Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
06. apríl 2016

Ten, čo mal byť len nenápadným ministrom

Je okolo neho taký rozruch, že už svoju nomináciu azda aj oľutoval. Pokus o vcítenie do duše úradníka, ktorého povolali zo zákulisia na výslnie.
Ten, čo mal byť len nenápadným ministrom

Rezignáciu sotva dezignovaného Petra Plavčana otvorene žiada časť učiteľov, odvolávať ho chcú opoziční politici, médiá nanovo prepierajú jeho už dávno zabudnuté škandály.

O Plavčanovi sa pritom nedá povedať, že sa o tento post snažil. Jemu tá rola pripadla na základe Dankovej vyčítanky, ako ju poznáme z detských hier: Prvá voľba padla na Ľudovíta Hajduka, ktorý sa už pred novinármi cítil ako budúci minister. No keďže pri jeho mene si pretreli oči aj tí odolnejší znalci školského prostredia, líder SNS ho musel stiahnuť. Pomaly sa blížil víkend, po ktorom bolo treba z národniarskej dielne vyloviť hotové meno, takže Andrej Danko ukázal na Helenu Polákovú.

O nej zas nikto nič nevedel, neznámej tvári so skúsenosťou hovorkyne a nižšej úradníčky sa prvé komentáre hneď vysmiali. Lenže čeliť verejnému výsmechu je pre neskúseného človeka ťažké, Poláková to cez víkend (19./20. marec) neuniesla. Nervózny Danko tak musel narýchlo hľadať ďalej, ešte v ten víkend, navyše hrdo, slušne a odborne.

Legenda vraví, že zavolal Polákovej nadriadenému, dlhoročnému šéfovi sekcie vysokých škôl. O ňom sa už predsa dalo povedať, že je naslovovzatý odborník.

Pokus o vcítenie

Poctený topúradník privolil. Krátko nato sa už celá krajina dozvedela, že ministrom bude on, ešte stále zaskočený topúradník. Ostatné si môžeme aj domyslieť. Tento rezortný profík prežil niekoľko ministrov a pri mnohých z nich mohol mať aj oprávnený pocit, že veciam rozumie lepšie. A keď sa porozhliadol po ministerstve, po ďalších vedúcich úradníkoch, koľkí mali rovnaké predpoklady ako on?

Ministerstvo školstva ovládali celú éru dva úradnícke prototypy. Oba boli vo svojej forme celkom rozdielni, spájal ich rovnaký inštinkt prežiť, predstierať ústretovosť voči reformám a súčasne im brániť.

Prvý prototyp reprezentuje Zdenko Krajčír, dlhoročný šéf sekcie regionálneho školstva. Celé roky to vyzeralo, že je na ministerstve nesmrteľný. Mal sebavedomie nenahraditeľného byrokrata, bol nesporne erudovaný aj angažovaný, nechýbal na viacerých odborných konferenciách, kde sa hovorilo o reforme základných či stredných škôl. Aj on vedel dlho hovoriť o reformách (najmä ak bol nad ním reformne naladený minister), ale pri akomkoľvek nápade vedel rovnako dlho citovať paragrafy a zákony, že sa každá zmena zdala nemožnou.

Bol to ten typ, ktorý sa dokázal každému novému ministrovi zaliečať vetami ako: Pán minister, žiaden váš predchodca to nepomenoval tak presne ako vy.

Keby sa raz nakrúcala slovenská verzia britského seriálu Iste, pán minister, tento náš úradník by mohol slúžiť ako predloha.

Až sa stalo, že ho Peter Pellegrini pred rokom a pol nečakane odvolal. Ťažko povedať, či vtedy medzi ostatnými úradníkmi prevážilo zdesenie alebo úľava.

Peter Plavčan verzus Zdenko Krajčír, dva prototypy slovenského školského byrokrata. Zdieľať

Životaschopnejší sa tak ukázal druhý, úradnícky prototyp, ktorý reprezentoval Peter Plavčan, šéf sekcie vysokého školstva. Technokrat bez názoru, ktorému nerobí problém slúžiť ministrovi, ktorý presadzuje spoplatnenie vysokého školstva, a následne slúžiť ministrovi, ktorý presadzuje opak.

Plavčan bol svojou povahou opakom Krajčíra: veľmi nenápadný, slušne a úctivo vystupujúci, muž kompromisu, ktorý chce byť s každým zadobre. Nie vždy však platí, čo sa s ním dohodne, no vysoký úradník to vie vysvetliť tým, že to znemožnila vyššia moc.

Ak to teda zhrnieme, čo mal povedať poctený topúradník Andrejovi Dankovi, ktorý hľadal odborníka a našiel jeho? Že on sa na to necíti, nech pán predseda skúsi o sekciu ďalej?

Inzercia

Ach, tá minulosť

Poctený topúradník si ani len nestihol predstaviť, že po dlhých rokoch sa opäť bude hovoriť o tom, ako si raz nechal vyplatiť takmer 40-tisícovú odmenu za neplatenú prácu v Študentskom pôžičkovom fonde. Alebo že si tí veční vrtáci, pre ktorých je transparentnosť viac než stabilita štátu, opäť spomenú, ako tento fond počas jeho pôsobenia poskytol v rozpore s pravidlami pôžičku Slavii Capital, kde zas pôsobila jeho manželka.

Takto by sa dalo pokračovať.

My môžeme ešte pripomenúť blízky vzťah medzi Plavčanom a Danielom Lajčinom, konateľom Dubnického technologického inštitútu, o ktorom sa už aj verejne písalo, ako jeho neziskovke platia napríklad študenti Prešovskej univerzity peniaze za kurzy, ktoré sa nikdy nekonali.

Peter Plavčan, okrem iného aj člen vedeckej rady Lajčinovho inštitútu, je stelesnením tejto podoby nášho vzdelávacieho systému.

Aj takto by sa dalo ešte pokračovať.

Koniec vciťovania

Veď hej, ministrom sa stal topúradník, ktorý už dávno nemal zastávať v rezorte ani len funkciu nižšieho úradníka. Ale treba zaostriť pohľad aj na ansámbel, ktorý sa rodí okolo ministra, pričom ten zaň nenesie plnú zodpovednosť.

Helena Poláková, nižšia úradníčka, ktorá sa takmer stala ministerkou, napokon predsa len povýši, bude po novom vedúcou služobného úradu. Riaditeľom kancelárie ministra by mal byť Vladimír Kováčik, ktorý bol doteraz štátnym tajomníkom za Smer. O Kováčikovi ste dosiaľ asi nepočuli, napokon, ani nebolo treba, keďže ho sem ešte na konci éry Dušana Čaploviča vyslala strana, aby riadil záležitosti okolo eurofondov.

Treba zaostriť pohľad aj na ansámbel, ktorý sa rodí okolo ministra. Zdieľať

V blízkom okolí Petra Plavčana má radiť Soňa Hanzlovičová. Tá bola vedúcou bratislavského okresného odboru školstva, spadala tak pod Kaliňákovo ministerstvo vnútra. Potom ju Smer vyslal na sekciu regionálneho školstva, ale Draxler ju pokladal za nekompetentnú, takže sa vrátila späť. No a teraz za Plavčana sa možno opäť vráti späť, už ako kompetentná.

Štátnym tajomníkom má byť Erik Tomáš, Kaliňákov aj Ficov muž. Ani ten asi nebude viesť zasvätené reči o potrebných zmenách vo vzdelávaní, nesporne si však bude mať čo povedať s vyššie zmieneným rovesníkom Vladimírom Kováčikom.

Netuším, čo si v tejto partii biznismenov počne Peter Krajňák, Tomášov kolega, štátny tajomník za Most. Tento rusínsky politik učil v škole pri rómskej osade, v minulosti tiež pracoval na úrade splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny, kde sa mu však nepáčilo, a tak odišiel.

Ak to ani tu Krajňák nevydrží, príde čas povolať zo záloh Zdenka Krajčíra.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.