Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
21. september 2023, 22:05

Predvolebná debata v televízii JOJ

Pellegrini avizoval reformu prokuratúry. Špeciálnu vidí iba ako odnož generálnej

Pellegrini avizoval reformu prokuratúry. Špeciálnu vidí iba ako odnož generálnej

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Šéf Hlasu zároveň povedal, že členovia jeho strany pôjdu „v jednom šíku“ aj pri prípadných rokovaniach s inými stranami, ako je Smer.

Televízia JOJ vo štvrtok večer vysielala aj druhú predvolebnú debatu. K pultíkom si teraz sadli šéf Smeru Robert Fico, predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, líder Hlasu Peter Pellegrini a šéf SaS Richard Sulík.

Debata bola kultivovaná, nevyzerala ako uplynulé dni kampane. Lídri dostali na začiatku otázku, s kým planujú vládnuť. Fico rozprával o tom, ako jeho Smer chce vyhrať parlamentné voľby a „zostaviť vládu, ktorá nebude zlepencom“. Zároveň povedal, že chce, aby bola nová vláda „proeurópska, silne sociálna a postavená na protifašistickom pilieri“.

Fico tiež zopakoval svoje minulé tvrdenia o tom, že ak sa Smer a Hlas po voľbách dohodne na spolupráci, bude to základom „stabilnej vlády do budúcnosti“. Predseda Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že jeho strana bude stavať „na hodnotách sociálnej demokracie“.

Podobne ako Fico aj Pellegrini rozprával o nebezpečenstve povolebného „zlepenca“. Pellegrini tiež uviedol, že Hlas bude jednotný, keď predsedníctvo prijme „jednomyselné rozhodnutie“ o tom, ako pokračovať po voľbách. Tiež deklaroval, že členovia Hlasu pôjdu „v jednom šíku“ aj pri prípadných rokovaniach s inými stranami ako je Smer.

Pellegrini v debate nepovedal ako bude smerovať povolebné rokovania, či sa prikloní k PS alebo ku Smeru. Zároveň odmietol rozdeľovanie slovenských voličov na demokratických a nedemokratických.

Líder progresívcov Michal Šimečka by v povolebných rokovaniach najskôr oslovil šéfa SaS Richarda Sulíka alebo iných lídrov demokratických strán, ktoré by sa dostali do parlamentu. Podľa Šimečku pôjde vo voľbách o „civilizačné ukotvenie Slovenska“.

Kľúčová bude sedemdesiatšestka

Sulík uviedol, že nie je kľúčové, kto voľby vyhrá, ale kľúčové bude to, kto „prezidentke donesie sedemdesiatšestku“. Šéf SaS vo štvrtok vyzval malé strany, aby odstúpili z boja. „Hrozí, že prepadne veľké množstvo pravicových demokratických hlasov a nebude možné mať inú vládu ako ten najtemnejší variant,“ povedal Sulík. Napríklad však Demokrati túto výzvu odmietli.

Šimečka zastáva rovnaký názor so Sulíkom v tom, aby prepadlo čo najmenej hlasov, no nezdá sa mu, že by mal radiť menším stranám, čo majú robiť. „Sú to skúsení politici, ktorí sa vedia rozhodnúť, čo je dobré pre krajinu,“ vravel predseda PS, zrejme s odkazom na Modrých, Most-Híd.

Podľa Pellegriniho je demokratickým výsledkom aj to, že hlasy vo voľbách prepadnú. „Je to ale demokratické rozhodnutie občanov,“ uviedol.

Šimečka tiež povedal, že PS „nevysáva iné demokratické strany“. V debate televízie JOJ vravel o potrebe presviedčania nerozhodnutých voličov.

Robert Fico v televízii tvrdil, že musia dať všetku energiu do toho, aby trestné právo nelikvidovalo opozíciu. Upozorňoval tiež, že sa na Slovensku „zatvárali nevinní ľudia“.

Inzercia

Šéf Smeru by po voľbách vymenil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorého označil za „stelesnenie zla“ a tiež policajného prezidenta Štefana Hamrana. Fico odmietol, že by po voľbách chcel oslabiť špeciálnu prokuratúru či špecializovaný trestný súd. „Ja som takéto vyjadrenia nikdy neurobil. My tvrdíme, že na čele špeciálnej prokuratúry musí byť profesionálny prokurátor,“ povedal s tým, že nemajú žiadne „špeciálne plány“ so špeciálnou prokuratúrou či špecializovaným trestným súdom.

„Musíme nastaviť mechanizmy, ktoré zabránia zneužívaniu trestného práva,“ vravel Fico.

Špeciálna prokuratúra ako odnož generálnej, navrhuje Pellegrini

Peter Pellegrini povedal, že je zástancom „veľkej reformy“ trestno-právneho prostredia, ktorú by pripravili odborníci. „Keď povedia, že treba zmeniť nielen sadzby a trestné kódexy, aby sme sa priblížili západnej Európe, ale treba aj inštitucionálne zmeny a bude to dávať hlavu a pätu, ja sa im vôbec nebránim,“ povedal Pellegrini.

Šéf Hlasu si vie predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry.

„Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Šimečka uviedol, že polícia, prokuratúry a súdy majú „naďalej pracovať bez zásahov politikov“, a to preto, aby ľudia dôverovali v právny štát na Slovensku.

Líder PS chce však zmeniť fungovanie generálnej prokuratúry v súvislosti s paragrafom 363. „Okresať túto právomoc, nie zrušiť,“ vysvetlil Šimečka.

Zároveň uviedol, že Slovensko potrebuje odpolitizovať Slovenskú informačnú službu. „Predovšetkým má byť šéf tajnej služby priamo pod premiérom. Nemá to byť politická, ale odborná nominácia. Mala by prejsť aj verejným vypočutím v Národnej rade a mala by byť posilnená kontrola,“ dodal s tým, že by navrhovali kontrolný orgán SIS, v ktorom by okrem politikov nominovali členov aj ombudsman či prezident. Fico to označil za „rozvrat právneho štátu“.

Sulík povedal, že liberáli nechcú rušiť špeciálnu prokuratúru ani špeciálny súd. „Boj s mafiou dlho nie je ukončený,“ vravel Sulík a dodal, že chce zmeniť paragraf 363, aby nemohol byť nadužívaný.

Sulík tiež uviedol, že chce „stabilizovať ústavu“, aby sa nemohla každú chvíľu meniť. „Návrh na zmenu ústavy, aby dalo 30 poslancov, nie iba jeden. A aby už v prvom čítaní bola potrebná ústavná väčšina a nie iba obyčajná,“ vysvetlil Sulík.

SaS tiež chce zmeniť prokuratúru na „štátne zastupiteľstvo“, lebo generálny prokurátor by mal podľa Sulíka byť podriadený ministrovi spravodlivosti, rovnako ako si myslí, že policajný prezident má byť priamo podriadený ministrovi vnútra, ktorý má o policajnom šéfovi rozhodovať, keďže je rozpovedný za chod polície.

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.