Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Politika
06. október 2021

Lenka Zlámalová o českých voľbách

Pôjdem voliť s nechuťou, ale Babiš musí skončiť

Rozhovor s komentátorkou názorového serveru Echo24 o možných scenároch a hlavných témach volieb v Českej republike.

Pôjdem voliť s nechuťou, ale Babiš musí skončiť

Foto: Archív Lenky Zlámalovej

O dva dni sú v Česku parlamentné voľby. Ako by ste realisticky odhadli ich výsledok?

V českých voľbách bude viac ako to, ktorá strana vyhrá, rozhodovať skutočnosť, kto získa parlamentnú väčšinu. Už dnes je totiž jasné, že krajina je rozdelená na „Česko A“ a „Česko B“, na dva bloky. Voliči migrujú len vnútri, medzi jednotlivými stranami týchto dvoch celkov – a nie medzi nimi. Zároveň je jasné aj to, že vládna väčšina vznikne len zo strán jedného alebo druhého tábora a strany z „Česka A“ a „Česka B“ nebudú v budúcej vláde spolu.

Záleží teda na tom, či bude väčšina na strane koalície Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirStanu (Piráti a Starostové) alebo bude väčšina na strane ANO Andreja Babiša, SPD Tomia Okamuru a niekoľkých malých strán, ktoré sa do snemovne môžu dostať. Práve to, koľko malých strán sa do poslaneckej snemovne dostane, rozhodne o tom, na čej strane bude väčšina. Čím menej bude politických strán, ktoré sa dostanú do parlamentu, tým nižšia je šanca, že Andrej Babiš bude mať väčšinu, aj keby voľby vyhral.

Aký je váš osobný tip na výsledok volieb?

Myslím si, že do snemovne sa dostanú len štyri strany, maximálne päť. Odhadujem tiež, že Andrej Babiš dosiahne najlepší výsledok, ale na jeho strane nebude väčšina.

Analytik agentúry Kantar Pavel Ranocha v pondelkovom texte na portáli Aktuálně.cz hovorí, že podiel nerozhodnutých voličov síce klesá, ale stále nie je zanedbateľný a môže to byť 20 až 25 percent ľudí...

... keď sa s pánom Ranochom rozprával môj kolega včera, hovoril o 12 percentách nerozhodnutých voličov. Mení sa to zo dňa na deň. Ešte pred mesiacom sme mali 40 percent nerozhodnutých voličov. A nielenže boli nerozhodnutí, ale neboli si istí ani tým, či vôbec pôjdu voliť. Ak ich počet až takto klesol, je to až prekvapujúce.

Keď som sledovala voľby v Nemecku, ešte vo štvrtok pred nedeľným hlasovaním bolo nerozhodnutých 35 percent voličov. Milo by ma prekvapilo, keby sa toľko ľudí v Česku už rozhodlo.

Keď pred rokom a pol vyhral Igor Matovič slovenské voľby, hlasy získaval aj tesne pred hlasovaním. Pomohlo mu napríklad aj video z výletu do Cannes, kde natočili vilu bývalého ministra financií Jána Počiatka...

... áno, na to sa dobre pamätám.

No a u vás zas týždeň pred voľbami prepukla kauza Pandora Papers, ktorá vrhá zlé svetlo na Andreja Babiša. Dokáže táto kauza výrazne ovplyvniť výsledok volieb?

Vôbec si to nemyslím. Korupcia ani nie je témou našich volieb. Našou hlavnou témou je, či demokratická opozícia dokáže Andreja Babiša po ôsmich rokoch vládnutia zosadiť. Týchto osem rokov priviedlo krajinu na dno. Sme krajinou, ktorá zvládla covid najhoršie zo všetkých. Sme krajinou, v ktorej dramaticky stúpajú ceny, kde je vysoká inflácia.

Viem, že Slováci si budú hovoriť, že sme na tom stále lepšie ako vy, ale my na infláciu vôbec nie sme zvyknutí. Pre nás je trojpercentná inflácia extrémne vysoká, keďže sme v prístupe k peniazom veľmi konzervatívni. Pripočítajme k tomu ešte stúpajúce ceny plynu a elektriny. Andrej Babiš mal obrovské deficity, ktoré prispievajú k inflačným tlakom.

Naozaj si nemyslím, že korupcia je u nás silná téma. Keď už spomínate video pána Matoviča z Cannes, o niečo podobné sa teraz pokúsila Strana zelených, ktorá je úplne marginálna, má podporu nižšiu ako jedno percento. Ich predseda natočil Babišovu vilu na Azúrovom pobreží.

S Babišovým voličom to nič neurobilo?

Absolútne nič. Premiér je tesne pred obžalobou z dotačného podvodu veľkého rozsahu v kauze Čapí hnízdo. Štátne zastupiteľstvo si tento prípad neustále prehadzuje s políciou a polícia ich už viackrát vyzvala, aby vo veci bola podaná obžaloba. Vrchná štátna zástupkyňa v Prahe Lenka Bradáčová je presvedčená, že žalobca, ktorý má vec na starosti, sa dopúšťa prieťahov. Toto všetko však na Babišových voličov nemá žiadny vplyv.

Dôležité je uvedomiť si, že ANO je jediná čisto seniorská strana v Európe. Viac ako polovicu hlasov má od ľudí, ktorí majú viac ako 60 rokov. Na rozdiel od Slovenska, kde má aspoň časť ľudí uložené peniaze v súkromných penzijných fondoch, v Česku sú dôchodcovia úplne závislí od peňazí štátu. Keď im k dôchodkom pridáte 500 korún, máte ich hlasy. Na tomto Andrej Babiš postavil politickú kariéru a preto máme aj také veľké dlhy.

Jeho ďalšou voličskou skupinou sú štátni zamestnanci a ľudia, ktorí sú závislí od sociálnych dávok. Len pre predstavu slovenského čitateľa: priemerný volič Andreja Babiša má 55 rokov, je bez maturity a z malého mesta. Pandora Papers pre Babišovho voliča znamená len povzdychnutie, že čo si zas na premiéra „ušili“, a spokojnosť s tým, že bude vyšší dôchodok.

Nemôže však kauza Pandora Papers viesť k posilneniu antibabišovskej voličskej základne, napríklad aj medzi doteraz nerozhodnutými voličmi?

Áno, môže to viesť k vyššej účasti v protibabišovskom tábore. Je to výrazný fenomén, zvlášť pri mladých ľuďoch. Neočakáva sa vysoká volebná účasť, pretože zvlášť voliči opozície idú voliť menšie zlo, nadšenie z minulých volieb už vyprchalo. Šéf Pirátov Ivan Bartoš robí v poslednom čase pod tlakom veľa chýb – už to nie je tá cool strana mladých profesionálov, ktorí sa zo všetkého tak trochu smejú. Bartoš si nechal vnútiť inú rolu, a preto koalícia PirStan v ostatných týždňoch stráca podporu. Kauza Pandora Papers by týchto voličov mohla trochu nabudiť. Hrá sa o každé polpercento.

Inzercia

Prejdime si možné povolebné scenáre. Prvým je ten, že Andrejovi Babišovi sa podarí vyhrať voľby, spolu s SPD a komunistami či ČSSD zostaví vládu. Čo by to podľa vás znamenalo pre vývoj Česka ako krajiny?

Zle, zle, zle, celé zle. Na tom sa nedá nájsť nič pozitívne. Ďalšie zadlžovanie krajiny, populistická politika, ekonomické pokračovanie toho, čo sa deje teraz. Myslím si však, že keď nastane tento scenár, tak to pre Babiša vôbec nebude jednoduché, pretože SPD aj komunisti už dali Babišovi „nôž pod krk“ a vyhlásili, že ich podmienka pre podporu Babišovej vlády je referendum o členstve v Európskej únii.

Niežeby bol Babiš presvedčený eurofederalista, ale jeho podnikanie je závislé od európskych dotácií a európski politici ho pre konflikt záujmov a iné veci brutálne „držia pod krkom“.

Ak však Babiš a jeho spriaznené strany budú mať väčšinu hlasov, ich vláda vznikne. Len k nej nebude viesť jednoduchá cesta. Toto je však temný scenár.

Druhým scenárom je to, že väčšinu v poslaneckej snemovni získa, ako ste to nazvali, „Česko B“, teda koalícia Spolu a PirStan. Bola by to de facto 5-koalícia, ktorá by vznikla primárne na protibabišovskom étose. Slovenská skúsenosť so súčasnou vládnou koalíciou, ktorá vznikla po 12 rokoch vlád Roberta Fica, ukazuje, že jej stabilitu ohrozujú osobné animozity excentrických lídrov, veľké rozdiely záujmov a z toho vyplývajúca neschopnosť presadiť veľké reformy. Hrozí niečo podobné aj u vás?

Vôbec si to nemyslím. V tomto zoskupení nie sú excentrickí lídri. Naopak, voliči koalície Spolu majú problém s tým, že lídri jednotlivých strán sú až príliš nevýrazní. Líder a premiérsky kandidát PirStanu, ktorý vo svojich 41 rokoch s dredmi na hlave môže pôsobiť ako veľký nonkomformista, v posledných mesiacoch výrazne pracuje na tom, aby sa z cool ajťáka stal typickým stredostavovským establišmentovým lídrom. Myslím, že mu to veľmi uberá body.

Táto potenciálna koalícia sa so súčasnou vládnou koalíciou na Slovensku skoro vôbec nedá porovnať. Politický vývoj našich krajín je úplne iný, Robert Fico sa ani náhodou nemôže porovnávať s Andrejom Babišom.

Koalícia PirStan a Spolu by sa mohla výrazne rozchádzať na kultúrno-civilizačných vojnách. To však teraz nie je podstatné.

Tretím scenárom je nejaký typ politického patu – dlhá neschopnosť vytvoriť stabilnú koalíciu. Nakoľko je tento scenár pravdepodobný?

Viem si predstaviť aj scenár, že by sme tu mali vládu Andreja Babiša, ktorý by nezložil vládnu väčšinu, ale prezident Miloš Zeman by ho opakovane poveril zostavením vlády. To by trvalo až do prezidentských volieb na jar 2023. Babiš by vládol, vládol by bez vyslovenia dôvery v rozpočtovom provizóriu, čo by malo výhodu v tom, že by nemohol míňať a neprešiel by mu žiadny zákon. Mať rok a pol bezvládie nie je v európskych pomeroch nič výnimočné a ohrozilo by nás to len vtedy, ak by sa niečo vážne stalo na finančných trhoch.

Keď sme s kolegami hodnotili nedávne voľby v Nemecku, tak Martin Hanus aj Lukáš Krivošík konštatovali, že predvolebné diskusie a aj kampaň boli sploštené na mediálne témy. Politici sa predbiehali v tom, kto je viac zelený, alebo sa diskutovalo o tom, aké budú penzie. Unikali zásadné debaty o hroziacej energetickej kríze, o probléme demografie, o zahraničnej politike, o budúcnosti EÚ. Keby ste mali hodnotiť témy, o ktorých sa v Česku diskutovalo, na akých veciach Čechom najviac záleží?

Najväčšou témou bolo zdražovanie. Za posledných 30 rokov som však ani nevidela kampaň, v ktorej by dominovali podstatné témy ako napríklad demografia. Kampaň je vždy o tom, čo ľudí momentálne zaujíma, a ľudí nenadchnete plánmi dôchodkovej reformy, i keď je dobré, ak ju máte napísanú v programe. Politika nakoniec vždy bude o nejakej emócii.

Ľudí extrémne zaujímala ešte jedna téma. Zažili sme u nás veľmi tvrdé covidové reštrikcie, mali sme vysoké počty mŕtvych. Ľudí táto téma zaujímala, len opozičné strany ju neboli schopné dostatočne využiť. Andrejovi Babišovi na jar aj klesli preferencie, ale potom sa to zmenilo, možno aj z toho dôvodu, že sme zrejme veľmi premorení a aktuálne prírastky nakazených máme nízke.

Na úvod som sa vás opýtal, ako dopadnú voľby. Teraz sa vás chcem opýtať, ako by podľa vášho gusta voľby mali dopadnúť? Aký výsledok by si želala Lenka Zlámalová?

Mám to dosť zjednodušené. Andrej Babiš musí skončiť. Nehovorím, že sa má vrátiť k vám na Slovensko, to by som vám nepriala. Tým, že sme od vás prijali tohto ekonomického migranta ešte predtým, ako prišla migračná vlna, ukazujeme, že sme veľmi otvorená krajina, ktorá si rada nechá vládnuť. (Smiech.)

Mám pár problémov s koalíciou Spolu i s niektorými vecami, ktoré presadzuje koalícia PirStan, ale napriek tomu si veľmi želám, aby tieto koalície zložili väčšinu. Naozaj si prajem, aby sme potom, ako táto koalícia „uprace“ po Andrejovi Babišovi, mohli rozbehnúť štandardnú politiku. Práve v nej by možno mohol dominovať konzervatívno-progresivistický stret – a na to sa teším.

Dokonca si prajem, aby sa v tejto koalícii rozbehli progresivisticko-konzervatívne spory, lebo to vnímam ako reálny obsah politiky. Ale musím povedať aj to, že pôjdem voliť asi s najväčšou nechuťou, s akou som kedy k voľbám pristúpila. Skutočne vyberiem to najmenšie zlo.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.