Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. august 2021

Aj takto sa končí kariéra šplhúnskeho úradníka, ktorý uviazol v chobotnici Smeru

Aj takto sa končí kariéra šplhúnskeho úradníka, ktorý uviazol v chobotnici Smeru

Včerajšia správa, že z korupcie obvinený Radko Kuruc putuje na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu do väzby, žiaden väčší rozruch nevyvolala.

Niet divu, Kuruc nie je Gašpar, Bödör, Brhel ani Výboh, nebol zaujímavý pre verejnosť ani pre neekonomických novinárov, niečo vedeli či tušili len tí zasvätenejší.

Najskôr bol u ministra financií Petra Kažimíra hovorcom, jeho ambície siahali vyššie a darilo sa, už krátko nato sa dostal medzi úradnícku elitu ako štátny tajomník. Kuruc hneď preukázal, že ak je to potrebné, je ochotný poslúžiť ministrovi na špinavšiu politickú prácu. Koncom roka 2015, pár mesiacov pred voľbami, potreboval Kažimír zakamuflovať rozpočtové príjmy, aby si štát mohol dovoliť rozšafné míňanie. Vzhľadom na platné pravidlá to už nemalo byť jednoduché, experti z ministerstva financií, Národnej banky aj ďalší ekonomickí analytici už mali hotový odhad výberu daní, s ktorým rátal rozpočet.

Lenže Smer a Kažimír, ktorý chcel byť medzi ekonómami vždy za pekného, vtedy stavil na mladého a všeličoho schopného štátneho tajomníka, ktorý prišiel do parlamentu za poslancami Ficovej strany, nahovoril ich na pozmeňovací návrh, ktorým sa celkom svojvoľne zvýšil odhad príjmov asi o 300 miliónov eur. Poslanci Smeru najskôr zrejme ani netušili, že ide o akciu partizána Kuruca, mysleli si, že tie čísla sú kryté, hoci boli úplne vycucané z prsta.

Ekonómovia z inštitúcií, ktorí pripravovali kvalifikovaný odhad príjmov, boli zdesení, Ľudovít Ódor hovoril o pištoľníkoch. Kuruca to však nemuselo veľmi trápiť, vo vedení Smeru sa zapísal ako spoľahlivý káder, ktorý nemá veľa zábran, viac než dostatočnou protihodnotou mu bolo, že sedel za stolom, kde sa rozdávajú nielen karty. A tie skutočné príležitosti na nášho mýtnika ešte len čakali.

V tomto smere sú výpovedné fotografie, ktoré pred tromi rokmi v septembri spravila Plus sedmička. Radko Kuruc oslavoval štyridsiatku na hradnom vrchu, panovala tam dobrá nálada nielen kvôli oslávencovi, ale aj preto, že vládnu koalíciu sa po Kuciakovej vražde predsa len podarilo udržať a systém ešte mohol pokračovať, aj keď s trhlinami. Na oslavu prichádzali vládne limuzíny, boli tam Kažimír, predseda parlamentu Danko, generálny tajomník Smeru Stromček, mali tam byť aj vplyvní podnikatelia, o tých sa však z článku v Pluske viac nedozvedáme.

Ale najzaujímavejšia je fotka, na ktorej exminister Drucker rozjarene gestikuluje, zrejme dáva k dobru nejakú vtipnú historku, práve kvôli nemu stlačil fotograf spúšť. Dnes vás neupúta fotogenický exminister, ale ten nenápadný chlapík po jeho ľavici, ktorý sa tomu v dobrej náladičke prizerá. Kto by si však pred tromi rokmi na fotke všimol riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy, jeho meno sa v tom článku ani nemihlo, hoci policajt Makó bol takým dôležitým účastníkom nablýskanej narodeninovej párty.

Dnes je táto fotka aj oslava dokumentom doby, v ktorej sa oplatilo byť Radkom Kurucom.

Na snímke štátny tajomník Ministerstva financií SR Radko Kuruc počas brífingu na tému Slovensko má nový dlhopis 3. marca 2017 v Bratislave. FOTO TASR – Dano Veselský

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva