Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
20. september 2023, 13:09

Fico a Pellegrini si posielajú odkazy

Robert, vládou s fašistami sa nevyhráža, hovorí líder Hlasu

Robert, vládou s fašistami sa nevyhráža, hovorí líder Hlasu

Foto: TASR

Šéf Smeru naznačil, že by po voľbách mohol vytvoriť koalíciu aj bez Hlasu.

Bývalí spolustraníci a expremiéri Robert Fico a Peter Pellegrini si týždeň pred voľbami posielajú odkazy o tom, kto bude s kým vládnuť. Šéf Smeru viní Pellegriniho z toho, že svojím postojom k Progresívnemu Slovensku zneisťuje ľavicového voliča. Zároveň naznačil, že by po voľbách mohol vytvoriť koalíciu aj bez Hlasu.

Fico tvrdí, že Pellegrini v nedeľnej relácii Na telo pripustil spoluprácu s PS. „Kládol si všelijaké podmienky vrátane tej, že chce byť predsedom vlády, aj keby nevyhral voľby, a spoludiskutujúci Šimečka naňho pozeral s porozumením a dnes už presne vie, čo má predsedovi Hlasu ponúknuť,“ hovorí líder Smeru vo videu na sociálnej sieti.

Smer mu nevonia, tvrdí Fico

Pellegrini v diskusii s Michalom Šimečkom vyhlásil, že z povolebnej spolupráce už do volieb nebude nikoho vylučovať, a to vrátane Smeru aj PS. 

Podľa Fica ľavicový volič volá po prirodzenej spolupráci Smeru a Hlasu. „Predseda Hlasu si, samozrejme, na konci dňa môže urobiť, čo chce, a aj si urobí, lebo Smer, ktorý mu dal všetko, mu nevonia,“ dodal s tým, že pre ľavicového voliča bude rizikom voliť Hlas, „lebo jeho voľba môže byť zneužitá na vytvorenie zlepenej pravicovej vlády“.

Čítajte tiež

„Ak predseda Hlasu neustále pripúšťa spoluprácu s PS a ďalšími liberálnymi a pravicovými stranami, lepšie bude, ak Smer aj na úkor Hlasu získa dominantnejšie postavenie a zostaví stabilnú vládu s inými politickými hráčmi,“ poznamenal Fico. 

Práve na slovné spojenie „iní politickí hráči“ zareagoval vo svojom videu Pellegrini. Fica obvinil z toho, že navádza voličov Hlasu, aby stranu nevolili, a zároveň ju označuje za sesterskú. Dodal, že ide o dvojtvárnosť, na ktorú si už zvykli.

Inzercia

Pellegrini sa pýta, s kým chce Smer vládnuť

Podľa neho Fico prvýkrát povedal, s kým chce po voľbách vládnuť. „A ja sa teda verejne pýtam: kto sú tí hráči, Robert? Hovoríš teraz o hnutí Republika, ktoré ide organizovať referendum za vystúpenie Slovenska z NATO? O Republike, s ktorou všetky normálne strany spoluprácu odmietli? Pýtam sa, lebo okrem SNS ti tam žiaden iný politický hráč okrem Hlasu neostal. Všetky ostatné strany Smer jasne vylúčili,“ zdôrazňuje Pellegrini.

Priblížil, že Hlas pomenoval tri podmienky vstupu dú vlády, ktorými sú 13. dôchodky, silná ruka štátu v strategických podnikoch a vyrovnanie regionálnych rozdielov. Dodal však, že si nevie predstaviť, ako by dokázali tieto podmienky presadiť s liberálnymi alebo progresívnymi stranami.

Zároveň však predstavil aj štvrtú podmienku, ktorá hovorí o tom, že nemôže byť ohrozené členstvo Slovenska v EÚ a NATO. „A bude ním priamo ohrozené, ak bude Smer po voľbách spolupracovať s Republikou,“ myslí si.

Šéf Hlasu tvrdí, že má hlboko v srdci protifašistický odkaz SNP a cíti hanbu za pohŕdanie obeťami, keď kotlebovci vyvesili v deň výročia čierne vlajky v Banskej Bystrici. „Teraz tieto zástavy chceme vidieť na úrade vlády? Robert, vládou s fašistami sa ani nestraší, ani nevyhráža. Hlas ani ja sa na takej vláde nikdy nebudeme podieľať. Ale vďaka za informáciu, ako si Smer predstavuje slovenskú budúcnosť,“ uzavrel.

Hlas sa už viackrát vyjadril, že s Republikou do koalície nepôjde. Pellegrini zároveň odmieta sedieť v jednej vláde s Ficom. Odôvodňuje to tým, že dvaja expremiéri by vo vláde byť nemali. 

Smer pár dní pred voľbami aj naďalej vedie v prieskumoch, jeho rast sa však zastavil pod 20 percentami a približuje sa mu PS. Hlasu sa v posledných prieskumoch podarilo stabilizovať a zastaviť prepad. Podľa AKO a Focusu sa jeho preferencie pohybujú medzi 14 a 15 percentami.

Dnes treba vedieť

30. november 2023, 20:29
30. november 2023, 19:36

Novým generálnym riaditeľom Tiposu je Peter Deďo, ktorý je členom predsedníctva SNS. Členmi predstavenstva sa stali Adriana Bujdáková, Richard Messinger a Gabriela Dobrovodská. Predsedom dozornej rady je bývalý futbalista Robert Vittek. (denník n)

30. november 2023, 18:51

Horské priechody Donovaly a Šturec sú pre husté sneženie uzavreté pre nákladné vozidlá. Silné sneženie obmedzuje dohľadnosť na 100 metrov v južnej časti okresu Košice-okolie, na diaľnici D1 Levoča - Košice a v oblasti Lovinobane. (tasr)

30. november 2023, 16:24

Nemocnica v Partizánskom od 15. decembra dočasne preruší prevádzku gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a neonatológie. K tomuto kroku pristúpi pre personálne dôvody. Potvrdil to Tomáš Kráľ, hovorca Penta Hospitals, ktorá nemocnicu prevádzkuje. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.