Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Ministerka Kolíková

Nech o Ficovej väzbe rozhodne sudca, doprajem mu spravodlivý proces

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hodnotí obvinenie Roberta Fica a tiež vysvetľuje, ako jej justičná reforma pomôže občanom.

„O poistke v parlamente sa bavíme preto, aby parlament zvážil, či s ohľadom na všetky súvislosti nie je stíhanie Roberta Fica postavené na politickom revanši, či to nie je politická pomsta. A toto jediné poslanec Fico môže hovoriť, je to jediná argumentácia, ktorá prichádza do úvahy.

Ak sa rozprávame o tom, že premiér údajne zneužil právomoc verejného činiteľa na to, aby diskreditoval politických oponentov – a tých logických súvislostí je na stole dostatok –, tak toto naozaj nie je politický revanš. 

Neznižovala by som vážnosť trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Odstraňovať oponentov takýmto spôsobom je červenou čiarou, ktorá sa nesmie prekročiť. Preto je podľa mňa dobré, aby to orgány činné v trestnom konaní s plnou vážnosťou vyšetrili.

Zneužívanie právomocí verejného činiteľa je u bývalého premiéra istým spôsobom až nepredstaviteľné, lebo má obrovskú moc, no súvislosti, o ktorých vieme, dávajú logiku. Nedá sa to vôbec zľahčovať tvrdením, že si to môže premiér dovoliť, lebo má mať prístup ku všetkým informáciám, ktoré potrebuje k výkonu moci.

Na základe toho obvinenia Fico zjavne žiadal o informácie, na ktoré nemal oprávnenie – a to so zlým úmyslom, aby to zneužíval proti politickým oponentom. To je červená čiara, za ktorú nemôžete ísť. Ak sa politik chce takto správať, zaslúži si politickú smrť.“

Márie Kolíkovej sme sa opýtali aj na kompromisy, ktoré musela urobiť pri ceste za presadením justičnej reformy. Ministerka odpovedala aj na otázky týkajúce sa potenciálne slabých miest svojej reformy a priblížila, ako bude treba legislatívne zmeny zaviesť do praxe a kedy bežní občania pocítia pozitívnu zmenu na vlastných životoch.

Inzercia

Celý rozhovor nájdete v tomto videu:

 

Ak naše rozhovory radi počúvate vo forme podcastov, ponúkame vám aj túto možnosť:

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.