Pacientku teda premiestnili do privátnej rezidencie, kde o pár dní zomrela. Bolo to v roku 2011.

Rodina Buntjensovej toto zariadenie zažalovala. Dcéra Nadine Engelen tvrdí, že katolícky hospic spôsobil matke bezdôvodné „fyzické a mentálne utrpenie,“ tým, že odmietol jej žiadosť zomrieť medzi jeho múrmi.

Súdne pojednávanie sa bude konať v apríli a podľa magazínu Catholic Herald má byť určitým precedensom. Ukáže totiž, či cirkevné inštitúcie majú právo odmietnuť podieľať sa na akte eutanázie.

V súčasnosti totiž belgické právo dáva možnosť výhrady vo svedomí lekárom, ale nehovorí o tom, či to isté platí aj pre inštitúcie.

Buntjens zomrela v roku 2011, ale až teraz sa prípad dostal do médií. Portál Life Site si všimol, že to bolo len pár dní po tom, čo nový bruselský arcibiskup Jozef De Kesel v jednom interview povedal, že katolícke inštitúcie majú právo odmietnuť potraty a eutanázie. Podľa neho žiadna cirkevná nemocnica alebo opatrovateľský dom za žiadnych okolností nemôže umožniť eutanáziu.

Inzercia

Belgickí lekári, ktorí vykonávajú eutanáziu spolu s liberálnymi politikmi, reagovali požiadavkou, aby Cirkev nebola financovaná z verejných zdrojov, pokiaľ nebude umožňovať eutanáziu vo svojich zariadeniach.

Podľa Catholic Heraldu stúpol za posledných desať rokov výrazne počet eutanázií v krajine, z 235 prípadov v roku 2003 ich bolo v roku 2013 až 1 807.

-rp-

Foto: pixabay.com

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Vo štvrtok pribudlo na Slovensku 2184 pozitívnych prípadov z 11 221 PCR testov. Pozitivita predstavuje 19,46 percenta. Pribudlo 27 úmrtí, vyliečilo sa ďalších 2869 pacientov. V nemocniciach je hospitalizovaných 1848 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 1675 ľudí. Na JIS je 125 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 121 osôb.

pred 3 hodinami

Minister školstva Branislav Gröhling pred mimoriadnym rokovaním vlády hovorí, že vláda sa vracia k pôvodnému návrhu na otvorenie škôl, s ktorým prišiel na začiatku týždňa. „Aspoň pri školách, ktoré sa budú chcieť dobrovoľne zapojiť do otvárania, vychytáme technické náležitosti i problémy a od januára budeme vedieť, ako budeme vedieť otvoriť školy celoplošne,“ povedal Gröhling.

Minister školstva Branislav Gröhling

Brífing ministra školstva Branislav Gröhling pred mimoriadnym rokovaním vlády.

Uverejnil používateľ Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Piatok 4. decembra 2020
pred 4 hodinami

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začala v piatok po 8.00 h rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry väzobne stíhať spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka a ďalšiu obvinenú Danu Arpášovú.