Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Politika
09. máj 2022

Opozícia Talibanu

Bránime sa, aby nám niekto pomáhal za odplatu. Týka sa to aj Ruska

„Taliban neverí vo voľby, Taliban verí v boha,“ hovorí pre Postoj afganský veľvyslanec Mohammad Aghbar.

Bránime sa, aby nám niekto pomáhal za odplatu. Týka sa to aj Ruska

Afganský veľvyslanec v Tadžikistane Mohammad Zahir Aghbar. Foto: archív M. Z. A.

Navštívili sme Irán a Tadžikistan a mapovali, v akom stave je dnes opozícia Talibanu, ktorá sa v týchto krajinách sústreďuje. O situácii na hraniciach s Afganistanom sme sa rozprávali s opozičným afganským ambasádorom v Tadžikistane Mohammadom Aghbarom, ktorý bol sám členom odporu voči islamistickému hnutiu.

„Rozumiem, že dnes zamestnáva svet predovšetkým vojna na Ukrajine. No ak nebudeme vnímať aj rastúci problém Talibanu, môže sa onedlho stať hrozbou nielen pre náš región, ale pre celé medzinárodné spoločenstvo,“ hovorí Aghbar.  

Kto dnes financuje a riadi Taliban? Kto sú a kde trénujú jeho zahraniční bojovníci a aké riziko predstavujú pre Európu? A aké paralely vníma medzi Afganistanom a vojnou na Ukrajine?

Čoskoro to bude rok, čo Taliban prevzal vládu nad Afganistanom. Ako dnes hnutie funguje?

Taliban je hrozbou pre celý svet. Má svoje spriatelené bunky aj v rámci Islamského štátu (ISIS) či Al-káidy. Centrálne vedenie hnutia operuje z Pakistanu. Finančne ho podporuje primárne Katar.

Počuli sme, že na severe Afganistanu má Taliban tábory, v ktorých trénuje zahraničných bojovníkov.

Je to pravda. Okrem táborov pre členov Talibanu je v krajine prítomný aj Islamský štát. Táto teroristická skupina má v Afganistane dva tábory. Jeden je v Kundúze a druhý v Tacháre. Velitelia ISIS bývajú priamo v centre hlavného mesta, v Kábule.

Sú v týchto táboroch aj Európania?

Sú. Čo sa však týka Európanov, presné čísla vám v tejto chvíli neviem povedať. Primárne sú v nich zastúpení najmä Čečeni, Pakistanci, Číňania, Uzbeci či Tadžikovia. Nachádzajú sa najmä v táboroch v Badachšáne a v Kundúze.

Vieme približné počty členov týchto národností?

V Badachšáne je ich momentálne približne 250, nemálo z nich patrí k ISIS. S touto oblasťou v Afganistane je prepojených viacero medzinárodných teroristov. Viete, americká FBI vypísala kedysi odmenu 10 miliónov dolárov, aby identifikovala miesto pobytu Sirajuddina Hakkániho (vodca siete Haqqani, poloautonómnej polovojenskej zložky Talibanu, pozn. autorky). Hakkáni sa dnes nachádza v Kábule a miesto jeho pobytu pozná každý. Jeho brat Anas odcestoval do Nórska na medzinárodné stretnutie, kde zastupoval Taliban. Je to smiešne. Akoby sme zabudli, že ide o nebezpečnú, extrémistickú náboženskú skupinu. Dnes chodí po svete na rôzne medzinárodné stretnutia.

Na snímke chlapci hrajú kriket na okraji afganského Kábulu 2. mája 2022. FOTO TASR/AP

Aký je rozdiel medzi Talibanom a Islamským štátom?

Minimálny. ISIS má čiernu zástavu so šahádou (islamské krédo čiže vyznanie viery, pozn. autorky), Taliban bielu. Taliban vyhlásil, že chce emirát, ISIS túži po kalifáte. Ani jedno z hnutí neakceptuje žiadnu formu demokratických volieb, neakceptuje nič, čo je nemoslimské. Taliban ani ISIS neveria v ľudské práva, v ženské práva, v práva detí, neveria ničomu, na čom stojí demokracia. Jediné, čomu zasvätili svoj život, je džihád a ich extrémna forma náboženstva.

Zmenil sa v niečom Taliban, odkedy v auguste minulého roku ovládol Afganistan?

Niektoré krajiny vravia, že islamistické hnutie sa predsa len v niečom zmenilo. Ak je to tak, prečo bol Kábul evakuovaný? Prečo krajinu opustili experti, odborníci, vysokoškolskí profesori? Pochopili, že pod novým vedením im pôjde o život. Dnes žijú v Európe či USA. Vzdelaní ľudia krajinu opustili a ženy, ktoré zostali, nemôžu študovať ani pracovať. Sú bité, kameňované. Nie, Taliban sa nezmenil.

Viete, aktuálne sme mali stretnutie s delegáciou EÚ, ktorej sme podali správu o vláde Talibanu za posledné obdobie. Čo Taliban urobil? Všetci členovia jeho kabinetu pochádzajú z jedného kmeňa, študovali v náboženskej škole a dovolím si tvrdiť, že nik z nich pravdepodobne nečítal inú knihu okrem náboženských.

Taliban nie je hrozbou len pre Afganistan. Ak bolo jeho cieľom bojovať v Afganistane proti cudzincom, oslobodiť krajinu spod vplyvov zahraničia, prečo jeho členovia zabili Ahmad Šáh Masúda (veliteľ partizánov počas odboja proti sovietskej okupácii v rokoch 1979 až 1989, pozn. autorky)? Prečo vlastne bojujú s nami? My sme všetci moslimovia. Vyjadrenia, že sa zmenili, sú falošné, Taliban sa nezmenil. Ak dnes svet toto hnutie legitimizuje, legitimizuje terorizmus. Ak dnes uznáme Taliban ako legitímnu vládu v Afganistane, 21 rokov vojny proti terorizmu vlastne nebola vojna proti terorizmu, ale vojna za jeho podporu.

Veľmi ma mrzí, že svet si myslí, že občianska vojna v Afganistane prebieha medzi Paštúnmi, Hazarmi, Tadžikmi. Ľudia z Afganistanu však nezničili Dvojičky. Nebojujú proti americkej vláde. Robia to muži Talibanu, ktorí vyrástli a vzdelávali sa mimo územia krajiny. Myslím si, že hrozba zo strany Talibanu je pre medzinárodné spoločenstvo dnes horšia, než bola predtým. Taliban sa dnes totiž označuje za hrdinov. Vyhlasuje, že porazil USA. Podľa nich sú vo svete dve superveľmoci: Američania a oni. Keďže porazili USA, označujú sa za číslo jedna.

Porazil však Taliban USA?

Toto je fakt. On reálne porazil USA. S Američanmi máme predsa nejaké dohody. Prečo nás opustili tak poľahky? Vojna proti terorizmu sa už skončila? Je to presne naopak. Táto hrozba narástla. Taliban si cvičí novú generáciu mudžahedínov, svojich bojovníkov. Vraví, že keď chlapci dosiahnu vek sedem rokov, sú už pripravení držať zbraň a zabíjať. Učia ich, ako viesť džihád. Tou myšlienkou sú infikované ďalšie generácie.

Viete, ľudia v Afganistane dnes nemajú vzdelanie, prácu. Ak sa s nimi rozprávate, je veľmi jednoduché vtiahnuť ich do myšlienky džihádu proti západnému svetu. Rozumiem, že dnes zamestnáva svet predovšetkým vojna na Ukrajine. No ak nebudeme vnímať aj tento problém, môže sa onedlho stať hrozbou nielen pre náš región, ale pre celé medzinárodné spoločenstvo.

Ekonomicky však hnutie upadá a potrebuje medzinárodnú pomoc. Snaží sa teda aspoň navonok pôsobiť, že prešlo zmenou.

Čo sa týka humanitárnej pomoci, len malá časť z objemu, ktorý do krajiny prúdi, sa reálne dostáva núdznym obyvateľom. Taliban tvoria náboženskí ľudia. V Afganistane je 150-tisíc mešít. Mnohí členovia Talibanu boli prostredníctvom nich zaregistrovaní ako núdzni ľudia, aby dostali pomoc z medzinárodného spoločenstva. Táto humanitárna pomoc tak často končí v rukách velenia organizácie, a nie v rukách chudobných Afgancov, ktorí ju dnes primárne potrebujú.

Ako dnes funguje vedenie hnutia?

Nie je plne jednotné. Sú v ňom zastúpené skupiny s rôznou lojalitou. Jednu riadi Pakistan, jedna myslí nezávisle, ďalšia sa podriaďuje rozkazom z inej krajiny. Ak sa však v niečom absolútne zhodnú, je to aplikácia islamistických pravidiel na obyvateľov. Afganistan nie je krajinou, kde dnes možno žiť.

Proti Talibanu sa formuje opozícia. Nedávno sme videli na severe Afganistanu prvú akciu na vytlačenie Talibanu z územia. V akom stave je dnes odboj voči Talibanu?

Toto slovo nie je nové. Keď Taliban ovládol krajinu prvýkrát, národný hrdina Ahmad Šáh Masúd takmer okmažite začal budovať odboj. Nemali sme v tom čase zdroje, zbrane, svet nám nepomohol. Talibanu sa naproti tomu pomáhalo veľa. Mali sme však nádej a cieľ, o ktorý nám šlo. A v neposlednom rade dobré velenie. V tom čase ani Taliban nedokázal obsadiť celý Afganistan.

Inzercia

Dokázali sme udržať pod kontrolou jedenásť provincií, a to sme nemali podporu zo strany NATO či USA. Pamätám si, ako naši vojaci šli bojovať a z provincie Pandžšír, kde sme boli sústredení, kráčali na bojisko šesť dní. Tu vidieť, aké silné presvedčenie mali. Naši bojovníci nemali ani deky, aby sa v noci mali pod čím vyspať. No vďaka ich nasadeniu sa Taliban nevedel pohnúť ani o krok vpred. Dnes sa táto domáca opozícia kumuluje znova. Taliban útočí na Pandžšír a drží ho pod tlakom. Vie, že toto územie je preň nebezpečné. Naposledy vzal helikoptéry a začal operáciu na potlačenie opozície. V jednej z nich bol prítomný aj minister obrany Talibanu.

Odpor proti Talibanu dnes pokračuje. Máme množstvo ľudí, ktorí sa pridávajú a sú odhodlaní bojovať proti Talibanu. Potrebujeme pomoc, aby sme dokázali v odboji pokračovať. No ak si niekto myslí, že bez pomoci pokračovať nebudeme, je to nesprávne uvažovanie. V dejinách Afganistanu neexistuje taký nepriateľ, ktorý by dokázal krajinu dobyť a nadlho ovládnuť. Veríme, že na Taliban vznikne tlak aj z okolitých krajín.

Existuje šanca na mierový proces?

To by bolo ideálne. Viete, Taliban predstiera, že ľudia stoja za ním. Ak je to tak, v poriadku, vravíme im. Ak ľudia stoja za vami, nechceme žiadne ministerstvá, moc je vo vašich rukách. No realita tomu zjavne nenasvedčuje. Afganci sa búria. Opakovane preto vyzývame Taliban, aby v krajine usporiadal slobodné voľby. Nechajme ľudí, nech si sami zvolia, koho chcú, aby im vládol. Taliban však neverí vo voľby, Taliban verí v boha. Ľudia v krajine sú dnes otrokmi. Taliban si nezvolili, ovládlo ich násilím.

Rýchlosť, akou Taliban znova prevzal moc nad Afganistanom, prekvapila všetkých. Videli sme sťahujúce sa americké jednotky, ktorých útek nepatrí medzi dôstojné obrazy. Ako sme sa dostali až sem?

Táto otázka si vyžaduje širšie pozorovanie. Američania, Európania i ľudia z medzinárodnej komunity – všetci dlhodobo pomáhali afgánskemu ľudu. Avšak táto pomoc nebola využitá správne. Ak sa pýtate na chybu, ktorú konkrétne Američania urobili, tak je to tá, že vložili dôveru do rúk necharakterným lídrom v Afganistane. Viete, príbeh, ktorý prebieha dvadsať rokov, sa dá ťažko zhrnúť do niekoľkých viet. Američania investovali do Afganistanu viac ako dva bilióny dolárov. Tieto financie sa naliali najmä do jednej provincie. Ibaže my máme týchto provincií v Afganistane 34. Pomoc nebola distribuovaná rovnomerne ani správne.

Iste, tým nikoho neobviňujem, chyba bola aj na našej strane. Sme extrémne vďační za pomoc zo strany medzinárodnej komunity. Avšak krajinou sa rozliezla korupcia a my potrebujeme lepší dohľad. Afganci sú do tejto korupcie totiž nielen zapojení, mnoho z nich je jej priamou súčasťou. V krajine zmietanej vojnou si takto našli obživu.

Aká forma pomoci by bola pre odboj momentálne najvhodnejšia?

Ako prvé je potrebné, aby medzinárodné spoločenstvo neuznalo Taliban ako legitímnu vládu. A aby sme s pomocou NATO vyhlásili Kábul za nevojenskú provinciu. Tým by sa opozícii Talibanu otvoril priestor pre návrat do krajiny a zorganizovanie volieb. Ak by nás Taliban neakceptoval, mala by opozícia dostať pomoc zvonku.

Slovensko je malá krajina a okrem toho je momentálne vyťažená pomocou napadnutej Ukrajine. Ako by čiste teoreticky dokázalo Afganistanu pomôcť Slovensko?

