Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. september 2019

Dankova, ale aj Ficova hanba

Dankova, ale aj Ficova hanba

Pozrime sa ešte raz na najdôležitejšie hlasovanie poslancov v tomto týždni, tentoraz koalično-opozičnou optikou. Návrh novely interrupčného zákona z dielne poslancov OĽaNO bol jediný so šancou na úspech, ako je známe, chýbal mu jeden hlas. Ten návrh nebol len čisto symbolický, prinášal sociálne opatrenia a zavádzal nový text poučenia pre ženu žiadajúcu o potrat, aby si svoje rozhodnutie ešte raz dôkladne zvážila. Cieľom návrhu bolo teda znižovať potraty mäkkou cestou, v realite by to možno neznamenalo veľké výsledky, ale keby tento návrh prešiel, išlo by o druhú najväčšiu pozitívnu zmenu interrupčného zákona od roku 1989 (spolu so zavedením informovaného súhlasu v roku 2009).

Preto išlo aj o historické hlasovanie, ktoré si zaslúži posledné obzretie: za tento návrh hlasovalo celkovo 68 poslancov, z radov vládnej koalície ho podporilo len 9 (slovom deväť) poslancov, piati zo Smeru, traja z SNS a jeden z Mosta (ale aj to bol Eduard Adamčík, ktorý nie je členom strany a bližšie má ku KDŽP). 

Ak tento návrh takmer prešiel, bolo to vďaka pomerne masívnej podpore opozičných poslancov, spojil konzervatívcov, liberálov aj kotlebovcov. Robert Fico a Andrej Danko síce radi v rôznych súvislostiach hovoria, akou sú hrádzou proti liberalizmu, „liberálnym šialenstvám“ či „zvrátenostiam“, ale kým oni tento mäkký pro-life návrh bojkotovali, hlasovalo zaň 16 poslancov SaS (teda dvojnásobne viac než poslancov zo Smeru a SNS dohromady). A hlasoval zaň aj jeden z dvoch lídrov PS/Spolu Miroslav Beblavý, ktorý si pritom vo svojom prostredí vypočul i piskot. Jeden príklad: proti navrhovanému textu poučenia rozpútal na svojom facebooku kampaň politológ Pavol Hardoš, asi najväčší extrémista medzi tunajšími progresivistami, ktorý ho označil za „sadizmus“ či „psychopatický legislatívny sadizmus“. Tieto výpady podporili facebookovými emotikonmi aj hovorkyňa strany Spolu Silvia Hudáčková, bývalá kandidátka na starostku Dana Kleinert z PS či Ondrej Prostredník takisto z PS. 

Hlasovanie poslancov SaS aj Miroslava Beblavého, od ktorých to nikto automaticky nemohol čakať, tak len zvýrazňuje biedu Smeru aj SNS. Pritom ešte v júli sa v Smere a SNS zamýšľali, či pripraviť na septembrovú či októbrovú schôdzu zákon, ktorý skráti lehotu, dokedy môže žena požiadať o potrat bez uvedenia akýchkoľvek dôvodov. Chceli sa tým zviezť na atmosfére Pochodu, osloviť konzervatívnejších voličov a popritom rozhádať ideologicky pestrú opozíciu. Napokon úvahy padli, ostro proti bol Peter Pellegrini, napokon aj líder Smeru Fico si zrátal, že mu to prináša viac rizík než výhod a vyhlásil, že Smer na tomto poli nespraví do volieb nič, radšej sa sústredí na to, ako ústavne zabrániť adopciám detí homosexuálmi. 

To celé teraz v stredu zavŕšil Smer kombináciou ľahostajnosti aj cynizmu, keď nezahlasoval ani za návrh OĽaNO, o Andrejovi Dankovi už bolo povedané dosť.

 Zo strany predstaviteľov cirkvi sme počuli v posledných mesiacoch kritické vyjadrenia či aspoň náznaky na adresu rôznych politikov, Zuzany Čaputovej alebo aj Františka Mikloška. Teraz sa pár ráznejších slov priam pýta.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

FOTO TASR – Jakub Kotian

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva