Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Politika
25. september 2023

Prezidentka, Vallo aj pápež František

Prečo niektorí mladí kresťania volia Progresívne Slovensko

Čím láka slovenských veriacich strana, ktorá sa nachádza na opačnom konci ideologického spektra?

Prečo niektorí mladí kresťania volia Progresívne Slovensko

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Najmä v Bratislave a vo veľkých mestách, kde Progresívne Slovensko v sobotu získa vysoký počet hlasov – pričom je už takmer isté, že v hlavnom meste PS s veľkým odstupom zvíťazí –, budú voliť progresívcov aj voliči, ktorí by podľa viacerých charakteristík mali voliť celkom iné strany. Niečo už naznačili aj niektoré prieskumy: AKO nedávno namerala, že až 18 percent voličov KDH zvažuje ako druhú voľbu práve Progresívne Slovensko.

Denník Postoj sa rozprával so siedmimi voličmi, ktorí sú praktizujúci veriaci, chodia aspoň raz do týždňa na omšu, súčasne chcú voliť Progresívne Slovensko, respektíve jeho voľbu stále zvažujú. Hovorili sme aj s takými, ktorí voľbu PS dlhodobo zvažovali, ale napokon si to rozmysleli. 

Reč je o najmä katolíkoch, často vychádzajúcich z rodín, kde sa v minulosti volilo napríklad KDH, pričom konzervatívne hodnoty sú naďalej prirodzenou súčasťou ich života.

Zaujímalo nás, aké sú hlavné motívy veriacich, prečo odovzdať v najbližších voľbách hlas strane, ktorej program je na niektorých miestach v zjavnom rozpore s kresťanských učením, respektíve učením cirkvi.

V čom im PS imponuje

Veriacich voličov PS spája, že sú výrazne prozápadne orientovaní. Okrem toho odmietajú Roberta Fica, ktorý pre nich stelesňuje návrat mafiánskeho štátu. Mnohým sa však aj pozdáva dôraz progresívcov na ekológiu a zelenú ekonomiku a často si stranu stotožňujú s pôsobením prezidentky Zuzany Čaputovej alebo bratislavského primátora Matúša Valla. Keďže ide o mladších voličov, PS sa im páči aj tým, že má vysoké zastúpenie mladších kandidátov na poslancov.

V oblasti spoločenskej politiky často súhlasia so zavedením registrovaných partnerstiev – alebo im tie prinajmenšom neprekážajú – a v oblasti zjednodušenia zmeny pohlavia respondenti odpovedajú často skepticky až odmietavo, tu sa však spoliehajú na to, že Progresívne Slovensko v budúcej koalícii nič nepresadí.

Predvolebný míting PS na bratislavskom námestí. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Všetci respondenti zhodne odpovedali, že KDH na nich pôsobí fádne, viacerých vyrušilo to, čo vnímajú ako nepriateľstvo voči sexuálnym menšinám, a to nielen zo strany predsedu Majerského. Frustruje ich aj neschopnosť konzervatívnych politikov a pravicových strán zlúčiť sa a dohodnúť sa na kompromisoch. OĽaNO zas v ich očiach zdiskreditoval spôsob vládnutia Igora Matoviča.

Biskupský list, ktorý celkom jasne odrádzal od voľby Progresívneho Slovenska, ich skôr nahneval, než aby ich primal zmeniť názor. Niektorí ho označili za povrchný a pokrytecký, iní mu vyčítali prílišný zásah cirkvi do volieb alebo to, že kým varoval pred „gender ideológiou“, neodsúdil korupciu či nacionalizmus.

Za najzaujímavejšiu druhú opciu viacerí označili Demokratov, ale tým sa pre nízke výsledky v prieskumoch boja dať svoj hlas.

Tu je bližší pohľad na ich názory.

Tomáš, 19, študent z Prešova

„Som prvovolič,“ hovorí Tomáš a podľa vlastných slov berie PS „ako poslednú nádej pre našu krajinu a poslednú stranu, ktorá môže našej krajine reálne pomôcť“. Konzervatívnejšie alternatívy nie sú pre neho zaujímavé: KDH voliť nechce, pretože sa „nestotožňuje so všetkými názormi strany a tiež výrokmi pána Majerského“, a OĽaNO z dôvodu, že „nám naposledy jasne ukázalo, že nevedia zniesť moc a vládnuť“.

Tomáš rozmýšľal aj nad Demokratmi, ale obáva sa toho, že by jeho hlas prepadol.

Veľmi negatívny dojem na Tomáša zanechal biskupský list, ktorý označuje za „hanbu cirkvi“. Myslí si, že „kňazi a cirkev by nemali vyzývať ľudí, aby nevolili tú alebo tú stranu a volili len KDH“, podľa prvovoliča nanajvýš môžu povzbudiť ľudí, aby išli k urnám. „Preto potom neveriaci ľudia nemajú radi kresťanov a škatuľkujú si ich.“

Bilbord progresívcov v Bratislave. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Tomášovi rodičia v minulosti volili OĽaNO alebo KDH, čo im Tomáš podľa vlastných slov „vôbec nezazlieva“. V týchto voľbách však aj oni zvažujú PS, pretože nechcú, aby im prepadol ich hlas. „Jednoducho nechcú, aby vládol Fico,“ vysvetľuje Tomáš ich dôvody. Aj s rodičmi chodí do kostola každú nedeľu a občas aj cez týždeň. „Dokonca pravidelne miništrujem,“ hovorí.

Na adresu LGBTI hovorí: „Mali by sme sa vyvarovať nenávisti a násiliu na týchto ľuďoch a to dosiahneme len tak, že v spoločnosti zavedieme myslenie, že je to súčasť sveta našich životov a normálna vec. Zároveň sa tí ľudia musia cítiť stále hrozne v strachu.“

Terézia, 29, bezpečnostný špecialista, Bardejov/Košice

Rodená Bardejovčanka Terézia dnes žije v Košiciach. Progresívne Slovensko volila už v minulých voľbách. Ako hovorí, páči sa jej „skoro celý program“, ako aj to, „že majú vysoké zastúpenie žien na kandidátke a majú tam mladé a neokukané tváre“. OĽaNO nechce voliť „hlavne kvôli Matovičovi a aj kvôli spojeniu s Kresťanskou úniou a so Záborskou“.

Lepšie nehodnotí ani KDH: „U mňa pohorelo kvôli ich kauzám, neochote spájať sa a vládnuť s väčšinou strán a tiež kvôli posledným vyjadreniam Majerského,“ vysvetľuje.

Terézia hovorí, že zvažovala voľbu koalície KDH a Demokratov, ale keďže sa nespojili, považuje to za neaktuálne. Čiastočný význam má pre ňu aj skutočnosť, že PS je podľa prieskumov najsilnejšou stranou z protificovského tábora a teoreticky môže poraziť Fica. „Bola som pre nich rozhodnutá viac-menej od začiatku, aj keď som zvažovala iné strany. Ale to, že majú takéto preferencie, moje rozhodnutie iba upevnilo.“

Biskupský list na rozmýšľanie Terézie už nemal vplyv: „Aj keď ako pre kresťanku sú pre mňa tie hodnoty, ktoré biskupi spomínajú v liste, dôležité, žiaľ, na Slovensku sme v takom stave, že to nehrá prím,“ vysvetľuje svoj postoj.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober. Foto: TASR/Dano Veselský

Zmena pohlavia je pre Teréziu „divná a nepochopiteľná vec“, zdôrazňuje však, že si nemyslí, že by nejaký zákaz či odsudzovanie boli riešením.

Nemyslí si, že by zavedenie registrovaných partnerstiev „nejako ohrozilo tradičné manželstvo“. Interrupcie nepovažuje za riešenie, ale dôsledok iného problému. „Kým sa nevyrieši príčina, tak ani zákaz im nezabráni, akurát len veci zhorší.“ V súčasnej situácii na Slovensku sú podľa nej iné témy, ktoré treba riešiť akútnejšie, navyše si nemyslí, „že sme ako spoločnosť momentálne schopní na tieto témy viesť normálnu a slušnú diskusiu“.

Obaja jej rodičia sú veriaci, „od malička nás viedli k viere“. PS zrejme voliť nebudú, pre stranu sa však rozhodol aj Teréziin manžel.

Peter, 39, dizajnér, Šenkvice

„Problém je v konzervatívnom spektre,“ hovorí Peter na úvod. „Nie je iba problém KDH, to je len súčasťou toho spektra a tam viacero vecí nefunguje. Dnešné KDH však nemá čo ponúknuť dnešným mladým konzervatívne zmýšľajúcim voličom.“

Peter ďalej uvažuje: „KDH jednoducho nemá témy, aj keď sa teraz tvári, že zdravotníctvo a školstvo k nim patria, ale keď si mám spomenúť, kde som ich naposledy videl s týmito témami, tak si to neviem vybaviť. Druhá vec je absencia zaujímavých ľudí, a ak tam aj niekto taký bol, tak odišiel. Lipšic odišiel z iných dôvodov, ale nechápem, prečo tam nie je Šeliga,“ hovorí Peter a myslí si, že to „signalizuje problémy v tej strane“.

Problémom je podľa Petra aj samotný líder. „To je päsť na oko, hráme sa tu na tradičné hodnoty a on si to tiež zariadil podľa toho, ako mu to vyhovuje,“ čím naráža na cirkevnú anuláciu manželstva lídra KDH. Rovnako sa mu nepáči ani poslanecká kandidátka, o ktorej hovorí, že je „šedivá“.

Ani Petra nepresvedčil biskupský list, naopak, považuje ho za súčasť problému. „Vo finále vyzývali ľudí, aby nevolili gender ideológiu a propotratovosť, ale absolútne vynechali, že toto je jedna vec, čo nechceme, ale takisto nechceme mafiu, nechceme tu oligarchiu, nechceme falošné vlastenectvo.“

Peter má štyri deti, s manželkou žijú v Šenkviciach, za prácou dochádza do Bratislavy. Progresívne Slovensko si tak spája aj s prácou bratislavského primátora Matúša Valla, počas ktorého úradovania sa podľa neho pohli veci dopredu. PS sa mu páči aj z profesionálnej stránky, ich vizuálny výstup hodnotí ako kvalitný.

OĽaNO podľa Petra pre niekoho v jeho brandži neprichádza do úvahy, čo pripisuje vplyvu Denníku N, pre ktorý je „Matovič pomaly horší než Fico“. Priznáva, že „asi je nespravodlivé porovnávať človeka, ktorý vybudoval mafiánsky štát, s niekým, kto sa pri všetkých osobnostných nedostatkoch snaží o nejakú tú očistu. Ale tak to proste je“.

Voliť PS budú jeho súrodenci aj kamaráti, Peter naposledy volil Za Ľudí. V týchto voľbách zvažoval voľbu PS, no pre spoločenskú politiku a prílišné rovnostárstvo, ktoré mu zaváňa socializmom, to však asi napokon predsa len hodí KDH.

Karolína, IT, 26, Bratislava

Karolína v roku 2020 volila KDH, v týchto voľbách však na kresťanských demokratov hľadí so skepsou. „Asi znovu prepadnú, nechcem, aby môj hlas prepadol spolu s nimi,“ vysvetľuje.

Sama hovorí, že o politiku sa veľmi nezaujíma, na PS sa jej však páči podpora bratislavského primátora Matúša Valla, ktorý aj podľa nej mení Bratislavu k lepšiemu. Veľký vplyv na jej rozhodovanie má aj možnosť, že by PS mohlo poraziť Smer, ktorý je súčasným favoritom prieskumov.

Karolína si želá aktívnejšiu ochranu životného prostredia a boj proti klimatickej zmene, zákaz elektromobilov však považuje za zástupnú tému. „Oveľa väčší problém je fast fashion a nikto to nerieši,“ kritizuje. Páči sa jej aj kreatívne využitie iných materiálov, ako napríklad dreva, na redukciu nasadenia cementu v stavebníctve.

Inzercia

Debata progresívcov v Banskej Bystrici. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Hoci Karolína v minulosti zastávala konzervatívne názory na kultúrno-politický aktivizmus v popkultúre či drogovú politiku, nepovažuje to za najakútnejší problém Slovenska. „Ak si mám vybrať, ktorým smerom sa máme vybrať, tak sa mi to skôr nepáči,“ priznáva. Zároveň si však nemyslí, že v tejto oblasti nastane nejaký posun akýmkoľvek smerom. Problém nemá s antikoncepciou, myslí si, že by to mohlo znížiť počet potratov.

Voľbu Progresívneho Slovenska vníma ako dilemu „medzi rozumom a svedomím“, preto si ešte nie je istá, či nakoniec predsa len nebude voliť KDH alebo Demokratov. Faktorom pre ňu je aj to, či neprepadnú hlasy iných strán z protificovského tábora, a to, že PS jej hlas na vstup do parlamentu zrejme nepotrebuje.

Adriána, 38, novinárka, Poprad

Veľký vplyv na jej rozhodovanie má duel, v ktorom je PS najsilnejším vyzývateľom Smeru. V posledných voľbách volila OĽaNO, vtedy sa jej páčilo veľké zastúpenie regionálnych kandidátov. Pre rozhádanú a padnutú vládu však už nechce voliť OĽaNO opäť.

Na kandidátke progresívcov tentokrát nikoho osobne nepozná, v prospech strany však podľa nej svedčí práca prezidentky Zuzany Čaputovej. „O veriacich sa vyjadruje vždy pekne,“ hovorí.

Na programe progresívcov sa jej páči dôraz na „zelenú ekonomiku“, podporuje aj registrované partnerstvá. Zjednodušenie zmeny pohlavia považuje za chybu, tu však zostáva optimistkou. „Slovensko je konzervatívne,“ hovorí a myslí si, že PS v tejto oblasti nič nepresadí.

Na KDH Adriáne prekáža postoj k LGBT komunite. Hoci si myslí, že slová predsedu Milana Majerského o „pliage“ boli vytrhnuté z kontextu, nepáči sa jej to, čo sama vníma ako nepriateľský postoj voči homosexuálom zo strany členov KDH. Okrem toho kritizuje, že strana často v politickom zápase bojuje „neveľmi kresťanským spôsobom“.

Hypotetickou alternatívou by pre ňu boli Demokrati, tým však pre nízke preferencie veľké šance nedáva.

Zuzana, 32, IT, Košice-okolie

Zuzana volila Progresívne Slovensko už v minulých voľbách, teraz chce voliť PS, pretože spomedzi „zvoliteľných strán demokratického spektra majú najväčšiu šancu zostavovať vládu“.

V straníckom programe sympatizuje s návrhmi o zdanení práce, výstavbe nemocníc, podpore digitalizácie či mikropodnikania, ako aj celoslovenský lístok na cestovanie. Páči sa jej aj to, „že v mnohých návrhoch ladia s encyklikou pápeža Františka Laudato si’ o ekológii a klimatických zmenách“.

„Ak niektoré strany vyčítajú strane PS, že sa príliš zaoberá ekológiou, odporúčam najmä veriacim prečítať si túto praktickú encykliku.“

Pozitívne vníma Zuzana aj vývoj strany, „oproti poslednej predvolebnej kampani sa i strana PS poučila a v súčasnosti vedú férovú a pokojnú kampaň bez prízemných a pudových prejavov agresie“, objasňuje.

Argumentuje pritom tým, že pápež František nás nabáda k väčšej tolerancii. „Paradoxne, z môjho pohľadu to napĺňa nie strana KDH, ako by sa mohlo očakávať, ale práve progresívna strana,“ myslí si Zuzana.

Propagačné materiály Progresívneho Slovenska. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

KDH na ňu pôsobí pokrytecky a vyjadrenia predsedu Majerského považuje za „nemiestne a v 21. storočí by ani nemali patriť do slovníka predsedu strany“. Nerozumie ani tomu, prečo sa KDH vyhraňuje voči PS výraznejšie než voči strane Sme rodina. „Akceptujeme mafiána, násilníka alebo zlodeja, hlavne ak je heterosexuál?“ pýta sa.

Zuzana podporuje registrované partnerstvá, otázku adopcií však zatiaľ sama pre seba „nemá vyriešenú“. „Myslím si, že práva na zdravotné údaje, dedenie, rodinné prídavky by mali mať partneri bez ohľadu na to, či uzavreli manželstvo alebo partnerstvo,“ hovorí.

Jej rodičia volili KDH a SDKÚ, podľa vlastných slov ju vychovávali v tradičných katolíckych hodnotách a viedli k tolerancii, láskavosti a porozumeniu.

Negatívne nevníma ani sexuálnu výchovu v školách: „Môžeme si všetci vstúpiť do svedomia, akú sexuálnu výchovu dostávame či odovzdávame v rodinách a či vôbec. Keď na Slovensko prišla kniha Láske sa treba učiť, teda príručka pre rodičov, ktorí sa chcú so svojimi deťmi rozprávať o emóciách, vzťahoch a sexualite, okamžite ju katolícki biskupi zakázali,“ spomína reakciu trnavského arcibiskupa Oroscha.

„Ak teda ako katolíci neprijmeme žiadnu formu sexuálnej výchovy, čo očakávame od svojich detí? Že sa o tom nikdy nedozvedia? Ak sa dozvedia, tak pravdepodobne z nekvalitných zdrojov.“

Veronika, 38, lektorka, Košice/Bratislava

Veronika v predchádzajúcich voľbách volila KDH, ale tentokrát sa rozhodla dať svoj hlas Progresívnemu Slovensku. Hovorí, že je pre ňu jedinou stranou, ktorá dokáže poraziť Smer. Poukazuje pritom na stagnáciu Slovenska počas 12 rokov vlád Smeru, ako aj na nevhodné hospodárenie so zdrojmi z EÚ.

V programe sa jej páčia nápady k ekonomike, sociálnej spravodlivosti a aj k navyšovaniu dôchodkov. Ovplyvňuje ju aj fakt, že PS má najambicióznejšie ciele v oblasti splnenia emisných cieľov a boja proti klimatickej zmene.

Veronika oceňuje kandidátku s mladými intelektuálnymi političkami a politikmi, ktorých považuje za odborníkov, a zároveň aj skutočnosť, že polovicu kandidátky tvoria ženy.

Vyjadrenie biskupov jej rozhodovanie neovplyvnilo. Ako ďalej rozvádza, vníma nesúlad medzi pápežom Františkom a slovenskými biskupmi a má pocit, že slovenskí biskupi sú niekedy „pápežskejší než pápež“, najmä čo sa týka postoja k homosexuálom.

Muž na bicykli si pozerá plagáty KDH. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Výhrady voči PS na poli spoločenskej politiky považuje za „virtuálneho strašiaka“, v prípade zmien pohlavia sa opiera o to, akým neľahkým procesom, sprevádzaným rôznymi odborníkmi od endokrinológov po psychológov, prechádzajú osoby, ktoré sa rozhodnú podstúpiť tranzíciu.

Kritiku PS v súvislosti s bezplatnou antikoncepciou od 16 rokov považuje za zavádzajúcu, keďže PS nechce kondómy „rozdávať“, ale majú byť na požiadanie dostupné „bezplatne v lekárňach“. Argumentuje, že rodičia by mali viac veriť svojej výchove ako tomu, že mladí sa ku kondómom nedostanú.

Jej rodičia volili KDH, dnes však už strana viac nemá jej dôveru, pretože sa podľa nej zodpovední lídri neboli schopní dohodnúť a vytvoriť jednu silnú konzervatívnu stranu. Namiesto spolupráce sa podľa nej neustále hašteria a trieštia. Je jej preto ľúto, keď pozoruje, ako si každý stranícky líder razí vlastný takzvaný ego trip.

V závere Veronika hovorí, že „ak my ako kresťania nevieme prijímať inakosť, možno sme neporozumeli posolstvu evanjelia“. Podľa nej je Kristovo posolstvo o zažitej láske, ktorá nás učí milovať blížneho ako seba samého: „Pre mňa význam týchto slov má hmatateľný význam práve aj v tej multikultúrnosti a prijímaní inakosti. A zažité a žité kresťanstvo ma utvrdzuje v tom, že to by malo byť posolstvom každého kresťana – milovať a tolerovať.“

Ivan, 52, konzultant v oblasti telekomunikácií, Senec

Ivan vníma zahraničnopolitickú orientáciu krajiny ako jeden z kľúčových bodov v týchto voľbách a na PS oceňuje, že jasne stojí na strane členstva v EÚ aj NATO.

Štát je preňho v prvom rade spoločenstvom ľudí, ktorí sa ocitnú na jednom území. „Na Slovensku je tento mix ešte omnoho zaujímavejší ako kdekoľvek inde v Strednej Európe, pretože pre mňa je Slovensko pozostatok Uhorska v malom, čo sa týka sociálneho mixu, etnického mixu a tak ďalej.“ Podľa Ivana v 90. rokoch o Slotovi a etnických konfliktoch písali ľudia, ktorí tomu nerozumeli, pretože nežili v zmiešaných komunitách. „Ja rozumiem maďarsky, hoci nie som Maďar,“ vysvetľuje a zdôrazňuje, že „nejako tu musíme spolu žiť“.

To spája aj so svojou vierou: „Keďže som aj kresťan, úlohu kresťana vidím ako službu zmierenia.“ Ivan ďalej hovorí: „Vnímam Boha ako Božiu prísnosť voči mne a milosť voči ostatným.“ Podľa vlastných slov prvých 27 rokov svojho života žil „ako pohan“, po svojej konverzii na protestantizmus išiel na misie do Indie.

Na Progresívnom Slovensku mu bolo sympatické, že sa zasadzuje za rôzne menšiny, nakoniec však Progresívne Slovensko voliť nebude. Rozčúlili ho totiž niektoré výroky Ondreja Prostredníka, ktorý „pourážal Krista, ktorý pre mňa tak veľa spravil“. Hoci sám nemá problém s registrovanými partnerstvami, nepáči sa mu, že Prostredník podľa neho „otočil Bibliu hore nohami“, len aby si zdôvodnil svoje politické presvedčenie.

Hoci považuje vyjadrenia Milana Majerského o pliage za nešťastné, pár dní pred voľbami uvažuje, že svoj hlas dá zrejme Demokratom alebo KDH.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.