Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. novembec 2015

Reakcia Antona Chromíka: Premárnená šanca Aliancie za rodinu

Som rád, že strany dali miesto pro family aktivistom, patrilo by sa však, aby viacerým dali zvoliteľné miesta, hovorí Anton Chromík.

Reakcia Antona Chromíka: Premárnená šanca Aliancie za rodinu

Vojtech Marko napísal jednu vetu ako reakciu na článok Premárnená šanca Aliancie za rodinu: „Aliancia vrátila po dlhom období spoločenského marazmu a nezáujmu rodinu a obranu jej záujmov do centra pozornosti spoločenského života.“

A nebolo to na dva týždne! Aliancia za rodinu bola od začiatku priestorom pre každého, kto uznáva rodinu ako základ spoločnosti bez ohľadu na jeho vierovyznanie a politické presvedčenie. Preto sme mohli spájať ľudí rôznych politických presvedčení.

To je aj dôvod, pre ktorý Aliancia za rodinu nemohla vstupovať cielene a koordinovane do politických vyjednávaní, lebo ľudia v nej nie sú politicky jednoliati, ako si to niektorí predstavujú. Majú jedno spoločné – úctu k rodine.

Je to premárnená šanca? Záleží na uhle pohľadu a hĺbke toho, čo chceme zmeniť. Aliancia za rodinu by musela byť politicky homogénna, aby si vybrala jednu stranu či hnutie. To však, chvalabohu, nie je. Koordináciou postupu sa nedosiahne diktovanie podmienok. Buďme realisti, máme také politické strany, aké máme, poniektoré sú „sročky“, poniektoré „akciovky“...

Som rád, že strany dali miesto pro family aktivistom. Patrilo by sa však, aby viacerým dali zvoliteľné miesta.

Článok poňal Alianciu za rodinu veľmi úzko, len na známejších, z ktorých nekandiduje iba Anton Chromík a Peter Kremský. Aliancia nie je o pár kandidátoch, ktorí budú na kandidátkach rôznych strán, ale je o tisíckach dobrovoľníkov, ktorí sú naším srdcom a pre ktorých sa oplatí tu byť. Rád by som ich tu všetkých vymenoval, len článok by bol veľmi dlhý.

Inzercia

Čo sme získali, keď Aliancia za rodinu nešla do politiky?

Vieme, čo budeme od politikov žiadať bez ohľadu na to, či sú naľavo alebo napravo. Nikto nám nemôže otĺkať o hlavu politickú nálepku.

Vieme, že táto spoločnosť nepotrebuje na prvom mieste politikov, ale ľudí a potrebuje veriť v poctivosť a čistotu úmyslov. Pri referende som sa neangažoval z politických dôvodov, ale preto, lebo to bolo správne. Nikdy by som nevynaložil toľko času, síl a nezniesol toľko slín, keby mi išlo o politiku. Aby to bolo jasné, povedal som, že to nerobím pre politické ambície a v nasledujúcich parlamentných voľbách kandidovať nebudem. Slovo sa má dodržať, aj keď sa to nenosí. Lebo viera je to, čo ľuďom dáva hlbšiu nádej ako pár miest v parlamente.

To vôbec neznamená, že politika je zlá alebo že ju odmietam. Dôležitý je cieľ. Politika je len jeden z prostriedkov, nie cieľ. Stáva sa však takým silným predmetom pachtenia, že mnohí ju za cieľ považujú. Mýlia sa.

Foto: TASR/Martin Baumann

 

Odporúčame