Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Spoločnosť
24. máj 2023

Lekárka Penesová o lieku Ozempic

Je to prelom v riešení obezity. Pomôže aj pacientom, ktorí už vyskúšali všeličo

Vyrieši Ozempic epidémiu obezity a cukrovky? Pýtali sme obezitologičky Adely Penesovej.

Je to prelom v riešení obezity. Pomôže aj pacientom, ktorí už vyskúšali všeličo

Foto: Andrej Lojan

Liek Ozempic, alebo skôr jeho účinná látka semaglutid, spôsobil ošiaľ na sociálnych sieťach, je to vraj prvá molekula proti obezite, ktorá skutočne funguje. Zároveň však pribúdajú obavy z možných vedľajších účinkov a výraznej straty svalovej hmoty pri jeho užívaní. 

Na fenomén Ozempicu sme sa pýtali lekárky Adely Penesovej z Biomedicínskeho centra SAV, ktorá upozorňuje, že je to stále liek na predpis a je potrebné mať naň indikáciu. 

„To, že si ho v Amerike predpísali Kardashianky, je úplne choré. Normálny príčetný lekár, ktorý zložil Hippokratovu prísahu, musí dodržiavať isté pravidlá a normy. Ak je napísané, že pri nasadení tohto lieku musí mať pacient BMI nad istú konkrétnu hranicu, tak žiaden lekár by ho nemal dávať pri obyčajnej nadváhe alebo prvom stupni obezity,“ hovorí pre Postoj Penesová.

Schudla s ním vraj speváčka Adele alebo sestry Kardashianky. Na trhu je Ozempic od roku 2017, za posledné mesiace spôsobil ošiaľ na sociálnych sieťach. Znamená naozaj prelom v liečbe obezity? 

Áno, tieto lieky sa považujú za prelomové. Ide o skupinu liekov, ktoré sa najskôr vyvinuli ako antidiabetiká a ukázalo sa, že sa pri nich úspešne redukuje hmotnosť. 

Z tých, ktoré sú dostupné, tak na úpravu hmotnosti sú zatiaľ schválené v Európe dva, liraglutid a semaglutid. Ozempic je v podstate len firemný názov lieku, látka sa volá semaglutid, ktorý je určený pre diabetikov. 

Ten istý liek s tou istou látkou, ktorá je určená na liečbu obezity a je možné ho podávať aj vo vyšších dávkach, sa volá Wegovy. Mal byť dostupný aj v Európe tento rok, ale kvôli veľkému dopytu v USA sa nestíha vyrábať také množstvo. 

Doteraz neexistovala možnosť, ako liekmi pomôcť pacientom s obezitou?

Doteraz sme používali len Orlistat, ktorý pomáhal vylučovať tuky do stolice, ale mal nežiaduce účinky a jeho efekt nebol dlhodobý. Alebo sú dostupné lieky na báze Bupropion s naltrexonom, čo sú lieky na liečbu depresie a liečbu závislostí, ktoré mnohí ľudia tiež netolerovali dobre a dochádzalo k redukcii hmotnosti len asi sedem percent z celkovej hmotnosti. 

Ozempic je prvý taký liek, ktorý je dobre tolerovaný a má efekt až desať percent straty celkovej hmotnosti u obéznych ľudí. 

Slovenskí lekári už Ozempic predpisujú aj na liečbu obezity alebo zatiaľ len ľuďom s diabetom?

Oficiálne by sa zatiaľ na obezitu nemal predpisovať, je to však zamotané. Lekár píše na predpis účinnú látku, v tomto prípade semaglutid. Lenže na trhu je len jediný liek s touto účinnou látkou, a to je momentálne Ozempic, ktorý je však vyhradený len na liečbu diabetu. 

Na obezitu by sa nemal písať, ale je to dvojsečné, lebo účinná látka je tá istá. Lenže spomínaný Wegovy liek na obezitu s rovnakou účinnou látkou sa nestíha kvôli vysokému dopytu vyrábať. Trh je v súčasnosti taký nenásytný, že do Európy sa zatiaľ nedostal a pravdepodobne tento rok ani nepríde. 

Iné lieky s rovnakou účinnou látkou na trhu nemáme?

Máme, ale nie sú schválené na redukciu hmotnosti. Ďalšie podobné lieky sú na čakačke na schválenie, ktoré majú účinok ako na tráviaci trakt, tak aj na centrálny nervový systém, teda blokujú homeostatický aj hedonistický pocit hladu. Tieto lieky majú zabezpečiť dlhší pocit sýtosti.

Účinok Ozempicu je vlastne to, že ľudia menej jedia, lebo stratia chuť do jedla? 

Áno, plus majú pocit plnosti v žalúdku, majú pocit, že sú skôr nasýtení, že nepotrebujú zjesť kvantum jedla. Redukuje to chuť ako takú, pocit slasti z jedla je utlmený, čo je u niektorých ľudí s obezitou dosť podstatné. 

Robila sa štúdia na 450 pacientoch, ktorých rozdelili do štyroch skupín podľa určitých charakteristík počas štyroch testov. 

Jednu skupinu nazvali „hladný mozog“, druhú „hladné črevo“ – to boli ľudia, ktorí jedli bez pocitu sýtosti, potom boli „emoční jedáci“, ktorí zajedali stres, a štvrtá skupina boli „ľudia s nízkym bazálnym metabolizmom“. 

Týmto ľuďom nasadili na dvanásť mesiacov liečbu cielene podľa toho, do ktorej skupiny patrili. Zistilo sa, že ak sa liečba zacieli na konkrétny dominantný problém, tak redukcia hmotnosti je ďaleko efektívnejšia – až 17 %. 

Ozempic sa zdal byť účinný pre ľudí v skupine s hladným črevom, ktorí sa nevedeli zasýtiť. 

Teda Ozempic nie je riešením pre ľudí s emočným jedením.

Ani veľmi nie. Môže byť čiastočne nápomocný, ale nerieši hlavný problém týchto ľudí. Pri emočných jedákoch je kľúčová psychologická intervencia. 

Pri emočnom jedení musí pacient vedieť identifikovať spúšťače emočného jedenia a potom to riešiť napríklad kognitívno-behaviorálnou terapiou, ktorá vie odkloniť nevhodné správanie v súvislosti s jedlom.

Foto: Andrej Lojan

Na Slovensku sa dnes k Ozempicu dostanú ľudia, ktorí majú problém s vyšším cukrom v krvi. Keďže obezita je spájaná často aj s prediabetom a diabetom, tak ide zrejme o veľkú skupinu ľudí, ktorí naň majú nárok už aj dnes. 

Áno, keďže deväťdesiat percent diabetikov druhého typu máme obéznych alebo s nadváhou, tak práve pre nich je to žiaduce. 

Aby liek preplatila poisťovňa, tak pacient musí mať istý stupeň obezity a cukrovku, aby ho mohol dostať. A čo sa týka diabetu, musí mať glykovaný hemoglobín nad sedem percent, aby mohol dostať liečbu liekom Ozempic. 

Jedným z cieľov liečby u diabetika je, samozrejme, aj zredukovať hmotnosť o minimálne 10 – 15 %, s týmto liekom sa zabijú dve muchy jednou ranou. Zlepšuje sa cukrovka a aj sa znižuje hmotnosť. 

V USA a už aj v Európe sa hovorí o epidémii cukrovky a obezity. Je Ozempic riešením na tento celospoločenský problém?

Tento liek je riešením už len na vrchol ľadovca, to znamená, ak už je obezita prítomná. Určite nie je celospoločenským riešením. Mali by sme robiť hlavne prevenciu, aby sme sa nemuseli dostať tam, že siahame po liekoch na obezitu. 

Zo strany štátu by sa mala zaviesť DPH na sladené nápoje, zdravotné poisťovne by mali motivovať ľudí, aby nezabúdali na preventívne prehliadky, a následne ich motivovať, aj finančne, ak si splnia všetky vyšetrenia a udržujú si dobrú životosprávu. 

V Čechách, keď niekto absolvuje preventívnu prehliadku, tak dostane aspoň 500 českých korún na nejakú športovú aktivitu. Môže to použiť napríklad na plaváreň alebo do fitka. Sme za zvýšenie hodín telesnej výchovy na školách, len nech to má hlavu a pätu. 

Inzercia

Dávno sa robil európsky výskum, že keby sa zakázali reklamy na sladené nápoje a sladkosti počas detských programov, tak to má efekt. A aj tak sa nič neudialo. 

Je to o nutričnej gramotnosti aj o zákonoch. O označovaní potravín, podpore športu a podobne. Obezite potrebujeme predchádzať a nie ju následne liečiť. Akékoľvek antiobezitiká už len hasia oheň, s obezitou ide riziko až 236 ochorení, vrátane 13 onkologických.

Nespôsobí existencia lieku na obezitu len to, že ľudia pôjdu na jej riešenie kratšou jednoduchšou cestou a nezmenia stravu ani sa nezačnú viac hýbať?

Je to stále liek na predpis a je potrebné mať na neho indikáciu. To, že si ho v Amerike predpísali Kardashianky, je úplne choré. 

Normálny príčetný lekár, ktorý zložil Hippokratovu prísahu, musí dodržiavať isté pravidlá a normy. Ak je napísané, že pri nasadení tohto lieku musí mať pacient BMI nad istú konkrétnu hranicu, tak žiaden lekár by ho nemal dávať pri obyčajnej nadváhe alebo prvom stupni obezity. Tam má lekár tlačiť hlavne na zmenu životosprávy. 

To nemôže fungovať tak, že nebudem nič robiť, budem ďalej ležať na gauči a pichnem si injekciu. Bez toho, aby sa človek pričinil, to nebude fungovať. 

Neobávam sa, že by si ho ľudia zháňali v nejakom masovom meradle, lebo bez poisťovne je cena tohto lieku dosť vysoká. Cukrovkárom ho hradí poisťovňa, ale ľudia s obezitou si ho musia hradiť sami v plnej výške, čo môže byť dnes aj okolo stoviek eur mesačne.

Kto môže predpisovať Ozempic? 

Je to dosť široko postavené, môžu ho prepísať všeobecní lekári, kardiológovia, diabetológovia... 

Títo lekári by však mali s týmto liekom pracovať opatrne, lebo je iba jednou časťou riešenia. Mali by pacientovi odporučiť zakúpiť si glukomer, keďže tento liek znižuje cukor, aby nenastal problém hypoglykémie. Mali by pacienta nasmerovať na nutričného poradcu, lebo strava je naďalej základ zmeny životosprávy. 

Je potrebné pacienta nasmerovať aj na psychológa, keďže polovica ľudí s obezitou má aj nejaké psychické problémy či psychiatrické diagnózy. Ozempic je len jedna súčiastka v riešení problému. 

Takže žiaden zázrak sa neudeje. 

Lekár by mal vedieť, že keď mu príde 160-centimetrová žena, ktorá má 120 kíl, tak jej musí v pravde povedať, že s liekom schudne len desať alebo pätnásť kíl, ale modelka z nej nebude.

Treba si uvedomiť, že liek je len barlička na motiváciu, ktorá pomôže na určité obdobie, keď si mozog uvedomí, že nepotrebuje toľko jesť. 

Ročná liečba by mala stačiť, aby si človek zresetoval mozog i tráviaci trakt, aby si zachoval nové návyky a jedol podstatne menej.

Foto: Andrej Lojan

Odborníci na fitness už bijú na poplach, že Ozempic spôsobuje veľkú stratu svalovej hmoty až nad hranicu desať percent. 

Preto musí byť človek na tomto lieku sledovaný lekárom a musí byť poučený, čo má robiť a že sa má hýbať, cvičiť. Ak príde o svaly, aktívne tkanivo, ktoré je prospešné pri riešení obezity, tak môže mať problém. Strata svalov znamená nižšie pálenie cukrov a lipidov, pomalší metabolizmus. 

Výskum vraj ukázal, že tieto lieky zabraňujú aj infarktu a porážke?

Áno, skutočne sa zistilo, že chráni kardiovaskulárny systém a že cievy po jeho užívaní sú signifikantne menej arterosklerotické. Tento efekt je dokázateľné preukázaný štúdiami. 

Podáva sa raz za týždeň?

Áno, injekčne do podkožia v oblasti brucha. Nie je to však problém, ihla má len štyri milimetre a je hrubá ako dva ľudské vlasy, ľudia si ho pichajú sami, nemusia ísť k lekárovi. 

Dá sa brať celý život?

To určite nemá byť cieľom. Plus na začiatku ide hmotnosť pekne dole, ale neskôr sa zastaví a tam už je to len otázka vôle a nastavenia priorít človeka. 

Aké sú vedľajšie účinky?

U niektorých sa môžu vyskytnúť dyspeptické ťažkosti – nevoľnosť, hnačky, nafukovanie, grganie, žlčové kamene, ale aj tachykardia. Môžu sa zhoršiť komplikácie diabetického ochorenia oka. Samozrejme, môžu sa vyskytnúť kožné komplikácie v mieste podania lieku.

Veľmi extrémne zriedkavo môže spustiť aj akútnu pankreatitídu. Je to stále liek, ktorý, hoci sa dobre znáša, má svoje vedľajšie účinky. 

Nemal by ho brať človek po prekonanej pankreatitíde alebo žalúdočných vredoch. U pacientov, ktorých sleduje gastroenterológ, potrebujeme jeho vyjadrenie, či ho môžeme podať. 

Plus keď sa vysadí, tak sa človeku vráti pocit hladu a môže skĺznuť do starých návykov. Bez zmeny životného štýlu to nie je zázračný žiaden liek. Ale 95 percent pacientov tieto lieky znáša veľmi dobre. 

Je to potom také prelomové riešenie obezity, ako sa o tom hovorí?

Je, lebo to pomôže určitým pacientom, ktorí už vyskúšali všeličo, a nevedia si pomôcť. Ak sa im to nasadí v správnom čase a správnym spôsobom, môže to byť veľká pomoc. Nie je to samotné riešenie, ale je to barlička. 

Nemáte obavu z čierneho trhu s týmto liekom?

Na Slovensku, kde je bežný reexport, ma nič neprekvapí. Keď tu stojí liek 84 eur a v Rakúsku 120, tak sa reexportuje a robí sa biznis. A to nie je ani čierny trh, je to polooficiálny trh.  

Jasné, robia sa aj napodobeniny a predávajú sa cez internet. Ale dúfam, že každý súdny človek si nekúpi lieky z neoverených zdrojov.

Foto: Andrej Lojan
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.