Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Rodina
29. november 2021

Školy nechcú plošné zatváranie

Bola by škoda nechať všetky deti doma

Školy zostávajú zatiaľ otvorené, ale viac ako sedemnásť percent žiakov a takmer šesť percent učiteľov je už doma. Je to dôvod na celoplošné zatváranie škôl? 

Bola by škoda nechať všetky deti doma

Ilustračné foto TASR/František Iván

Kým počas druhej vlny učitelia, rodičia i odborníci na duševné zdravie detí jednotne volali po otvorení škôl, dnes mnohí považujú zachovanie prezenčnej výučby za nezodpovedné. Čo bude so školami?

Aká je reálna epidemická situácia na školách, dnes nikto presne nevie. Testovanie detí prebieha doma na báze dobrovoľnosti aj počas lockdownu.

Rezort školstva sa snaží získavať prehľad o situácii v školách prostredníctvom online formulára Týždenné hlásenie škôl podľa školského semafora. Hlásenia vyhodnocuje každý pondelok. Tieto dáta oznamujú samotné školy a nie všetky posielajú údaje. Do projektu je zapojených zhruba 80 percent škôl.

Podľa dát, ktoré Postoju poskytlo ministerstvo, k minulému pondelku, teda krátko pred rozhodnutím o lockdowne, sa dištančne vzdelávalo 17,3 percenta z celkového počtu nahlásených žiakov. Žiaci základných škôl sú na tom takmer rovnako ako stredoškoláci, rozdiel medzi nimi je len jedno percento v neprospech základných škôl.

Situácia sa tak oproti začiatku školského roku, keď po dvoch týždňoch boli na dištančnom vzdelávaní len 4 percentá žiakov, výraznejšie zhoršila.

Ubúda aj učiteľský personál, aktuálne evidujú 3,3 percenta zamestnancov škôl s potvrdeným ochorením na covid-19, pričom ďalších 2,6 percenta je v karanténe z dôvodu kontaktu s pozitívnou osobou.

Nie je to všade zlé

Napriek tomu, že hlavný hygienik i časť verejnosti volajú po zatvorení, samotné školy žiadajú o individuálny prístup. Príkladom je hlavné mesto, v ktorom sú niektoré školy na tom zle a krátkodobé zatvorenie by im pomohlo, no zároveň je tu mnoho škôl, na ktorých je v karanténe len zlomok žiakov a plošné zatvorenie by bolo skôr na škodu.

Podľa vedenia jednej z oslovených bratislavských spojených škôl majú dnes zatvorené len štyri z 28 tried základnej školy. Ku škole patrí aj osem tried gymnázia, v ktorých je vyše 60 percent žiakov zaočkovaných, vďaka čomu – aj keď je trieda v karanténe – veľký počet žiakov môže chodiť do školy prezenčne. Pri plošnom zatvorení škôl by tak zaočkované deti museli zostať doma.

Niektoré školy, aj keď je ich málo, majú také technické vybavenie, vďaka ktorému môžu zabezpečiť aj hybridnú výučbu – teda žiak doma v karanténe sa môže zapojiť a počúvať, čo sa počas hodiny preberá. Je to síce pre učiteľov náročné, ale túto možnosť uprednostňujú pred online výučbou.

Aj školy z rôznych kútov regiónov volajú po zachovaní školského semaforu. Nie v každej škole v každom regióne je situácia dramatická a bola by škoda posadiť týchto žiakov do detských izieb za počítač.

Patrí medzi ne aj Spojená škola v Banskej Bystrici, ktorej súčasťou je Stredná odborná automobilová, elektrotechnická i odborná škola podnikania. Navštevujú ju žiaci z miest a obcí z celého kraja. Táto škola má 33 tried a z nich len dve sú v karanténe. Dištančne sa tak učí zo 708 žiakov len štyridsať z nich. Podľa informácií riaditeľa školy Jána Žuffu je situácia u nich stabilná a chorobnosť žiakov sa citeľne nezvyšuje.

„Vítame, že môžeme učiť. Zložitosť odbornej školy je v tom, že polovica žiakov je každý týždeň na odbornej výuke vo vlastných dielňach alebo firmách, s ktorými spolupracujeme,“ povedal pre Postoj riaditeľ Ján Žuffa, ktorý sa teší, že žiaci nemajú výpadky v praktickom vyučovaní. O tom, aký dosah mala na vzdelávanie budúcich remeselníkov praktická výučba v online forme počas druhej vlny, sme na Postoji písali.

Čítajte tiež

Za posudzovanie na regionálnej úrovni sa prihovára aj riaditeľka Cirkevnej základnej školy s materskou školou sv. Gorazda v Prešova Mária Kertysová. Jej škola má 11 tried, okrem toho spravuje dve škôlkarské triedy.

K piatku 26. novembra sa učilo dištančne len štrnásť detí, výučba prebieha pomocou pracovných listov. V škôlke zatiaľ prevádzku doteraz nemuseli prerušiť vôbec.

Kombinovanú výučbu nezaviedli. „Keď bol žiak v karanténe, doma zostali vždy všetci žiaci z jednej triedy. Rodičom sme odporúčali využiť možnosť PCR testovania. Ak u 60 až 70 percent detí boli negatívne výsledky testu, spustili sme prezenčnú výučbu,“ doplnila. Ak rodičia túto možnosť testovania nevyužili, ich deti ostali naďalej na dištančnej výučbe pomocou pracovných listov.

