Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. september 2019

Danko sa vysmial Pochodu

Pri hlasovaní o návrhu OĽaNO, kde chýbal jeden hlas, zlyhal aj Boris Kollár.
Danko sa vysmial Pochodu

Foto: Profimedia/SME

Predseda parlamentu je politik, ktorý sa dôsledne zbavuje aj zvyškov politickej integrity. Robí to vytrvalo a systematicky, najnovšie pri hlasovaní o zákone poslancov OĽaNO, ktorým chceli Matovičovi poslanci dať tehotným ženám viac peňazí a viac informácií, konkrétne chceli priznať nárok na nemocenskú od 21. týždňa tehotenstva, ak matka požiada o utajený pôrod, zlepšiť informovanosť matky pred potratom a zrušiť preplácanie potratu, ak sa ako zdravotný dôvod matky uvádza vek nad štyridsať rokov. Novele chýbal jeden hlas a vinu nesie osobne Andrej Danko (prípadne jeho poslankyňa Smolíková).

Danko aj Smolíková hlasovali za Vašečkov zákon, ktorý reálne obmedzoval potraty. No pri podstatne mäkšom zákone, ktorý potraty nezakazoval a ktorý pokojne podporili traja poslanci SNS (Bernaťák, Kmec, Baláž), navyše bol prijateľný aj pre celý rad liberálov, sa Danko zdržal. A tým pochoval zákon, ktorý mohol aspoň trochu zlepšiť situáciu.

Danko za to nesie priamu zodpovednosť, pretože v nedeľu bol na Národnom pochode za život, kde odzneli aj tieto požiadavky, pár dní predtým ohlásil volebnú spoluprácu  memorandum o spolupráci s KDŽP, ktorých heslom je „Čo hovorí farár Kuffa teologicky, presadí KDŽP politicky“, Danko stojí proti Istanbulu aj proti dúhovej agende, usiluje sa teda o konzervatívnych voličov.

S jednou výhradou: Keď zákon predkladá Matovičov klub, tak to celé ľahkovážne hodí do koša.

Danko sa strápňuje dlhodobo a presne tak treba vidieť aj jeho účasť na Národnom pochode za život. Dokázal to dnešným hlasovaním, ľuďom, ktorí kráčali s ním, sa vysmial do tváre.

Andrej Danko počas nedeľného Pochodu za život. Foto – SNS

Inzercia

Veľké očakávania pred pár mesiacmi budil aj Smer, kuloáre špekulovali o priechodnej novele, ktorá by spojila viaceré mäkké návrhy. Krajčího návrh to urobil, ale zo Smeru prišli stále len tie isté hlasy ako vždy (Podmanický, Kéry, Blanár, Faič, Glvač), ani všetci katolíci sa neunúvali (napríklad Erik Tomáš). Oplatí sa to pamätať.

A napokon si poznámku zaslúži aj Boris Kollár. Ten dnes v parlamente hlasoval proti všetkým pro-life návrhom ĽSNS, Richarda Vašečku či svojich straníckych kolegov Milana Krajniaka a Jozefa Lukáča. Lenže Boris Kollár hlasoval aj proti najmäkšiemu návrhu poslancov OĽaNO, ktorý nezavádzal žiadne veľké reštrikcie ani obmedzovania lehôt na potrat. 

Kollárovo „proti“ svieti o to viac, že tento mäkký návrh boli schopní podporiť takmer všetci poslanci SaS vrátane takej liberálnej bojovníčky, akou je Natália Bláhová. Ale aj ďalší liberálnejší poslanci ako Miroslav Beblavý či Katarína Cséfalvayová. Kollár spolu s dvomi ďalšími hlasoval proti. Keďže zákon navrhovali jeho kolegovia z opozičného OĽaNO, s ktorým na rozdiel od Andreja Danka nevedie otvorenú vojnu, tak sa nemôže skrývať ani za politické dôvody.

Poznámka: V pôvodnom texte sme uviedli, že proti zákonu OĽaNO hlasoval aj Béla Bugár. Podľa predkladateľa zákona Marka Krajčího sa však predseda Mosta pri hlasovaní pomýlil a chcel hlasovať za.  

Na konci článku vás ešte poprosíme o jednu vec:

Ak radi čítate naše články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujeme. Jaroslav Daniška a Jozef Majchrák

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame