Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
18. 05. 2016, 01:32

Robili by ste pre Plavčana? Procházkovská dilema dostihla aj jeho odporcov

Naše školstvo patrí medzi podpriemerné a zhoršuje sa, výber ministra nepotešil. Čo s tým?
Robili by ste pre Plavčana? Procházkovská dilema dostihla aj jeho odporcov

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan prichádza na 5. schôdzu vlády SR v piatok 29. apríla 2016 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Presne pred dvomi mesiacmi odišla zo Siete Zuzana Zimenová, expertka strany pre školstvo. Keďže Sieť dosiahla nečakane slabý volebný výsledok, Zimenová sa ani nedostala do parlamentu. Stala sa však prvou náhradníčkou a v prípade, že by niekto pred ňou stratil poslanecký mandát alebo sa ho vzdal, nastúpila by do Národnej rady. To by sa Sieti nehodilo, tí by renegátku v parlamente na úkor iných, lojálnych čakateľov nechceli. Preto rozmýšľali, ako sa jej zbaviť. 

Hovorilo sa, že dostane vysokú pozíciu na ministerstve školstva, napríklad štátnej tajomníčky či niečo iné, čo by ju zbavilo poslaneckého mandátu. No skôr, než na to došlo, ohlásila svoj odchod zo Siete a podobné úvahy stratili zmysel.

Odkedy Bugár a Procházka nečakane rýchlo a lacno uzavreli koalíciu so Smerom a poštvali si proti sebe veľkú časť svojich voličov, uplynuli už dva mesiace. Za ten čas sa sa spustilo niekoľko iniciatív s cieľom ovplyvniť verejné dianie, azda najaktívnejší v tom bol Miroslav Beblavý. Najprv zháňal ďalších poslancov zo Siete a Mosta, aby strany opustili a znemožnili tak vznik koalície. To sa nepodarilo.

Neskôr rozbehol kampaň proti ministrovi školstva Petrovi Plavčanovi. Ten je formálne nominant SNS, no v princípe je to dlhoročný vysoký úradník na ministerstve školstva. Taký ten pragmatický typ úradníka. Pred niekoľkými rokmi ako vysoká šarža na ministerstve školstva vymyslel schému, ako sa obohatiť z verejných zdrojov a rozmyslel si to, až keď ho prichytili.

Tieto fakty plus to, že ide o dlhoročnú úradnícku postavu, spoluzodpovednú za dlhodobý nelichotivý vývoj v školstve, spôsobili, že proti nemu do ulíc vyšli krátko po voľbách samotní učitelia.

SNS ho podržala

No tento tlak nestačil na to, aby ho SNS stiahla. Dlhodobý štátny úradník nabral na odvahe a začal svoj ministerský mandát napĺňať nezakríknuto. Do debaty si pozval rozličné tábory, odštartoval okrúhle stoly a tvári sa, že každý dobrý návrh si rád nechá vysvetliť.

Jeho odporcovia sa tak dostali do nečakanej dilemy: čo majú odpovedať ministrovi, ktorému neveria, ktorý je nominovaný za SNS, ktorého neuznávajú, na jeho ponuku byť externými platenými (teda nie len pro forma) poradcami?

Prečítajte si: Pokrivený svet našich škôl bez mužov, Zdieľať

Dvaja jeho najväčší kritici a zároveň poprední odborníci na školstvo – Zuzana Zimenová a Vladimír Burjan – sa rozhodli ponuku prijať. Niekto by to nazval prezliekanie kabátov.

Krátko po voľbách sme sa s Miroslavom Beblavým bavili o dileme, čo je lepšia taktika pre naše školstvo: či tlačiť na to, aby bol Plavčan nahradený, alebo skoncentrovať tlak, aby sa do vládneho programu pre školstvo pretlačil čo najväčší záväzok.

Ako sa na to pozerať dnes?

Môj názor: Peter Plavčan to celé ustál a je dosť možné, že na poste ministra zostane dlhé roky. V takom prípade už nemá zmysel špekulovať. Naše školstvo je slabé, zhoršuje sa a aj pri oveľa lepších politických nomináciách by zmena trvala roky. V tejto situácii je voľba jasná: treba do toho ísť, treba opäť zvýšiť tlak na ministra a vládu, aby školstvo nebrali úlne ľahostajne a urobili tam aspoň niečo.

Preto je dobré, že Burjan či Zimenová do toho išli a ponuku prijali a nebolo by dobré, keby odišli pri prvých stretoch. Hrať sa na Plavčan-tabu by bolo síce nezávislácke, ale tejto krajine úplne nanič.

Odporúčame