Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. novembec 2015

Premárnená šanca Aliancie za rodinu

Na kandidátkach rôznych strán sa ukáže viacero tvárí Aliancie za rodinu, do politiky však vstupujú na vlastnú päsť.
Premárnená šanca Aliancie za rodinu

Otázka, aká bude ďalšia budúcnosť Aliancie za rodinu, bola na stole už v čase februárového referenda na ochranu rodiny. Napriek tomu, že nebolo úspešné a hlasovať nakoniec prišlo menej ľudí, ako signalizovali prieskumy a očakávali organizátori, predstavovalo vyzbieranie štyristotisíc podpisov a zorganizovanie referenda s miliónovou účasťou veľký politický kapitál.

Tri možnosti

Vo vnútri Aliancie sa už vtedy rozbehla diskusia, ako s ním naložiť. Do úvahy prichádzali tri možnosti. Aliancia sa môže pretvoriť na politickú stranu a vstúpiť do politickej súťaže. Takáto monotematická politická strana by však nemala veľké vyhliadky na úspech.

Druhou možnosťou bolo, že lídri aliancie sa rozpŕchnu na kandidátky existujúcich politických subjektov a budú chcieť svoj rodinný program presadzovať ako politici. Z prostredia viacerých politických strán sa už vtedy objavovali signály, že by o lídrov Aliancie mali záujem.

Do tretice bola v hre možnosť, že Aliancia sa bude snažiť zostať striktne mimo politiky a sústredí sa na vybudovanie silného záujmového hnutia, ktoré politici nebudú môcť prehliadať. 

Dnes, keď politické strany už majú schválené alebo finalizujú svoje volebné kandidátky, je zrejmé, že realitou sa stala možnosť číslo dva a viacero tvárí Aliancie bude v blížiacich sa voľbách kandidovať.

Na kandidátky

K vstupu do politiky má blízko jedna z trojice hovorcov Aliancie Anna Verešová, ktorá má ponuku kandidovať v prvej desiatke kandidátov na volebnej listine Obyčajných ľudí. „Áno, dostala som takúto ponuku, definitívne rozhodnutie z mojej strany však ešte nepadlo,“ povedala Verešová pre Postoj.

Kandidovať za KDH by podľa našich informácií mal aj ďalší hovorca Aliancie Tomáš Kováčik. Kresťanskí demokrati už majú kandidačnú listinu skompletizovanú, ale nejaké miesta sa na nej ešte uvoľnili. „Ponuku kandidatúry som dostal už dávnejšie, ale rokovania ešte nie sú ukončené,“ odpovedal na otázku Postoja Kováčik. 

Inzercia

Za KDH tiež kandiduje Natália Žembová, ktorá bola tvárou kampaňového spotu Aliancie a pro life aktivista Marek Michalčík, ktorý takisto patril k výrazným členom predreferendového tímu Aliancie. Zo známejších tvárí Aliancie tak v najbližších voľbách určite kandidovať nebudú len Anton Chromík a Peter Kremský.

Po referende nebolo o Aliancii veľmi počuť. Mediálny záujem opadol a intenzita aktivít sa celkom prirodzene nemohla udržať na úrovni predreferendového vzopätia. Nedá sa povedať, že by Aliancia nerobila nič. Na jeseň sformulovala zoznam prorodinných opatrení, s ktorým sa obrátila na politické strany so žiadosťou, aby si ich osvojili.

Nevyužitá príležitosť

Existovalo však očakávanie, či sa hnutie, ktoré okolo Aliancie a jej predreferendovej kampane vzniklo, niekam posunie. Či sa napriek vnútornej rôznorodosti, keďže ide de facto o koalíciu mnohých organizácií s vlastnou agendou, pokúsi dostať o úroveň vyššie. Jednoducho, či sa stane silným, dobre organizovaným záujmovým hnutím. Takým, ktoré síce ostane mimo politiky, zároveň však bude natoľko silným hráčom, že ho politici nebudú môcť brať len ako rezervoár zaujímavých kandidátov, ale ako vážneho aktéra, ktorý ma výtlak na to, aby si diktoval podmienky.

Jedným z prejavov takéhoto postavenia by bolo, keby pri rokovaniach o možnej účasti svojich zástupcov na kandidátkach vystupovala Aliancia jednotne a koordinovane. Vstup viacerých jej tvárí do politiky na vlastnú päsť je však skôr signálom, že niečo také sa nepodarí.

Nedá sa povedať, že je to tragédia. Aj v poslaneckých laviciach možno byť užitočným a pro life témam sa bude na Slovensku aj naďalej venovať množstvo organizácií a jednotlivcov. To, že z potenciálu, ktorý sa nazhromaždil okolo referenda, nevzniklo niečo viac, je však trochu premárnenou šancou.

Foto: Aliancia za rodinu

Odporúčame