Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
20. september 2023, 21:33

Predvolebná debata

Kollár sa hádal s Dankom. Majerský vyčítal Matovičovi červený koberec pre Smer

Kollár sa hádal s Dankom. Majerský vyčítal Matovičovi červený koberec pre Smer

Foto: Reprofoto/TV JOJ

V prvej televíznej debate sa stretli lídri strán, ktoré sa pohybujú tesne nad hranicou zvoliteľnosti.

Lídri piatich strán, ktoré sa pohybujú nad hranicou vstupu do parlamentu sa stretli v prvej televíznej predvolebnej debate. V TV Joj diskutovali šéf KDH Milan Majerský, líder OĽaNO Igor Matovič, šéf Sme rodina Boris Kollár, predseda SNS Andrej Danko a líder Republiky Milan Uhrík.

Začiatok prebiehal pokojne. Politici najskôr dostali otázku, ako by sa zachovali, ak by sa ich strana nedostala do parlamentu. Matovič potvrdil svoje slová z rozhovoru v Postoj TV, že ak sa nedostane do Národnej rady, tak odíde z politiky. „Keď sa ľudia rozhodnú, že Matoviča treba poslať z politiky domov, tak pôjde domov,“ hovorí.

Majerský uviedol, že ak neuspeje jeho hnutie, tak sa vzdá funkcie predsedu. Kollár sa jasne nevyjadril a Danko s neúspechom nepočíta. Uhrík by sa venoval politike na európskej úrovni. 

Spor Danka s Kollárom

Pri téme verejných financií začali na seba lídri reagovať, čím sa spustili aj konflikty. Dankovi prekážalo zrušenie bankového odvodu, čo dal za vinu Kollárovi. Šéfovia SNS a Sme rodina sa následne dostali do ostrej výmeny názorov.

„Má obsesiu ma stále spomínať. Najviac peňazí získame, keď pána Danka nepustíme na žiadne ministerstvo,“ začal Kollár.

„Verejnosť vie, že choroby máte vy. Vy sa budete zodpovedať a smiech vás prejde,“ reagoval predseda SNS s tým, že Kollár nebude vedieť zdokladovať ani jednu nehnuteľnosť v zahraničí a mnohé veci prídu na pretras. „Ste paródia na politika. Máte len jedno šťastie, že vás ten pán Kvietik nenatrel, lebo by ste tu dnes nesedeli, boli by ste v base,“ kontroval Kollár.

Predseda Sme rodina tvrdí, že na rozdiel od šéfa národniarov bol v živote úspešný. „Ja som veľmi dobre predal J&T celé Vysoké Tatry za obrovské peniaze, tam je zdroj mojich príjmov,“ uviedol Kollár s tým, že má aj dve rádia a lyžiarske stredisko, ktoré mu zarábajú 2,5 milióna ročne.

„Z drahej nevesty sa stala drahá prostitútka,“ pokračoval v kritike Danko. Kollár skonštatoval, že ak by SNS prebral Tomáš Taraba, tak by mala veľkú budúcnosť. 

Do výmeny názorov sa následne zapojili aj ostatní. Matovič Dankovi vyčítal korupčné kauzy ako napríklad Dobytkár. „Vlastenecké je pomáhať farmárom, nie od nich brať úplatky,“ povedal líder OĽaNO.

Danko reagoval tým, že ak by skutočne kradli, tak za tri roky vlády Matoviča a Hegera by ich povešali. 

„Ja sa nečudujem, že ľudia majú politiky plné zuby, keď sa na toto musia pozerať. My s pánom Majerským sme tu jediní, ktorí neukradli titul alebo si nekúpili vysokú školu,“ zapojil sa do debaty Uhrík.

Danko poznamenal, že jeho titul je v poriadku. Matovič si v súvislosti s diplomovou prácou priznal chybu a ospravedlnil sa. Tvrdí, že ju písal, keď rozbiehal firmu a hlavu mal niekde inde.

Inzercia

Treba si spytovať svedomie, hovorí Majerský

Uhríkove slová prinútili k reakcii Kollára, ktorý mu povedal, že politici z Republiky nie sú noví a kritizoval ich minulosť. „Na SNP ste vytiahli čiernu zástavu a dnes sa tvárite, že idete nosiť vence padlým vojakom. Myslíte si, že ľudia seno žerú?“ pýtal sa šéf Sme rodina.

Líder Republiky sa bránil tým, že on čiernu vlajku nevešal. „Medzi nami je rozdiel, ja svoje ženy nebijem a nerobím deti kade chodím,“ dodal.

Majerský apeloval na zastavenie hádok, ľudia podľa neho chcú pokoj. „Prestaňme s hádkami. Nech prídu strany, ktoré budú riadiť rezorty a upokoja situáciu,“ zdôraznil.

Predseda KDH sa následne dostal do sporu so šéfom OĽaNO. Matovič vyjadril obavy, aby kresťanskí demokrati nešli do koalície s Hlasom, na čo reagoval Majerský s tým, že on červený koberec Ficovi nerozvinul. 

„KDH ani nikto z nás tu nemusel sedieť, keby ste sa nehádali a nebol tu chaos. Treba si spytovať svedomie, kto rozhádal celé Slovensko a tento koberec rozvinul,“ pokračoval Majerský.

Podľa Matoviča KDH búšilo do OĽaNO, keď chceli presadiť 200 eur na dieťa. Majerský hovorí, že s podporou rodín súhlasili, ale kritizovali, že peniaze zobrali samosprávam. To podľa neho kritizovala aj volebná líderka obyčajných Erika Jurinová.

Čítajte tiež

Povolebná spolupráca

Okrem predstavenia svojich programových priorít sa lídri venovali aj možnej povolebnej spolupráci. Uhrík vyzval voličov Republiky, ktorí rozmýšľajú nad Smerom alebo SNS, aby sa vrátili naspäť k jeho hnutiu. Republika v posledných prieskumoch klesá a agentúra AKO jej namerala preferencie pod hranicou zvoliteľnosti. Podľa Uhríka by bola najlepšia koalícia Republika, Smer a SNS.

Matovič trvá na tom, že nepôjdu do koalície, ktorá nebude chcieť presadiť 500 eur za voľby. Podľa neho to využívajú ostatné strany na vylúčenie spolupráce s OĽaNO. Dodáva však, že podobne vylučovanie bolo aj pred poslednými voľbami.

Kollár vylúčil Smer a Republiku. Zároveň poznamenal, že pri vytváraní novej koalície sa musia dať bokom kultúrno-etické témy.

KDH zdôrazňuje, že nepodpori „progresivistickú agendu“. Podľa Majerského nepôjdu do vlády, ktorá chce zastaviť vyšetrovanie korupčných káuz a zrušiť špeciálnu prokuratúru.

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.