Napriek takejto skúsenosti škôl z viacerých kútov Slovenska sa krátko po oznámení, že školy zostávajú otvorené, ozvala Slovenská komora učiteľov, ktorá v tom vidí ohrozenie zdravia učiteľov, žiakov a ich rodín.

Inzercia

Podľa nich je čoraz zložitejšie zabezpečiť organizáciu výučby. „Zabezpečenie prevádzky škôl, hlavne zastupovanie za chorých kolegov, sa stáva neúnosné,“ tvrdia. Podľa skúsenosti škôl, ktoré Postoj oslovil, je tvrdenie komory učiteľov zovšeobecňujúce.

S týmto názorom súhlasí aj časť verejnosti i samotných rodičov, ktorí sú už unavení z neustále sa opakujúcich karantén svojich detí a uprednostnili by radšej online výučbu.

Ide o rodičov a starých rodičov

Hoci situácia na školách sa líši od školy ku škole, vyzerá to tak, že verejná diskusia opäť smeruje k tomu, že deti a školy označíme za zdroj ohnísk nákazy, a deti obviňujeme, že ohrozujú svojich rodičov či babky a dedkov. Deťom sa už od tohto týždňa siahlo na všetky krúžky a mimoškolskú činnosť, otázne je, kedy sa pristúpi k zatváraniu škôl. 

Hlavný hygienik Ján Mikas chcel vidieť školy zatvorené. Keď SaS zákaz vetovala, vyzval regionálnych hygienikov, aby v prípade alarmujúcej epidemickej situácie vo svojich regiónoch neváhali a školy zatvárali.

Niektorí už tak urobili, všetky stredné školy a základné školy druhého stupňa zatvorili v Rožňavskom okrese a v okrese Vranov nad Topľou. Do škôl nenastúpili ani žiaci druhého stupňa základných škôl v Zlatých Moravciach. V pondelok hygienici zakázali prezenčnú výučbu aj na oravských školách. Do škôl nenastúpia žiaci druhého stupňa a stredoškoláci v okrese Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín.

To, že nejde o bezpečnosť detí, naznačil aj starosta mestskej časti Košice-Staré Mesto Igor Petrovčik. Táto mestská časť je zriaďovateľom šiestich materských škôl a jej starosta sa ich rozhodol zatvoriť od tohto pondelka.

„Deti si to podávajú medzi sebou. Chcem, aby tieto deti aj o pol roka videli svojich rodičov a starých rodičov. Tu ide hlavne o rodičov a starých rodičov,“ povedal pre Postoj Igor Petrovčik.

Rodičia škôlkarov neboli z tohto rozhodnutia nadšení. Starosta im odkázal, aby sa na situáciu pozreli aj z iného ako subjektívneho pohľadu, keďže je situácia vážna. 

Kým minister financií a šéf najsilnejšej vládnej strany OĽaNO Igor Matovič školy označil za „semenište covidu“, odkiaľ deti následne infikujú svojich rodičov, minister školstva Branislav Gröhling tvrdí, že podľa dát, ktorými disponuje, školy nie sú ohniskami infekcie.

Zle testovaní zamestnanci

Za ponechanie súčasného stavu sa postavili aj rodičia z občianskeho združenia Rodičia. Tvrdia, že dátami o spôsoboch šírenia infekcie nikto nedisponuje, a myslia si, že pokojne to môže byť aj naopak. Teda že sa deti nakazia doma od pracovne aktívnych rodičov.

Faktom však je, že pozitivita detí je vysoká, podľa najnovších údajov je každé tretie dieťa vo veku 10 – 14 rokov, ktoré je otestované PCR testom, nakazené. Na tieto testy však idú najmä tie deti, ktorým vyšiel samotest pozitívne.

Nákazu však šíria aj rodičia na deti, problém je, že pri neočkovaných zamestnancoch prijal štát polovičaté opatrenia. Stačí, keď sa otestujú Ag testom, ktoré pritom slúžia na zistenie aktuálnej infekčnosti, raz týždenne. Sedemdňová platnosť negatívneho výsledku Ag testu nevypovedá po pár dňoch o ničom.

Keď sa pritom zaviedla povinnosť testovania detí od 2 do 12 rokov, aby mohli vstúpiť do hračkárstva či ísť s očkovaným rodičom na úrad, platnosť testu bola stanovená len na 48 hodín a jeho cenu mal plne hradiť rodič.

Dočasné zatvorenie škôl by určite pomohlo spomaliť dramatický nárast chorých v nemocniciach. A práve to zdravotníci v tejto chvíli potrebujú najviac. Problém je, že zlá situácia bude pretrvávať ešte dlhé týždne a po prípadnom celoplošnom zatvorení škôl by v takom prípade bolo ťažké školy znovuotvoriť. 

Pochybnosti vyvolávajú skúseností z druhej vlny, keď sme patrili medzi krajiny s najdlhšie zatvorenými školami. No ani to z nás nespravilo krajinu, ktorá by zvládala pandémiu lepšie než iné štáty, kde boli školy zatvorené kratšie.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva