Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
24. marec 2017

Kráska a zviera si nezaslúži úplné zavrhnutie

V najnovšej rozprávke Walta Disneyho sa objaví gay.
Kráska a zviera si nezaslúži úplné zavrhnutie

Emma Watsonová a Dan Stevens pózujú počas fototermínu k filmu Kráska a zviera (Foto: TASR/AP)

Krása vychádza zvnútra. Hlavné posolstvo nového filmu spoločnosti Disney pripomína myšlienky z Malého princa. Väčšiu hĺbku v ňom nehľadajte.

Dielo režiséra Billa Condona sprevádzala na Slovensku veľkolepá reklama. Azda každý, kto v poslednom čase zavítal do kina, videl plagát, na ktorom Emma Watson v krásnych žltých šatách tancuje so zvieraťom. Tento výjav by mohol vyvolať dojem, že pôjde o romantickú drámu pre dospelých. V skutočnosti je to rozprávka pre deti podobná mnohým iným, až na jeden dôležitý rozdiel.

Gaston Krásku nezaujal, obdivoval ho LeFou

Film Kráska a zviera vyvolal diskusiu ešte pred premiérou, keď vyšlo najavo, že ide o prvú rozprávku spoločnosti Disney, v ktorej sa objavuje postava homosexuála. LeFou (Josh Gad) prejavuje náklonnosť svojmu druhovi Gastonovi (Luke Evans), ktorý je nápadníkom Belle.

Samoľúby Gaston u Krásky nepochodí, dokonca sa pokúsi zabiť zviera, a tak, pochopiteľne, nie je súčasťou šťastného konca. Na veľkolepom bále v závere filmu na okamih vidno, ako LeFou tancuje s neznámym mužom.

Homosexuálne narážky sú okrajové, ale pozornému divákovi určite neuniknú. Tvorcovia zjavne usúdili, že je najvyšší čas, aby rodičia cestou z kina vysvetlili deťom, že idylka princa zaľúbeného do princeznej môže byť čoskoro minulosťou.

Kráska a zviera je vernou kópiou obrázkovej knihy Walta Disneyho. Dej príbehu je dobre známy. Čudácky Maurice (Kevin Kline), otec pôvabnej knihomoľky Belle (Emma Watson), sa jedného dňa stratí počas búrky v lese. Útočište pred nočným chladom i svorkou vlkov nájde v opustenom zámku. Cestou odtiaľ odtrhne v záhrade ružu pre Belle. Za krádež ho zviera (Dan Stevens), zakliaty zámocký pán, uväzní v žalári.

Nebojácna Belle otca nájde a nechá sa namiesto neho zatvoriť do väzenia. Skamaráti sa s hovoriacimi starožitnosťami, postupom času sa zblíži aj so zvieraťom. Vďaka vnímavej duši čoskoro začuje tlkot jeho horúceho ľudského srdca.

Inzercia

Postava Belle vyniká nielen krásou, ale hlavne múdrosťou a pokornou láskavosťou. Pre jej záľubu v čítaní kníh ju dedinčania považujú za čudáčku. Keď sa Belle pre posudzovanie trápi, otec ju upokojuje: „Je to malá dedina, aj ľudia sú malí.“

Trochu netypická Disneyho hrdinka pripomína divákovi krásu obety, veď častejšie sa obetujú rodičia pre deti ako naopak. Výraznou črtou jej osobnosti je aj veľká túžba po slobode. „Môže byť šťastný niekto, kto nie je voľný?“ hovorí, keď sa jej zviera pýta, či by v jeho zámku dokázala byť šťastná. Až keď ju nechal odísť, získal si jej lásku.

Krása sa ukrýva vo vnútri

Ak bol zámer tvorcov očariť príbehom krásneho dievčaťa zaľúbeného do netvora deti, celkom im vyšiel. Hovoriaca čajová kanvica, svietnik, skriňa či hodiny malých divákov spoľahlivo pobavia. Netvor rozhodne nie je desivý hrdina. Občas pôsobí viac ako smiešny trkvas, ktorý chlípe polievku z taniera. Deti sa na tom zasmejú, dospelí možno až tak nie.

Film je umelo predlžovaný nekonečnými bezobsažnými pasážami, kde okrem Krásky a zvieraťa spieva každý od Gastona cez dedinčanov až po nábytok v zámku. Ak tvorcovia nevedeli, ako dej duchaplnejšie natiahnuť, nemuseli ho naťahovať vôbec, veď hodina a pol rozprávke bohato stačí. Muzikálne prvky sa tiež dali zapracovať zaujímavejšie, no možno viac ako samotné piesne otravuje ich slovenský preklad.

Kráska a zviera si napriek spomenutým mínusom nezaslúži úplné zavrhnutie. Vtipy sú občas vtipné, krajina pekná, aj väčšina hercov hrá dobre. Obzvlášť pobaví Ian McKellen, čarodejník Gandalf z Pána prsteňov, ako majordóm premenený na hodiny. Herec je homosexuál, takže jeho obsadenie zrejme nie je náhodné. Emma Watson je autentická Kráska, aj Dan Stevens rolu jej milého zvládol.

Krása sa ukrýva vo vnútri. Láska si nevyberá podľa krásy, ale určuje, koho človek považuje za krásneho. To je najväčší poklad, aký sa z hĺbky veľkolepej Krásky a zvieraťa dá vydolovať.

Odporúčame