Poviem vám to takto. Bol jeden človek zavretý vo väzení a prišiel ho navštíviť priateľ. Pýta sa ho, počuj, si v núdzi, čo ti prinesiem? Ten druhý na neho pozrie a odpovie: Len mi nenos čierne uhlie, lebo mi zatrú tvár načierno. Viete, aby som to zovšeobecnil, že môžete nám doniesť, čo len chcete. Pomôže nám všetko.

Najvyšší vodca Talibanu mulla Hajbatulláh Áchúndzáda vydal v sobotu 7. mája 2022 nariadenie, ktoré ukladá ženám povinnosť nosiť na verejnosti burku zahaľujúcu celé ženské telo. FOTO TASR/AP

Jeden z najväčších sponzorov opozície Talibanu je Rusko. Aký je vzťah medzi Ruskom a domácim odbojom?

Odboj je v prvom rade humanitárne hnutie. Nechceme, aby malo nejaké špeciálne väzby na niekoho zvonku. Ktokoľvek nám pomôže, pomáha nám bez bočných úmyslov, bez niečoho, čo za túto pomoc bude spätne vyžadovať. Tomu sa bránime a budeme brániť, nech by šlo o kohokoľvek, nielen zo strany Ruska.

Viete, ak nám niekto pomáha finančne, my pomáhame tým, že nasadzujeme vlastné životy proti Talibanu. Stojíme proti Talibanu, kým darcovia sú v bezpečí vo svojich krajinách. Chránime tento región, aby sa chyby z minulosti už nezopakovali. A Rusko to vie. Svet je dnes prepojený, nie sme až tak vdzialený a bezpečnostná hrozba z Afganistanu dokáže mať široký zásah.

Rusko vojensky zaútočilo na Ukrajinu. Otvorí to podľa vás priestor pre pohyb teroristických skupín v regióne?

To si netrúfam povedať. Tieto skupiny sú financované z rôznych zdrojov a organizácie či štáty, ktoré stojace za nimi majú tiež vlastné ambície. Pamätám si napríklad, ako počas nepokojov v Azerbajdžane posielal afganský premiér Gulbuddin Hekmatyar (v rokoch 1996 – 1997, pozn. autorky) do Azerbajdžanu svoje jednotky, hoci práve v tom čase bola vojna aj v Afganistane. S cieľom motivovať mladých k džihádu v inej krajine, im dával 300 dolárov mesačne. Za každého vojaka, ktorý odišiel bojovať do Azerbajdžanu, však dostal 1500 dolárov. Mal teda zisk, za ktorý financoval vlastnú politickú stranu. Toto je jeden zo spôsobov, ako sa vojna pre teroristov mení na biznis. Tých spôsobov je veľa.

V Sýrii sú do boja proti terorizmu zapojené aj ženy. Existujú v rámci odboja proti Talibanu aj ženské jednotky?

Ženy nám ukazujú, že ak sú muži slabí, sú pripravené prevziať ich miesto a bojovať. Takže áno, máme medzi sebou aj ženy, ktoré chcú bojovať proti Talibanu. Čo sa týka odboja priamo v Afganistane, odpor je tu ťažší, pretože ženám pred očami rapídne ubúda práv. Ženy nemajú právo na vzdelanie, na slobodný život, sú tlačené do domovov a zahaľované.

Spýtam sa aj opačne. Existujú ženy, ktoré sa pridali na druhú stranu – k Talibanu či Islamskému štátu?

Myslíte si, že sú ženy, ktoré sa z presvedčenia pridajú k Talibanu? Islamistické hnutie vo svojej náboženskej predstave považuje za hanbu mať ženu vo svojich radoch na dôležitých pozíciách. Ich miesto je inde. Taliban často neuvádza ženské mená dokonca ani na úradných dokumentoch, pretože to považuje za zahanbujúce. Neviem si predstaviť, že by ich ešte priviedol na bojisko.

Ako vidíte budúcnosť Afganistanu v najbližších mesiacoch?

Žiaden politik na svete nedokáže predpovedať budúcnosť tejto krajiny. Vojna v Afganistane trvá takmer neprestajne viac ako štyri dekády. Ľudia sa do vojny už narodili a vedú v nej svoj život. Myslíme si, že kým vo svete neskončí táto nezdravá konkurencia supreveľmocí, v Afganistane mier nebude. Krajina sa, nanešťastie, stala bojiskom pre ostatných.

Pre koho konkrétne?

Myslím, že vy viete lepšie, o čo dnes ide v boji medzi Ukrajinou a Ruskom.

O čo?

Kto podporuje Rusko a kto Ukrajinu? Tá línia je tu nakreslená pomerne jasne. Afganistan je len ďalším ihriskom tak, ako bol dekády predtým. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.