Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
11. december 2022

Školy zatvára tentoraz chrípka

Toľko chorých detí sme roky nemali, počas lockdownov im zoslabla imunita

Detskí lekári hlásia obrovský nával chorých detí v ambulanciách. Situáciu, akú máme dnes, si nepamätajú ani starší pediatri.

Toľko chorých detí sme roky nemali, počas lockdownov im zoslabla imunita

Ilustračné foto: TASR/Henrich Mišovič

Chrípka udrela ešte väčšou silou, ako odborníci očakávali. Lekári síce už na jar varovali, že nás čaká chrípková sezóna s veľkým počtom ochorení so závažnejšími priebehmi, to, čo prišlo, však prekvapilo aj ich. 

Pediatri potvrdzujú, že deti majú v súčasnej vlne najhorší priebeh, aký doteraz v praxi zažili: prejavuje sa dlhšie trvajúcimi vysokými horúčkami, niekedy až sedem dní, okrem toho silno, nepríjemne a dlho kašlú. Silný kašeľ ich dusí, napína na vracanie a v noci im nedovolí spať.

Kým pred dvoma týždňami pribudlo vyše 52-tisíc ľudí s akútnym respiračným ochorením, čo znamenalo oproti predchádzajúcemu stavu nárast o vyše 17 percent, minulý týždeň ich pribudlo už viac ako 73-tisíc, teda o viac ako 39 percent oproti tomu predchádzajúcemu. Najviac chorých je v Bratislavskom kraji.

Chrípka najsilnejšie zasiahla najmä deti v škôlkarskom veku a školopovinné deti. Krivka nárastu ich chorobnosti stúpa kolmo nahor a zmiernenie sa zatiaľ neukazuje ani v prognóze na nadchádzajúce dni.

Prejavuje sa to aj na školách, kde ostali poloprázdne triedy bez žiakov a často aj bez učiteľov, a preto sa mnohé rozhodli pre päťdňové chrípkové prázdniny.

Kým pred dvoma týždňami Úrad verejného zdravotníctva na svojej webovej stránke informoval o 83 zatvorených zariadeniach, pričom 47 z nich boli škôlky a 36 z nich základné školy, minulý týždeň sa dokopy neučilo na 299 školských zariadeniach.

K piatku 9. decembra tak zostalo zatvorených 140 škôlok, 152 základných škôl a sedem stredných škôl. Niektoré z nich prechádzajú na dištančnú výučbu, ktorú deti už dôverne poznajú z posledných dvoch rokov, inde skončili deti s domácimi úlohami.

Pridlho zatvorené školy počas covidu

Detskí lekári sa zhodujú, že deti, ktoré za posledné dva roky boli viac doma ako v škole a medzi svojimi rovesníkmi, zostali po pandémii s oslabenou imunitou voči baktériám a vírusom. A nepomohlo im ani to, že sa za istých podmienok školy otvorili od februára. 

„Obdobie od jari do jesene nebolo dostatočne dlhé na to, aby došlo k dostatočnému posilneniu oslabenej imunity,“ hovorí pre Postoj hlavná odborníčka na pediatriu na ministerstve zdravotníctva Elena Prokopová.

Pripomína, že v začiatkoch sa navyše nosili v interiéroch respirátory, mnohí ľudia ešte pracovali z domu, a keďže bolo teplejšie počasie, ľudia sa viac zdržiavali vonku, aj sa viac vetralo. V lete zase pre vonkajšie teploty i zatvorené školy počas prázdnin respiračné infekcie takmer neboli.

„S návratom detí do kolektívov, poklesom teplôt, nástupom zimy s klasickým sychravým počasím, ktoré je ideálne na šírenie najmä vírusových infekcií, logicky vidíme ich vzostup,“ dodáva.

Pediater Mário Moro upozorňuje, že najviac prípadov je u škôlkarov a mladších školákov. „Vyzerá to tak, že to, čo sme za dva roky veľmi nemali, nás dobehlo. Je to pravdepodobne nastavené tak, že tieto vírusy sú pre imunitu potrebné. V podstate dva roky boli prítomné v oveľa menšej miere a teraz sa vyskytujú, lebo sa imunita nebudovala. Tým, že jeden vírus strieda druhý, sa imunita vyčerpáva,“ myslí si detský lekár.

Prokopová upozorňuje, že takáto chorobnosť detí nie je len na Slovensku. „Hovoria o nej kolegovia v celej Európe, Amerike,“ tvrdí pediatrička.

Vyzerá to tak, že aj keď hygienici videli v plošnom zatvorení škôl dôležitý nástroj v boji s pandémiou, rozhodnutie nechať ich zatvorené takmer najdlhšie z európskych krajín bolo prehnané.

Pandémia a izolácia detí mali negatívny vplyv nielen na ich psychické zdravie, ale zjavne deťom vrátili ich imunitu, ktorú si predtým v kolektívoch vybudovali, niekde na začiatok.

Pre slabú zaočkovanosť to pôjde ako lavína

Mario Moro, ktorý pred rokom v čase pandémie v rozhovore pre Postoj povedal, že počas tridsiatich rokov svojej praxe nevidel takú chorobnosť detí, potvrdzuje, že dnešná situácia je ešte horšia ako vlani.

Inzercia

„A asi sme ešte len na začiatku vzostupu,“ varuje. Detský lekár predpokladá, že vzhľadom na potvrdené prípady „to pôjde asi ako lavína, keďže sme veľmi málo zaočkovaní proti chrípke“.

„Obávam sa, ako to budem vo svojich dvoch ambulanciách zvládať. A problém nie je len to, že veľmi narastá počet akútnych stavov, problém už začína byť dodržiavanie termínov pre prevencie a očkovania,“ dodáva s tým, že ak situácia bude pokračovať týmto tempom, bude musieť celý režim vo svojich ambulanciách zmeniť.

Napriek tomu, že len donedávna školy zatváral covid a ochorenie sa nevyhýbalo ani deťom, dnes to zatiaľ nevyzerá na väčší problém. „V mojej praxi s tým teraz problém nie je, dokonca klinický priebeh je v prípade covidu teraz ľahší ako pri iných vírusových ochoreniach,“ dodáva pediater Mário Moro.

„Problém už začína byť dodržiavanie termínov pre prevencie a očkovania.“ Zdieľať

Okrem vysokého počtu detí s chrípkou zaznamenávajú pediatri najmä posledný týždeň aj iné vírusové ochorenia. Podľa pediatričky Eleny Prokopovej deti okrem chrípky trápia najmä streptokokové angíny a tiež sa stretávajú s ochorením covid-19.

Lieky na zrážanie horúčky chýbajú

Ďalším problémom je, že v lekárňach chýbajú mnohé lieky určené deťom na znižovanie teploty či proti bolesti.

Keď sa s dieťaťom v horúčkach rodič dostane na rad k lekárovi, potrebuje niekedy navštíviť viac lekární, aby sa dostal k liekom. Alebo sa musí vrátiť do ambulancie, aby mu predpísali niečo iné, čo opäť komplikuje a spomaľuje prácu lekára.

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ pre Postoj potvrdzuje, že z liekov určených deťom chýbajú najmä liečivá s obsahom paracetamolu a ibuprofenu. „Ide o liečivá používané pri liečbe bolesti a horúčky,“ dodáva. V lekárňach už dlhodobejšie chýbajú najmä sirupy a rektálne čapíky proti horúčkam.

„Vo všeobecnosti sú výpadky spôsobené materiálnymi, logistickými, ale aj personálnymi problémami,“ vysvetlil Sukeľ. Niektoré suroviny potrebné na výrobu liekov sú nedostupné, rovnako sú problémy napríklad s obalmi.

Nie je jasné, kedy sa táto situácia v lekárňach zmení. „Dĺžku výpadkov nie je možné predpokladať. A nie je možné odhadnúť ani to, aký liek bude nedostupný,“ dodáva Ondrej Sukeľ.

Nemecko bojuje s respiračným vírusom, výrazne sa šíri už aj u nás

Okrem chrípkového vírusu začína v plnej sile udierať aj vysoko nákazlivý respiračný syncyciálny vírus (RVS). Infekcie sa prejavujú najčastejšie u dojčiat a malých detí do dvoch rokov, tento vírus býva najčastejším dôvodom ich hospitalizácie pre infekcie dýchacích ciest.

„Situácia je taká vážna, že musíme povedať, že deti umierajú, pretože ich už nemôžeme liečiť.“ Zdieľať

Alarmujúca situácia je najmä v Nemecku, kde zažívajú vlnu respiračných infekcií u dojčiat, čoraz viac detí tam končí s akútnymi priebehom na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Voľných je už len niekoľko desiatok lôžok v celej krajine.

„Situácia je taká vážna, že skutočne musíme povedať, že deti umierajú, pretože ich už nemôžeme liečiť,“ povedal pre denník The Guardian Michael Sasse, vedúci jednotky detskej intenzívnej starostlivosti v hannoverskej univerzitnej nemocnici.

Nemeckí lekári sú postavení pred ťažké rozhodnutia. Musia určiť, ktoré deti umiestnia na obmedzený počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti a ktoré pošlú skúsiť šťastie do ďalších nemocníc, ktoré sú často vzdialené viac ako sto kilometrov.

Čo je dôvodom takého masívneho šírenia respiračného syncyciálneho vírusu? Odborníci tvrdia, že deti, ktoré sa narodili počas pandémie, nemali možnosť vybudovať si prirodzenú ochranu proti bežným zimným vírusom, pretože dlhodobé lockdowny a reštrikčné opatrenia bránili ich šíreniu.

RSV tak teraz vo veľkej miere postihuje deti, ktorých imunitný systém nie je pripravený sa mu brániť. Nemeckí lekári pritom očakávajú, že sa situácia v najbližších dňoch a týždňoch ešte zhorší.

Pediatrička a hlavná odborníčka na pediatriu na ministerstve zdravotníctva Elena Prokopová pre Postoj potvrdzuje, že aj na Slovensku zaznamenávame výrazný nárast týchto infekcií. Treba dúfať, že nemáme pred sebou nemecký scenár a situácia sa upokojí skôr, ako sa začnú plniť detské oddelenia v nemocniciach.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.