Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
22. december 2021

Rusko vs. Európa

Plyn cez Bielorusko ešte stále neprúdi, na trhoch to spôsobilo plynový šok

Už druhý deň do Európy neprichádzajú dodávky plynu cez bieloruský plynovod Jamal.  

Plyn cez Bielorusko ešte stále neprúdi, na trhoch to spôsobilo plynový šok

Foto TASR – Michal Svítok

Odráža sa to aj na cenách, ktoré v spotových trhoch stúpli do nevídaných výšin a v utorok presiahli 184 eur za megawatthodinu. Novembrová cena plynu sa pritom pohybovala v rozmedzí 70 až 95 eur.

Podľa profesora energetického hospodárstva na univerzite Duisburg-Essen Christopha Webera sa európskym odberateľom vypomstilo vyčkávanie na Nord Stream 2. Tým, že sa spoliehali na pokles cien po spustení nového potrubia, odkladali nákup plynu. Nord Stream 2 však zatiaľ spustený nebol, keďže nemecký regulátor zamietol certifikáciu a ceny odvtedy ďalej stúpli.

Weber hovorí, že by Gazprom síce mohol dodať viac plynu cez ukrajinskú trasu, to by však znamenalo dodatočné tranzitné poplatky pre Kyjev. To, či sa tomu Gazprom vyhýba primárne z politických alebo z ekonomických dôvodov, je podľa neho ťažko odlíšiteľné.

Pritom sklady ruského Gazpromu sú v Nemecku prázdnejšie, než boli na začiatku novembra. Napriek uisteniam Vladimíra Putina, že Gazprom zvýši dodávky plynu do Európy, naplnenie skladov pokleslo z 22 percent začiatkom novembra na približne 18 percent. Zazmluvnené dodávky cez Ukrajinu zatiaľ pokračujú, Reuters však píše, že dodávky cez Veľké Kapušany oproti doterajším decembrovým dodávkam poklesli o 5 percent.

Už v októbri Rusko objednalo len tretinu bieloruskej prepravnej kapacity. Analytici to hodnotili ako pokus zatlačiť na Európu a urýchliť certifikačný proces Nord Streamu 2.

V tejto otázke na seba narážajú dva odlišné prístupy. Zatiaľ čo Európa na energetickú krízu v januári 2007 odvetila najmä diverzifikáciou zdrojov a znížením závislosti od jedného dodávateľa, Rusko stavilo najmä na pokus obísť štáty, s ktorými má politické alebo ekonomické nezhody, a dodávať plyn do Nemecka priamo cez Nord Stream 1 aj 2.

To vysvetľuje, prečo bol postavený Nord Stream 2, hoci kapacity jestvujúcich plynovodov zďaleka nie sú vyčerpané – dlhodobo sa počíta s ročným dopytom po 200 miliardách metrov kubických ruského zemného plynu, pritom už súčasné plynovody ponúkajú kapacitu 270 miliárd. Problémom pre Kremeľ však je, že väčšina týchto plynovodov vedie cez Ukrajinu. O súčasnej rusko-ukrajinskej kríze sa Vladimír Putin v utorok rozprával v prvom telefonáte s novým nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Ak ceny plynu v dohľadnom čase nepoklesnú, môžu podstatne ovplyvniť ďalšiu energetickú stratégiu Európskej únie. Tá sa dlho spoliehala na zemný plyn ako pomerne lacný zdroj energie, nízke ceny sú však minulosťou. Bloomberg porovnával už v októbri nárast cien plynu na sto dolárov s ropným šokom pri náraste cien ropy na 190 dolárov za barel. Odvtedy sa ceny plynu takmer zdvojnásobili.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.