Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. február 2017

Čo ďalej s hazardom v Bratislave?

Zákaz hazardu v Bratislave neprešiel. Aké budú naše ďalšie kroky.
Čo ďalej s hazardom v Bratislave?

Aktivisti proti hazardu stoja v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca počas minulotýždňového hlasovania. (Foto: Zastavmehazard)

Vo štvrtok 16. 2. 2017 v Bratislave poslanci mestského zastupiteľstva (zoznam je tu) nepodporili všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave a tak zmarili historicky najúspešnejšiu petíciu v dejinách Bratislavy. Všeobecne záväzné nariadenie neprešlo o jeden jediný hlas. To je memento pre tých, ktorí si myslia, že jeden hlas nič nezaváži.

Ako je to možné a čo sa to vlastne stalo? Oklamali nás, keď petíciu proti úplnému zákazu hazardu podpísali. Oklamali nás, keď pred troma týždňami hlasovali za to, aby primátor pripravil všeobecne záväzné nariadenie o úplnom zákaze hazardu v Bratislave a aby vyhovel našej petícii v plnom rozsahu.

Bude vám to znieť veľmi divne, ak ako jeden z ľudí, ktorí do tohto projektu dal stovky hodín času, poviem, že som tomu rád? Neodsudzujte ma skôr, než to vysvetlím. Vo štvrtok hrozilo aj to, že poslanci prijmú nariadenie, ktoré by hazard neobmedzilo, iba by premiestnilo herne. Skutočne dobré veci sú príležitosťou, pri ktorej sa strhávajú masky. Tu sa tak stalo.

A my môžeme spoznať pravú tvár tých, ktorých sme si zvolili, a neurobíme chybu nabudúce. Toto môže mať nesmierne pozitívny vplyv na množstvo ďalších vecí v Bratislave. Všetko zlé je na niečo dobré. Bolo to tak s krádežou podpisov, ktorá nás viedla k lepšej novele zákona o hazarde. A bude to tak aj s týmto hlasovaním. Nie je to však automatické. Stane sa to iba vtedy, ak našou odpoveďou na zlo bude dobrý skutok.

Čo ďalej?

Zaznievajú hlasy o tom, aby bolo všeobecne záväzné nariadenie predložené znovu. Áno, je to jedna z ciest. Sú tu isté dôvody, pre ktoré by tento postup mohol viesť k cieľu. V prvom rade je to uznesenie, ktoré primátora zaväzuje vyhovieť petícii a pripraviť všeobecne záväzné nariadenie o úplnom zákaze hazardu. Keďže text bol nepriechodný, primátor musí pripraviť iný text o úplnom zákaze hazardu. Ako inak má primátor splniť platné uznesenie o tom, že má vyhovieť petícii?

Sú tu však aj dva negatívne momenty. Táto cesta má zmysel, ak by sa podarilo z tábora hazardu presvedčiť poslanca. Ak by sa aj podarilo získať jedného poslanca, nemusí byť vyhrané. Nemusíme byť naivní – názory tých, čo sa nezúčastnili, nemusia byť v náš prospech. Môžu to byť tí najopatrnejší, ktorí majú politické dôvody na to, aby sa nezúčastnili. Ak však príde na lámanie chleba, môžu sa prejaviť ako jasní hráči v prospech hazardu.

Zástupcovia hazardu budú tvrdiť, že o petícii bolo rozhodnuté a je potrebná nová petícia. Zákon jasne nehovorí o tom, že všeobecne záväzné nariadenie na základe petície sa musí prijať na prvý raz. Najmä ak platí uznesenie petícii vyhovieť. Ako sa zachovajú súdy, to uvidíme.

Či sa pôjde touto cestou, to nezáleží na nás, ale na petičnom výbore, primátorovi a poslancoch. Nesmie sa však stať, že sa prijme nefunkčné všeobecne záväzné nariadenie. Upozorňujem, že nikto z nás nemá záujem na „pro forma zákaze“, ktorým sa herne iba presunú do penziónov. Zánik či presun mnohých herní v bytových domoch sa môže podariť aj bez všeobecne záväzného nariadenia vďaka nesúhlasu spoluvlastníkov bytov, ktorý po novom vyžaduje zákon. Aj na tom môžeme popracovať.

Nie ste naším hlasom, odstúpte!

Potrebujeme sa dostať z bodu A do bodu B. Naším skutočným cieľom nie je prijatie všeobecne záväzného nariadenia. To je len prostriedok. Naším konečným cieľom sú tri veci:

Inzercia

  1. Zníženie počtu gamblerov.

  2. Zníženie počtu premárnených financií na hazard.

  3. Zníženie kriminality spojenej s hazardom.

Čo nám v tom bráni? Momentálne sú to poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí nezahlasovali za náš prostriedok k cieľu. Znamená to teda iba jedno. Čiastkovým cieľom musí byť zmena poslancov. Dá sa uskutočniť takáto zmena teraz? Zákon neumožňuje odvolanie poslancov.

Títo poslanci sa musia vzdať mandátu sami. Vyzvime ich na to spolu! Samozrejme, nečakáme, že sa v nich zobudí svedomie, ale šírenie tejto výzvy môže spôsobiť práve to, aby títo poslanci, ktorí napľuli do tváre 136 139 Bratislavčanov, už v budúcom mestskom parlamente nesedeli. A tí, ktorí budú zvolení, by mali rešpektovať vôľu ľudí. Stalo sa tak v Starej Ľubovni, kde prvej petícii tiež nevyhoveli. Stane sa to aj v Bratislave. Musíme však reagovať teraz, keď to nemôžu označiť za politickú kampaň pred voľbami, lebo to kampaň nie je. Je to cesta k nášmu cieľu.

Politici musia získať rešpekt pred Bratislavčanmi. Politici v Levoči, Ružomberku alebo v Galante takýto rešpekt mali, a preto si ich ľudia vážia. Bratislavskí poslanci tento rešpekt pred ľudom nemali, preto ich treba vymeniť. Volilo ich mnohonásobne menej ľudí, ako je počet tých, ktorí podpísali petíciu proti hazardu. Spreneverili sa zastupiteľskej demokracii, nie sú zástupcami Bratislavčanov, ale zastupujú záujmy niekoho iného.

Podpísať výzvu na stránke www.podpisem.sk nie je to jediné, čo musíme spolu urobiť. Máme aj ďalší plán, jeho ďalšiu časť zverejníme v najbližších dňoch na tlačovej konferencii.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva