Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
23. november 2021

Covid nie sú kiahne

Prečo potrebujeme opakované preočkovanie proti covidu?

Slovensko po postupnom poklese imunity po očkovaní začalo vakcinovať tretími dávkami. Nakoľko je tretia dávka dôležitá?

Prečo potrebujeme opakované preočkovanie proti covidu?

FOTO TASR – František Iván

Ako dlho vydrží imunita po očkovaní (a prekonaní)? Závisí to od typu vakcíny? Je tretia dávka dôležitá aj pre mladších ľudí? 

Prinášame text, ktorý sumarizuje súčasné poznatky a odpovedá na tieto otázky. 

Všetci poznáme ochorenia, ktoré ak človek prekoná, má od nich už v princípe do konca života pokoj. Príkladom sú ovčie kiahne, ktoré deti väčšinou prekonajú v detstve a následne pre daného človeka viac-menej neexistujú (teda okrem pásového oparu spôsobeného reaktiváciou vírusu ovčích kiahní u niektorých ľudí po výraznom oslabení imunity).

Na druhej strane máme ochorenia, pri ktorých nadobudnutá imunita časom zoslabne do takej miery, že aj po prekonaní sa človek musí s odstupom vakcinovať alebo ochorenie môže znova prekonať. Je to tak napríklad pri čiernom kašli.

Aj preto sa človek musí voči tomuto ochoreniu očkovať viackrát za život, a to celkovo minimálne päťkrát. Na tzv. protitetanovku chodíme každých 15 rokov (v USA každých 10 rokov) a pokladáme to za úplne normálne.

Z uvedeného vyplýva, že nutnosť opakovanej vakcinácie alebo opakované prekonanie tej istej choroby nie je niečo, na čo by sme neboli zvyknutí. 

Hrozí pri koronavíruse rovnaký scenár?

Pôvodne bolo očkovanie proti covidu v dvojdávkovej schéme a sledovali sa tzv. „breakthrough“ infekcie, teda či sa človek covidom dokáže znovu nakaziť a s akým priebehom.

Na základe vynikajúcich dát zo Švédska, kde sledovali ochranu vakcinovaných pred infekciou, sa ukázalo, že imunita po očkovaní (celková ochrana pred infekciou, nie len prítomnosť protilátok) pomerne výrazne klesá od 4 do 6 mesiaca po mRNA vakcíne.

Ochrana vakcíny AstraZeneca pred infekciou bola po štyroch mesiacoch od druhej dávky dokonca takmer nebadateľná.

Efektivita „Pfizeru“ padla na polovicu medzi štvrtým a šiestym mesiacom od podania druhej dávky a od konca 7. mesiaca bola už len okolo 20 percent, avšak Moderna si aj po šiestich mesiacoch udržala zhruba 60-percentnú účinnosť.

Zdá sa tiež, že kombinácia mRNA vakcíny ako druhej dávky po prvej dávke AstraZeneca pomôže udržať efektivitu po štyroch mesiacoch na vyše šesťdesiatich percentách.

Podobná situácia bola pozorovaná u vyše trištvrte milióna amerických veteránov (pozri graf č. 1). Zaočkovanie mRNA vakcínou je veľmi vhodné aj po očkovaní jednodávkovou vakcínou Janssen. 

Graf č. 1: Pokles imunity po základnej očkovacej schéme u amerických veteránov

  • Na zvislej osi každé desatinné číslo vyjadruje 10 % ochrany navyše oproti neočkovaným jedincom (0.0 = 0 %, 0.1 = 10 % …. 1.0 = 100 7%).
  • AstraZeneca, ktorá je používaná na Slovensku, avšak nie v USA, klesá podľa štúdií podobnou rýchlosťou ako Janssen.

Vzhľadom na tieto poznatky, ktoré nám ukázal až čas, sa zaviedli takzvané tretie dávky. Prvá krajina, ktorá začala očkovať tretími dávkami, bol Izrael. Tam začali s treťou vakcináciou už uprostred tohto leta.

Dôvod bol okrem iného ten, že koncom roka 2020 Izrael začal s masívnym očkovaním proti covidu ako prvý na svete, a preto ako u prvých na svete im aj začala slabnúť imunita po očkovaní a prišlo ku výraznému vzostupu nových infekcií.

Izrael je rovnako prvou krajinou na svete, kde podanie tretej dávky prinieslo významné zlepšenie. 

Na Slovensku máme schválené očkovanie treťou dávkou po polroku po druhej dávke u seniorov a dospelých v rizikových povolaniach, rovnako ako to bolo doteraz v USA.

Ľudia, ktorí trpia nejakým závažným ochorením, sa očkujú automaticky treťou dávkou už o mesiac po druhej dávke, u nich je totiž tretia dávka považovaná za súčasť základnej očkovacej schémy.

Medzi týchto ľudí počítame napríklad pacientov liečených chemoterapiou proti rakovine, pacientov, ktorí užívajú lieky na potlačenie imunity po transplantácii alebo proti autoimunitným ochoreniam a tiež pacientov s vážnou poruchou imunity. 

Novinkou je schválenie tretej dávky pre všetkých záujemcov nad 18 rokov (nielen rizikových) americkou FDA, čo podporuje aj americké Centrum pre kontrolu infekčných chorôb CDC. Efektivita tretej dávky je vysoká, imunitu, ktorá časom vyprcháva, znova oživí a vracia ochranu pred ochorením na úroveň 95 percent, čo je úroveň ochrany krátko po druhej dávke bez ohľadu na vek jednotlivca (pozri graf č. 2 a č. 3). 

Graf č. 2: Zvýšenie úrovne ochrany po 3. dávke Pfizer (Comirnaty). Zdroj: CDC

  • Červená čiara predstavuje nárast počtu pozitívnych pacientov, ktorí po základnej očkovacej schéme dostali placebo.
  • Modrá čiara zobrazuje nárast počtu pozitívnych pacientov po podaní 3. dávky Pfizer (Comirnaty).

Graf č. 3: Zvýšenie úrovne ochrany po podaní 3. dávky vakcíny Moderna. Zdroj: CDC

  • prerušovaná vodorovná čiara medzi 10 a 100 predstavuje hladinu, nad ktorou protilátky zneutralizujú vírus (pod ňou je hladina protilátok nedostatočná na neutralizáciu vírusu v tomto experimente)
  • Farebné označené stĺpce predstavujú hladiny protilátok proti jednotlivým variantom vírusu (oranžová = delta).
  • Posledné 4 stĺpce vpravo zobrazujú zvýšenie protilátok proti všetkým testovaným variantom 14 dní po 3. dávke Moderna.

Zo svojho praktického pozorovania ochorení veľmi odporúčame preočkovanie po vakcínach, ktoré sa pôvodne podávali ako jednodávkové. 

Nežiaduce účinky po tretej dávke sú podobné ako po prvej alebo druhej dávke, teda v drvivej väčšine prípadov mierne. 

Inzercia

Tretie dávky ešte nie sú schválené pre deti vo veku 12 – 17 rokov u nás ani v USA, lebo u detí ešte nemáme dostatočné vedomosti, či je aj u nich tretia dávka potrebná, a tiež sa ukazuje, že imunita po očkovaní u nich pretrváva dlhšie.

A čo ľudia po prekonaní covidu, je potrebné oživiť vakcínou aj ich imunitu po prekonaní ?

Rekonvalescenti, ktorí mali príznakový priebeh, sú na tom podobne dobre ako ľudia s dvoma dávkami očkovania mRNA. Žiaľ, aj u nich imunita časom klesá, aj keď sa zatiaľ sa zdá, že pomalšie.

Teda aj u rekonvalescentov sa dlhodobo nedá spoliehať na imunitu po prekonaní, lebo aj tá časom slabne. Dobrou správou je, že podľa všetkého rekonvalescentom stačí po deviatich mesiacoch len jedna dávka na to, aby mali rovnakú a možno aj lepšiu ochranu ako ľudia čerstvo zaočkovaní dvoma dávkami.

Čakajú nás nové a nové dávky?

Mnohí ľudia sa pýtajú, či sa teraz budeme očkovať pravidelne. Nájdu sa aj takí, ktorým napadá myšlienka, či nejde len o zámer farmafiriem predávať svoje produkty, pričom existujú aj iné možnosti liečby. 

Či sa budeme očkovať aj proti covidu pravidelne, dnes ešte nevieme, lebo netušíme, ako sa bude imunita proti koronavírusu vyvíjať v dlhšom čase, ale ani ako sa bude koronavírus časom meniť.

Čo sa týka zisku farmafiriem, tak tie najlepšie zarobia na liečbe. Už pred koronakrízou sme všetci vedeli, že prevencia je omnoho lacnejšia ako liečba. Farmafirmy najlepšie zarobia na antivirotikách, monoklonálnych protilátkach a ďalších liekoch v hodnote stoviek až tisícov eur na jedného pacienta.

Žiaľ, takáto extrémne drahá a náročná liečba pacienta do budúcna neochráni pred ďalšou infekciou vírusom, jeho imunita po prekonaní bude časom aj tak klesať a napokon bude síce vyliečený, ale nanovo ohrozený infekciou koronavírusom. 

No a treba dodať, že aj liečba má svoje nežiaduce účinky. Ak niekoho strašia nežiaduce účinky vakcín z ich príbalových letákov, nech si skúsi preštudovať v príbalovom letáku nežiaduce účinky svojich liekov. 

Čo sa týka ceny, mRNA vakcína patrí k tým lacnejším. Suma za jednu dávku sa v súčasnosti pohybuje do 20 eur, pričom už len bežné očkovania v detstve sú podstatne drahšie. Prvé tri očkovania dieťaťa do roka života vyjdú spolu na vyše 270 eur a ako občania a rodičia sa na túto ochranu detí pred vážnymi chorobami radi skladáme. 

V skutočnosti je očkovanie proti covidu suverénne najlacnejšie a najefektívnejšie zo všetkých možností

Suma sumárum: dnešné vedomosti a pozorovania pandémie v jednotlivých štátoch hovoria, že ak máte viac ako štyri mesiace po druhej dávke vakcíny, treba začať byť obozretný a po šiestich mesiacoch (v súlade so súčasnými pravidlami) ísť na tretiu dávku, najmä ak vaše predchádzajúce očkovanie bolo vektorovou vakcínou (AstraZeneca alebo Janssen).

Po prekonaní covidu je tiež veľmi dobrý nápad ísť čím skôr aj na tretiu dávku, hlavne ak ste starší človek. 

A čo keď som mladý?

Mnohí mladí si kladú otázku, prečo sa majú očkovať kvôli starým, ktorí sa očkovať nechcú. V prvom rade sa majú ľudia očkovať kvôli sebe samému. Aj mladý človek môže skončiť s covidom na umelej pľúcnej ventilácii alebo mať postkovidové následky.

Nemali by sme však zabúdať ani na ľudí so závažnými ochoreniami, ktorí ani po očkovaní nemajú dostatočnú imunitu, a hlavne na malé deti, ktoré nemôžu byť zaočkované. Deti do dvoch rokov majú vyššie riziko ťažkého priebehu ochorenia, nehovoriac o novorodencoch.

Ako spoločnosť by sme mali myslieť aj na nich a ochrániť ich tým, že sa sami zaočkujeme a tak znížime riziko nákazy detí, aj keď pri delta variante je účinná ochrana pred roznášaním vírusu podľa niektorých dát nižšia ako pri predchádzajúcich variantoch.

Očkovania, ktorými viac chránime druhých než seba, máme už roky zavedené. Napríklad rubeola malé deti veľmi neohrozuje, ale očkujeme proti nej už bábätká, aby deti nenakazili tehotné ženy v okolí týmto ochorením. Rubeola totiž spôsobuje vážne postihnutia plodu tehotnej ženy.

Žijeme v spoločnosti, kde sme závislí od druhých a iní sú závislí od nás. Naše konanie a aj naše zdravie má vplyv na zdravie druhých. Preto máme vymyslený systém očkovaní, ktorým chránime nielen seba, ale aj ľudí vo svojom okolí a očkovanie druhých chráni nás samých.

Ľudský druh dlhodobo profituje zo solidárneho správania a to nás ako druh ženie dopredu. V konečnom dôsledku úžitok zo solidárneho správania majú všetci. 

A pre tých, ktorí sa stále obávajú nežiaducich účinkov vakcín v čase, keď nemocnice a ani pohrebníctva nestíhajú a keď sa takmer nedá zabrániť stretu s vírusom, odporúčame porovnať výskyt a závažnosť nežiaducich účinkov vakcinácie s výrazne vyšším výskytom zdravotných komplikácií počas nákazy samotnej. 

Koniec koncov, položme si jednoduchú otázku: Kde je viac mŕtvych a chorých – na Slovensku, kde sa ľudia boja očkovania, alebo napríklad v Portugalsku, kde je zaočkovaný fakticky každý dospelý? Jasnú odpoveď dáva graf od Martina Hubu (graf č. 4). 

Graf č. 4: Porovnanie Slovenska a Portugalska (kde je zaočkovaných 98 percent dospelej populácie)

  • Nárast počtu pozitívnych, počtu prijatých do nemocnice a úmrtí na 1 milión obyvateľov

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.