Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
14. február 2017

Romantická dráma Spojenci ukazuje svetovú vojnu netradične

Režisér Forresta Gumpa natočil vojnovú drámu o morálnych dilemách.
Romantická dráma Spojenci ukazuje svetovú vojnu netradične

Brad Pitt a Marion Cotillard vo vydarenom filme Spojenci. (Foto: Youtube.com)

Schindlerov zoznam, Zachráňte vojaka Ryana, Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu. O druhej svetovej vojne vznikli mnohé veľmi zaujímavé filmy. Patrí k nim aj romantická dráma Spojenci?

Príbeh sa začína v marockej púšti, kde pristál s padákom agent Max Vatan (Brad Pitt). Do horúcej Casablancy ho priviedla prísne tajná misia, ktorá sa má skončiť vraždou. Vatan spojí svoje sily s francúzskou agentkou Marianne (Marion Cotillard). Majú hrať šťastný manželský pár až do uskutočnenia plánu. Úlohu v určenom čase splnia, dokonca ostanú nažive. Obaja.

Ako to už vo filmoch býva, ich predstieraná láska prerastie do skutočnej. Zosobášia sa v Londýne a čoskoro sa im narodí dcéra Anna. Napriek stále zúriacej vojne žijú šťastne v dome na predmestí až do dňa, keď Maxovi v práci prezradia, že jeho milovaná Marianne možno nie je tá, za ktorú ju pokladá.

Byť dobrá v takejto práci nie je veľmi pekné

Dráma režiséra Roberta Zemeckisa zachytáva druhú svetovú vojnu trochu netradične. Veľa sa tu strieľa, ale na front divák nezavíta. Napriek tomu sa ako prízraky vynárajú z tmy bombardujúce lietadlá, hákové kríže či dokaličení bojovníci.

Postavy sa zo všetkých síl usilujú viesť normálny život aj počas najväčšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách. Na všadeprítomný strach z chýbajúceho mieru zabúdajú v ľahkomyseľných radovánkach.

Zemeckis „dal život“ aj obľúbenému Forrestovi Gumpovi. Už od tých čias dokáže do detailov vykresliť hĺbku ľudského vnútra so všetkými obavami, dilemami, úzkosťami. Podarilo sa mu to aj tu.

Max Vatan je odvážny chladnokrvný vojak oddaný vlasti. V rozhodujúcej chvíli sa ukáže, či na piedestál najvyššieho božstva dobrovoľne povýši lásku.

Inzercia

Brad Pitt nehrá zle, no z jeho výkonu je zrejmé, že časy, keď bol zosobnenou Smrťou vo filme Zoznámte sa, Joe Black, gréckym hrdinom Achillom alebo pánom Smithom sú preč. Viac ako Pitt sa zaskvela Marion Cotillard. Postavu francúzskej agentky zahrala aspoň tak presvedčivo ako ona v Maroku jemnú francúzsku paničku.

Hoci Max o nej na začiatku hovorí, že je vraj nádherná a dobrá, divák o tom miestami zapochybuje. „Byť dobrá v takejto práci nie je veľmi pekné,“ hovorí Marianne. Ako tajná agentka vlastnými rukami odpravila na druhý svet nejdeného človeka.

Morálne dilemy v čase vojny

Spojenci v sebe spájajú všetko, čo má väčšina divákov rada – akciu, napätie, ľúbostnú zápletku. Romantickým dušiam ulahodí východ slnka nad dunami marockej púšte. Nejde pritom o tuctovú drámu so šťastným koncom jasným od prvých minút.

Hlavnou prednosťou filmu je nepredvídateľnosť. V mnohých momentoch deja divák nemá potuchy, čo postavy urobia, ako sa rozhodnú. Spolu s nimi rieši morálne dilemy.

Je múdre, aby si človek aj v čase vojny zo všetkého najviac cenil lásku? Má dať prednosť žiadosti rozumu alebo svojim najhlbším citom? A čo všetko je správne položiť na oltár, ak odmenou za obetu môže byť záchrana najbližších?

Záver dáva efektnú bodku za spleťou ľudských rozhodnutí, o ktorých správnosti stojí za to premýšľať cestou z kina. Tvorcovia si nepotrpeli na megalomanské zobrazenie bojovej mašinérie. Viac stavili na boj v ľudských vnútrach. Ukázali, že práve tam zanechá každá vojna najhoršiu spúšť.

Odporúčame