Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
23. december 2016

Anjel Pána 2 si robí žarty zo svätých

V novej českej rozprávke postavy smelo vtipkujú aj na adresu Boha. Budú kresťania pobúrení?

Anjel Pána 2 si robí žarty zo svätých

Foto: kino.mskslevice.sk

Voľné pokračovanie zimnej rozprávky o popletenom anjelovi a prešibanom čertovi sa do kín dostalo po jedenástich rokoch. Režisér Jiří Strach znovu stavil na dvojicu obľúbených hrdinov, zároveň však ponúkol úplne inú zápletku i prostredie. Dynamický príbeh vytvára príjemnú vianočnú atmosféru. Divák sa poučí aj nasmeje, až strach.

Rajské jablko medzi ľuďmi

Dej sa odohráva v predvečer sviatku svätého Mikuláša. Anjel Petronel stále slúži pri nebeskej bráne, je však presvedčený, že si zaslúži lepšiu prácu. Čert Uriáš ho pokúša pri strome poznania dobra a zla. Počas handrkovania sa jablko odtrhnú a spadne na Zem. Pán Boh oboch ihneď pošle dole, aby vzácne ovocie čím skôr našli a priniesli späť.

Petronel s Uriášom stretávajú na Zemi pôvabnú vdovu Magdalénu a jej dcérku, ale aj zlodejov prezlečených za Mikuláša, čerta a anjela. Kráčajúc po tŕnistej ceste za strateným jablkom spoznávajú medzi ľuďmi silu skutočného priateľstva, odpustenia i nesebeckej lásky.

Vo filme sa objavujú mnohé prvky z predošlej časti. Spočiatku pôsobia rušivo, akoby tvorcovia nemali dosť nových nápadov. Neskôr si však divák uvedomí, že práve opakované myšlienky umocňujú príbeh a znovu vytvárajú typickú atmosféru Anjela Pána.

Okrem hlavných hrdinov sa vracajú aj postavy Pána Boha, malého Ježiša či Panny Márie. Do pôvabného neba, ktoré vzniklo v ateliéroch Českej televízie, pribudla celá plejáda nových svätých – Jozef, Peter, Martin a iní. Objavuje sa dokonca Duch Svätý.

V rozprávkovom nebi sa veľa vtipkuje, často na adresu obyvateľov raja. Niektoré žarty sú viac hlúpe ako smiešne, ale náboženstvo nehanobia. Kresťania však môžu Strachovi vyčítať, že glorifikuje postavu čerta. Hoci úlohu zlomyseľného pokušiteľa si Uriáš plní vzorne, v rozhodujúcej skúške sa ukáže dobro ukryté na dne jeho čierneho srdca.

Inzercia

Filmári už od čias rozprávky S čerty nejsou žerty s obľubou robia z čertov sympaťákov. V Anjelovi Pána tiež nebolo cieľom zobraziť Uriáša ako temného démona, skôr ako šarmantnejší protipól k nešikovnému anjelovi. Veď zlo je neraz príťažlivejšie ako dobro.

Nebešťania pre každého

Anjel Pána 2 poukazuje na potrebu čností, ako napríklad viery, keď Petronel s dôverou hľadá pomoc u svätých. V ustavičnom podpichovaní sa hlavných hrdinov cítiť aj príchuť priateľstva. O milosrdenstve najkrajšie hovorí postava bradatého Stvoriteľa: „Kto dokáže odpustiť nepriateľovi, ten môže sedieť aj s Pánom Bohom na výsostiach.“

Niektorým divákom bude azda smutno za Dorotkou a inými postavami z jednotky, hoci ozdobami oboch dielov sú nepochybne Petronel s Uriášom. To, že sa tí dvaja tento raz dostávajú do iného mestečka, má zmysel. Nebešťania na čele s Bohom majú byť predsa nablízku všetkým ľuďom bez rozdielu a nevracať sa vždy iba na jedno miesto.

Slovenské kiná premietajú rozprávku iba so slovenským dabingom, keďže sa na jej vzniku koprodukčne podieľala aj RTVS. Celkom prekvapivo, dabing filmu neuberá na kráse. Aj hercov si Strachov tím vybral dobre.

Ivan Trojan presvedčivo stvárnil popleteného anjela. Jiří Dvořák znovu vložil do roly Uriáša kus osobného šarmu. Vica Kerekes a Anna Čtvrtníčková nesklamali v úlohách Magdalény a jej dcéry. Potlesk si zaslúžia aj Klára Issová ako Panna Mária, Bolek Polívka v úlohe chamtivého krajčírskeho majstra či Vojtěch Dyk ako sympatický predajca párkov.

Pokojnú atmosféru predvianočného obdobia umocňuje prírodná biela perina a celkom dobre aj umelý sneh. Anjel Pána 2 prekvapil príjemne. Z filmových rozprávok sa mu za posledné obdobie vyrovná snáď iba Sedem zhavranelých bratov z minulého roka.

Odporúčame