Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Islam Spoločnosť
11. január 2022

Príbeh o vykúpení

Zomrel muž, ktorý žil tri životy

Jesse Morton je príkladom, že ľudská vôľa a túžba po zmysle sú v živote tým najsilnejším motorom.

Zomrel muž, ktorý žil tri životy

Na prednáškach vždy rozprával rýchlo a reagoval okamžite. Bolo zjavné, že téme násilného extrémizmu rozumie. Iste, roky mu bol sám hlboko oddaný.

Bol to Jesse Morton, kto sa roky nachádzal v intenzívnom hľadáčiku FBI, NYPD a americkej vlády a po ktorého si do Maroka leteli americkí federálni agenti, aby ho konečne vzali do väzby. A bol to Jesse Morton, koho prestížny časopis Foreign Policy Magazine neskôr v roku 2017 zaradil medzi „globálnych mysliteľov“. Ako je to všetko možné vtesnať do jedného života?

Chcela som sa ho to konečne spýtať a napísala som mu mail, no rozhovor sme už nestihli. Jesse Morton koncom decembra vo veku 43 rokov náhle zomrel.

Súkromný džihád

Tá správa mnou zľahka otriasla, no pri pohľade na jeho život, žiaľ, natoľko neprekvapuje. Ale postupne, nech to všetko dáva zmysel, lebo toto je príbeh, za ktorý by sa nehanbil ani Netflix.

Mortonovo „obrátenie“ pôsobilo trochu ako americký sen. A možno preto mu každý neveril. Zdieľať

Američan Jesse Morton sa do širšieho povedomia dostal v roku 2015, keď ho pustili z väzenia a verejnosti oznámil, že sa vzdáva násilia a začína naplno pracovať pre „druhú stranu“. Bol to niečo nové, iné. Mortonovo „obrátenie“ pôsobilo trochu ako americký sen a možno preto mu hneď každý neveril.

Dôvody boli viaceré, medzi hlavné patril fakt, že založil a viedol americkú organizáciu Revolution Muslim, ktorá do západného priestoru vpúšťala nenávistnú ideológiu Al-Káidy a podnecovala na násilie voči všetkým domnelým nepriateľom islamu – voči USA, Izraelu i umierneným moslimom, ktorí myšlienky radikálneho salafizmu odmietali.

No v Mortonovom živote sa neskôr stalo čosi, čo ho po rokoch nenávisti primälo otočiť – a zasvätiť celú svoju osobnosť boju proti násiliu. Bola to však misia, ktorá ho po všetkých prežitých turbulenciách napokon stála život.

Jesse C. Morton. Zdroj: Al Drago, New York Times

Začiatok

Príbeh Jesseho Mortona sa začína v roku 1995, v čase, keď ako 16-ročný opustil svoj domov v Pensylvánii a presťahoval sa do New Yorku, kde hľadal svoje miesto vo svete. Ako opisuje Wall Street Journal, Mortona následne vtiahla partia mladých z vedľajšej ulice a v roku 1999 skončil za predaj drog vo väzení.

Keď sa znudene motal po väzenskej knižnici, narazil na Autobiografiu Malcolma X a po prvýkrát nahliadol na svet z islamskej perspektívy. Keď mu neskôr do cely pridelili Maročana, ktorý bojoval v Afganistane proti Sovietom ako mudžahedín, našli si obaja väzni spoločnú tému.

Morton, pôvodne luterán, pod vedením tohto muža konvertoval a prijal nové meno: Younus Abdullah Muhammad. Maročan ho naučil, ako používať násilie v snahe o sociálnu spravodlivosť, a varoval ho pred blížiacou sa finálnou vojnou medzi Západom a islamom. Tie predstavy sa mu spočiatku zdali bláznivé, no potom prišiel 11. september a mnohé sa zmenilo.

Oddanejší

Keď Mortona pustili z väzenia, bol to islam, ktorý mu do rozkývaného života vniesol poriadok. Držal ho ďalej od alkoholu i drog, ako nový konvertita sa začal postiť a modliť päťkrát denne. Okolitý svet mu postupne spovrchnel a s kamarátmi si rozumel čoraz menej.

Organizácia postupne prepojila takmer 20 popredných amerických a britských teroristov. Zdieľať

Hoci sa pomaly radikalizoval, násilný džihád odmietal. Ako pre mnohých islamistov, aj pre Mortona bol útok na Dvojičky a predovšetkým to, čo nasledovalo – invázia do Afganistanu a Iraku – momentom, keď sa rozhodol, že je potrebné začať konať.

V roku 2007 spolu s ďalšími založil organizáciu Revolution Muslim so sídlom v New Yorku. Ich prácou bolo prevádzkovanie salafistickej webstránky, pouličné kázanie a pravidelné protesty proti americkému imperializmu.

Organizácia Revolution Muslim postupne prepojila takmer 20 popredných amerických a britských teroristov, z ktorých mnohí sa pokúsili opustiť Spojené štáty, aby bojovali za Al-Káidu, Al-Šhabáb či za Islamský štát, a mnohým sa to podarilo. Keď v novembri 2010 jedného z vodcov Revolution Muslim americké úrady zatkli a organizáciu zakázali, situácia hustla.

Vyšetrovanie ich siete prebiehalo naraz na štyroch kontinentoch a Morton cítil, že je čas sa z New Yorku stiahnuť. Uchýlil sa do Maroka, kde učil na univerzite, no popritom pokračoval ďalej v poskytovaní rozhovorov, v ktorých obhajoval džihádistické násilie. Marockú bezpečnosť časom prešla trpezlivosť. Mortona zavreli a následne vydali americkým úradom.

Americkí federálni agenti si po neho prišli do Casablancy súkromným lietadlom a následne ho v USA odsúdili na 11 a pol roka. Vo väzení však napokon strávil iba tri roky. Ešte počas výkonu väzby začal totiž Morton pracovať ako informátor pre FBI – pomáhal jej identifikovať Američanov, ktorí odišli do Sýrie a Iraku bojovať za ISIS. Čo sa mu stalo?

Sínusoida

Proces opúšťania násilného extrémizmu nie je lineárny. Deradikalizácia je plná výmoľov a slučiek, je ako závislosť, ktorá človeka mimovoľne strhne naspäť do rámcov, ktoré dôverne pozná a ktoré mu v okamihoch akútnej slabosti chýbajú. A vy zrazu neviete, kto pred vami stojí: je to Jesse Morton alebo Younus Abdullah Muhammad?

Inzercia

To však nebol Mortonov prípad. Po prepustení z väzenia ho celý rok sledovalo a preverovalo sedem úradníkov. Morton sa však islamu nikdy nevzdal. Vzdal sa iba násilia.

Keď ho vyhodili z univerzity a znova zatkli, hviezda exdžihádistu zhasla. Zdieľať

Ešte vo väzení sa „zamiloval do filozofie osvietenstva a kritického myslenia“. Znova začal čítať Korán, no s perspektívou po osvietenstve. Tento prístup bol dôležitým krokom, ktorý mu pomohol postupne rozložiť militantný džihádistický príbeh. Príbeh, v ktorom roky žil, ktorý sám písal a efektívne odovzdával ostatným. A z ktorého napokon vystúpil.

To, s čím však už na slobode neustále zápasil, bol tlak, jeho vnútorný i vonkajší, turbulentné kognitívne zmeny, ktorými prechádzal, i oblasť extrémizmu, v ktorej sa stále pohyboval. Tento tlak Morton opäť riešil drogami.

Keď ho vyhodili z Univerzity Georgea Washingtona a znova zatkli, hviezda exdžihádistu zhasla.

Napriek verejnému poníženiu to bola pre Mortona chvíľa, ktorá ho viedla hlbšie do vlastného vnútra. Na povrch v tomto čase totiž vyplávalo to najdôležitejšie. Morton pochopil, priznal si, že proces jeho radikalizácie sa začal oveľa skôr než v roku 1999. Spomienky na agresívnu matku a neprítomného otca, ktorý mu v detstve chýbal, sa postupne vynárali a on sa s nimi vyrovnával.

Ako však vidieť z jeho života, Morton na zemi neleží pridlho.

Bez násilia

Keď ho v roku 2015 prepustili z väzenia, v snahe zabrániť radikalizácii a pomôcť iným bývalým džihádistom transformovať sa založil organizáciu Parallel Networks. Napriek kritike sa mu podarilo získať finančnú podporu a s nasadením sa dal do práce.

Vina robí s človekom veľa. Tlačí ho na hrudi, až nemôže dýchať. Zdieľať

Vytvoril tiež časopis, v ktorom sa pokúsil spochybniť posolstvo Islamského štátu, a usiloval sa o reformu postväzenského procesu v Spojených štátoch pre bývalých násilných extrémistov. Morton robil všetko a chcel ešte viac.

„Zrejme nikdy nebudem schopný napraviť škody, ktoré som napáchal, ale myslím, že to môžem aspoň skúsiť,“ opakoval.

Vina robí s človekom veľa. Tlačí ho na hrudi, až nemôže dýchať. No keď je nasmerovaná správne, vie byť motorom, ktorý ťahá vpred. Morton chodil po svete a prednášal, robil podcasty a písal články. Ponúkal svoju expertízu a kontaky a kontinuálne sa vystavoval riziku z oboch strán. Sám chcel všetko odčiniť, všetko a hneď. Až kým ho to nezlomilo znova.

Foto: Andrew Caballero Reynolds

Smrť

Deň predtým ešte postoval na Twitteri a naplno pracoval. Nasledujúci deň, tesne pred Vianocami, bol už mŕtvy.

Jesse Morton bol komplikovaná povaha, o tom niet pochýb. Jeho život bol plný zemetrasení, ktoré však vždy charakterizovala túžba žiť naplno a nájsť zmysel. A v neposlednom rade odčiniť všetko, čo spôsobil.

Nevieme, čo sa stalo. O príčine jeho úmrtia sa nehovorí, no s najväčšou pravdepodobnosťou sa udialo to, čo už toľkokrát predtým. Pohltila ho vyčerpanosť, ktorú zrejme opäť riešil drogami.

Všetko, čo Jesse Morton robil, robil naplno. To dobré i to zlé a za ten krátky čas, čo žil, zdá sa, že prežil aspoň tri životy. Jeho príbeh je však príbehom o vykúpení. Ponúka totiž vzácny pohľad na prominentného džihádistu, ktorý si nakoniec našiel cestu z radikálneho islamu späť do väčšinovej spoločnosti. A potom tú cestu hľadal aj pre ostatných.

Jesse Curtis Morton zomrel 21. decembra 2021 na Floride. Na vlastnú žiadosť bol pochovaný v Islamskom centre v Melbourne. Jeho nezisková organizácia Parallel Networks pokračuje v jeho odkaze a práci.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva