Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Rodina
10. september 2022

Zo života mamy

Vyčerpaná dovolenka, vyčerpaní rodičia, hor sa do školského kolotoča

Tak a je po nich! V dobrom aj v zlom sme spolu vydržali dva mesiace a už sú fuč! Vyčerpaní, ohučaní, s obavami z nových výziev, ktoré treba zdolávať. Zas zvoní budík a pípa Edupage. Rýchlik Škola volá vyrazil, držte sa!

Vyčerpaná dovolenka, vyčerpaní rodičia, hor sa do školského kolotoča

Ilustračné foto: pixabay.com

Pracujúci rodičia majú problém, čo s deťmi dva mesiace. My šťastlivci na rodičovskej sa stresovať s dovolenkou nemusíme, zato s viacerými malými deťmi sme mnohí doma celé dni.

Keď máte pracujúcu babku, ktorá má okrem vašich detí ďalších deväť vnúčat, a navyše vaše deti nie sú samostatne prázdninujúce typy a sú malé na prespávacie tábory, zostáva vám plná kvalifikácia na hlavného prázdninového animátora. Ale to, samozrejme, nielen tak na „tanečky“ pri bazéne, v náplni práce naďalej zostáva aj zásobovanie, varenie, mediačné služby, fúkanie rozbitých kolien, vyberanie kliešťov.

Keď si v druhej časti prázdnin naplánujete ešte dovolenku na malte, to jest začiatok rekonštrukcie – na konci prázdnin sa tešíte aj z toho, že sa vám podarí „fláknuť“ na sólo jazdu do supermarketu.  

Ale dosť bolo vyplakávania! Leto prinieslo aj skvelé momenty, ktoré si treba v danej chvíli vychutnať a dobre uchovať, aby tú vôňu a atmosféru niesli po celý rok ako broskyňový kompót.

Noci na balkóne a v stane, vínko na terase počas tých teplých nocí, pozorovanie rozžiarenej nočnej oblohy s deťmi na ležadle pod perinou, kúpanie sa v bazéne s výhľadom na rozkvitnutý záhon, naháňanie susedovej kozy s novou kamoškou a nekončiace sa hodiny hier s bratrancami…

Veľkým zážitkom bola pre nás aj farská „chatovačka“ s kamarátmi z farnosti Malacky. Neverila by som, že sa dá oddýchnuť na dovolenke so sto ľuďmi, z ktorých polovicu tvoria deti, ale fakt sme vypli.

Každá rodina mala vlastnú chatku. Nádherné prostredie v lese, neďaleko jazero s veľkým ihriskom. Súčasťou našej farnosti je cirkevná škola so škôlkou, deti teda nebolo treba zoznamovať. Od prvej chvíle sa dali do svorky, respektíve svoriek podľa veku, a väčšinu dňa ste o nich nevedeli. Sen! Celé dni budovania kamarátstiev, voľnej hry a dobrodružstva.

Večerný výlet do lesa, na ktorý sa podujali čerství absolventi prvého ročníka, priniesol riadny adrenalín nielen malým dobrodruhom, ale aj rodičom. A po bezpečnom návrate expedície sme my rodičia ešte niekoľkokrát debatovali o tom, kde sú hranice dávania slobody, dôvery, kedy púšťať deti do situácií, kde hrozí potenciálne riziko, kde je už ľad pritenký.

Inzercia

Kým sa deti hrali, my dospelí sme posedávali na lavičkách pri čapovanom pive a hroznovke a debatovali a debatovali. Žiaden prudký itinerár, harmonogram ani atrakcie. Proste pohoda. Každý večer oheň, špekáčiky, gitara, Kryl, Nohavica, šlágre, osvetlené tváre a to teplo, čo to celé prináša. Zasmradení dymom a vysmiati ako dávno nie.

Silné pre mňa bolo, koľko obety alebo prekonania vlastného komfortu sa medzi všetkými tými rodinami dalo sledovať. Niekto musel nájsť miesto na pobyt takej veľkej skupiny. Niekto vykomunikovať všetky praktické a technické veci, dohodnúť osobitné porcie jedla pre sto ľudí, aby sme si my mohli prísť na hotové. (Kto vám kedy zorganizoval celú dovolenku?) Niekto, kto mohol vysedávať pri seriáloch, sa prišiel zadarmo hrať s našimi deťmi a vymýšľať nám program.

A potom tie bežné, každodenné rodičovské obety. S obdivom som sledovala mamu, ktorá pre silnú diétu varí každodenne svojmu synovi osobitné jedlá, ideálne podobné, ako boli v našom menu, aby mu nebolo ľúto, že má niečo iné.

Mamy a otcov, ktorí celý deň prešli tisíce krokov za tými malými nôžkami, ktoré sa zo zásady potrebujú vybrať inde, ako zamýšľa mama alebo tato. Rodičia, ktorí pri ohni sledujú vysielačky a pri prvom zamrnkaní svojich detí letia opreteky, hoci zábava je v plnom prúde…

Aj počas rýchleho tempa školského roka by som sa chcela vedieť zastaviť a vychutnať okamihy, ktoré robia život pekným. Tešiť sa z nového kamaráta v škôlke, slivkového koláča, letiaceho šarkana či príjemného rozhovoru pred školou. Zariadiť si rande s manželom a aspoň z času na čas si zájsť na rande s každým dieťaťom osobitne, vybrať sa uprostred týždňa do cukrárne či na plaváreň…

Proste vyskočiť z toho kolotoča a len tak sa prejsť s cukrovou vatou.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.