Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. január 2016

Prečo Saudi popravili toľko ľudí? Nič im nevychádza a panikária

Masové popravy v Saudskej Arábii z minulého týždňa naznačujú, že na najvyššej úrovni monarchie vládne panika.
Prečo Saudi popravili toľko ľudí? Nič im nevychádza a panikária

Iránski demonštranti počas protestu proti poprave Nimra an-Nimra pred saudsko-arabským veľvyslanectvom v Teheráne 3. januára 2016 (foto: TASR/AP - Vahid Salemi)

Udalosť je bezprecedentná, a to aj na hrozivý štandard saudskej represie. V roku 1980 zabil Rijád 63 džihádistov, ktorí napadli Veľkú mešitu v Mekke, no vtedy to bolo hneď po incidente. Väčšina zo 47 väzňov, ktorí boli zastrelení alebo sťatí 2. januára, sedela v saudských väzniciach asi desať rokov. Rozhodnutie popraviť prominentného šíitskeho klerika Nimra an-Nimra, najznámejšieho hovorcu nepokojných saudských šíitskych moslimov z východnej provincie, prezrádza strach z podvratnej činnosti podporovanej Iránom.

Prečo ich zabili všetkých naraz? Rozsah vnútorných hrozieb v saudskej monarchii sa vyhodnocuje veľmi ťažko, ale širší kontext pre jej obavy je jasný. Saudská Arábia sa stala izolovanou, opustil ju dlhoročný americký spojenec, sporí sa s Čínou a je pod tlakom náhleho vynikania Ruska v regióne. Zdá sa, že Saudmi podporovaná Armáda víťazstva (Ďžaíš al-Fatah) v Sýrii sa pod ruským útokom rozdrobuje. Saudská intervencia v Jemene proti hútijským rebelom podporovaných Iránom sa skončila biedne. A jej občasný turecký spojenec sa zaoberá vlastnou občianskou vojnou. Nič sa pre Rijád nevyvíja dobre.

Saudi sa spoliehajú na finančné dotácie, ktorými si kupujú lojalitu svojich poddaných. Kolaps cien ropy je hrozbou pre ich vnútornú politiku. Zdieľať

Najhoršie zo všetkého je, že v dôsledku kolapsu saudských príjmov z ropy hrozí v priebehu piatich rokov monarchii vyčerpanie finančných rezerv vo výške 700 miliárd dolárov, ako v októbri odhadol Medzinárodný menový fond. Saudi sa spoliehajú na finančné dotácie, ktorými si kupujú lojalitu svojich poddaných. Zníženie kúpnej sily je pre nich preto najväčšou hrozbou. Minulý týždeň Rijád znížil dotácie na vodu, elektrinu a benzín. Načasovanie popráv môže byť viac ako náhodné: kráľovskej rodine sa narúša kapacita na kupovanie si ľudovej podpory podobne, ako sa rozpadá jej regionálna bezpečnostná politika.

Po celé desaťročia sa Rijád prezentoval ako spojenec Západu a záruka stability v regióne, no tiež po celom svete finančne podporoval wahhábistický fundamentalizmus. Čína bola jeho najväčším zákazníkom, ako aj dodávateľom technicky náročných zbraní vrátane rakiet zem-zem. No tiež stratila trpezlivosť s podporou monarchie pre wahhábistických islamistov v Číne a susedných krajinách.

Saudská podpora teroristom je čoraz väčší problém

Podľa popredného čínskeho analytika sú Saudi hlavným zdrojom financovania islamistických madrás v západnej Číne. „Hnutie za nezávislosť východného Turkistanu“ tu spáchalo niekoľko rozsiahlych teroristických útokov. Hoci saudská vláda uistila Peking, že tamojších teroristov nepodporuje, buď nevie, alebo nechce zastaviť niekoľkých členov kráľovskej rodiny, ktorí neformálnymi finančnými kanálmi podporujú miestnych džihádistov. „Našou najväčšou obavou na Blízkom východe nie je ropa, ale Saudská Arábia,“ povedal analytik.

„Našou najväčšou obavou na Blízkom východe nie je ropa, ale Saudská Arábia,“ povedal čínsky analytik. Zdieľať

Medzi čínskymi moslimami – hlavne Ujgurmi v západnej Číne hovoriacimi tureckým dialektom – je viac sunitov ako šíitov. Podobne ako Rusko ani Čína sa nemusí obávať iránskej agitácie medzi šíitskymi džihádistami a pred sunitskými mocnosťami viac uprednostňuje Irán. Vo svojich obchodoch s Iránom a Saudskou Arábiou sa Peking formálne snaží ukazovať ako nestranný, napr. v posledných kontaktoch medzi ich námorníctvami. Čínski analytici zdôrazňujú, že zbrane predávajú obom – v absolútnych číslach viac Iránu, no technicky náročnejšie Saudom.

Výpovednejšie ako verejná diplomacia je však to, kde Čína nakupuje svoju ropu.

Údaje čínskeho dovozu ropy ukazujú významný posun od Saudskej Arábie smerom k Rusku a Ománu, ktorý Čína považuje za člena iránskej sféry vplyvu. Ruský vývoz ropy do Číny vzrástol od roku 2010 štvornásobne, zatiaľ čo saudský stagnoval. Keďže ropy je vo svete nadbytok, Čína si svojich dodávateľov môže vyberať. Je ťažké vyhnúť sa domnienke, že Peking  nakupuje viac od Ruska zo strategických dôvodov. Podľa ruských zdrojov Čína tiež povolila ruským ropným spoločnostiam oneskorenie fyzického dodania ropy oproti existujúcim dohodám, čím Rusku umožnila predať ropu na otvorenom trhu za hotovosť (čo je ekvivalent hotovostnej pôžičky pre Rusko).

Vývoj dovozu ropy pre Čínu podľa dodávateľa od januára 2010 do novembra 2015 (zdroj: Asia Times)

Ruský vstup do Sýrie Číne vyhovuje

Čínske záujmy v Sýrii sa zhodujú s ruskými. Obe krajiny majú dôvod obávať sa rastu ISIS ako magnetu pre ich vlastných džihádistov. Tisíce čínskych Ujgurov sa vydávajú na cestu do juhovýchodnej Ázie cez priepustnú južnú hranicu provincie Yunnan, so saudskou finančnou pomocou a logistickou podporou – vrátane pasov – od miestnych tureckých konzulátov. Čínski Ujguri boli v auguste minulého roku zapletení do bombového útoku na svätyňu Erawan v Bangkoku a sú napojení na podporovateľov ISIS v Indonézii. Minulý mesiac Turecko informovalo, že väčšinu džihádistov, ktorí prekračujú jeho hranice so Sýriou, aby sa tam pripojili k ISIS, tvoria čínski moslimovia.

Inzercia

Čínske záujmy v Sýrii sa zhodujú s ruskými. Obe krajiny majú dôvod obávať sa rastu ISIS ako magnetu pre ich vlastných džihádistov. Zdieľať

Keď kurdské a spojenecké sily s podporou ruských vzdušných síl získajú kontrolu nad turecko-sýrskou hranicou, vstup do Sýrie môžu čínski Ujguri stratiť. Koncom decembra prešli kurdské sily na západný breh rieky Eufrat a dostali sa do pozície, keď sa môžu spojiť s kurdskými milíciami v severozápadnej Sýrii. Tým eliminujú turecké nádeje na „bezpečnú zónu“ na južnej strane sýrskej hranice kontrolovanú Tureckom. Turecko tu miernou formou občianskej vojny s kurdskou populáciou riskuje ochrnutie. Kurdská väčšina v juhovýchodnej časti krajiny je pod paľbou a boje sa rozširujú aj na západ Turecka.

Je to zlý vietor, ktorý nepriveje nikomu nič dobré. No zdá sa, že Čína sa nádeja, že to vyrieši jej džihádistický problém. Vodca činskej Komunistickej strany v provincii Xinjiang počas osláv Nového roka vyhlásil, že „atmosféra pre náboženský extrémizmus sa výrazne oslabila“.

Čína sa veľmi zdráha vyslať vojenské sily do zahraničných konfliktov, a ak by aj Peking zmenil názor, jeho armáda na to ani nie je pripravená. Ľudovej oslobodzovacej armáde chýbajú lietadlá pozemného útoku, ako sú ruské letky Su-24 a Su-25 rozmiestnené v Sýrii. Peking je však šťastný z toho, že Rusko v Sýrii oslabuje tak sily ISIS, ako aj Saudmi a Turkami podporovaných sunitských islamistov, ako je Armáda víťazstva (Ďžaíš al-Fatah).

Saudmi podporovaní sýrski rebeli sa drobia

Keď sa prach usadí, bude ťažké vyhodnotiť úspešnosť ruského bombardovania v Sýrii, no prachu je vo vzduchu veľa. Podľa izraelských zdrojov Rusko na sýrskych sunitov zhadzuje obrovské množstvo svojich zásob neriadených bômb z čias studenej vojny. So zdrcujúcim účinkom. Veľkosť ruskej bombardovacej kampane dosahuje to, čo jej chýba v prepracovanosti, a zabíja síce omnoho viac civilistov, ako sú schopné tolerovať západné armády, no na mieste mení situáciu. To vysvetľuje, prečo je ruský prezident Vladimír Putin medzi svetovými lídrami znovu populárny. Odvádza za nich špinavú robotu.

Saudskoarabskí zástupní ozbrojenci v Sýrii sú v problémoch. Armáda víťazstva (Ďžaíš al-Fatah) – koalícia Al-Káidy a ďalších sunitských islamistov podporovaných Saudmi, Turkami a Katarmi – začiatkom roku 2015 vytlačila sýrsku armádu z niekoľkých kľúčových pozícií v severozápadnej Sýrii, čím ohrozila alawitské jadro Assadovho režimu. Koalícia sa však začala v novembri deliť a sýrska armáda nedávno znovu dobyla niekoľko severných dedín, ktoré predtým stratila. Failaq al-Sham, jedna z členských milícií Armády víťazstva, 3. januára oznámila, že opúšťa koalíciu a bude brániť Aleppo pred sýrskou armádou posilnenou Ruskom.

Pre Rijád to vyzerá tak, že všetko sa odrazu kazí. Za týchto okolností je pre monarchiu jedinou útechou to, že jej iránsky protivník taktiež trpí zo zrútenia príjmov z ropy a oslabenia vo vojne. Irán začal v decembri zo Sýrie sťahovať svoje Revolučné gardy, predovšetkým kvôli početným stratám na životoch. Dôvodom mohla byť aj vysoká cena udržiavania vojenských aktivít počas zmenšovania sa iránskych financií. Libanonský Hizballáh – šíitski ozbrojenci zastupujúci Irán – stratili extrémne množstvo obetí, prakticky zneutralizovali celú prvú formáciu svojich bojových jednotiek. Rusko navyše neprejavilo žiadny záujem zabrániť Izraelu v jeho vzdušných útokoch proti Hizballáhu.

Pád cien ropy zvýraznil súperenie medzi Saudskou Arábiou a Iránom. No panická reakcia monarchie na mnohé porážky z posledných mesiacov prináša ťažkú otázku. V minulosti robil Západ, čo mohol, aby podporil saudskú kráľovskú rodinu ako pilier stability v regióne napriek saudskej podpore džihádistov. Čoskoro však Západ, či už bude, alebo nebude chcieť, nemusí byť schopný udržať Saudov pri moci.

David Goldman
Autor je americký ekonóm a analytik, esejista portálu Asia Times, spolupracovník inštitútu Middle East Forum. Napísal knihu Ako umierajú civilizácie (a prečo islam umiera tiež).

Pôvodný text: Saudi Arabia stews in policy hell, uverejnené s láskavým súhlasom Asia Times. Preložil L. Obšitník.

Odporúčame