Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Rodina
03. jún 2021

Plné škôlky

Po neprijatí rodičia zháňajú deťom diagnózy

Neprijatie do škôlky môže rodiny pritlačiť finančne k múru. Zúfalí rodičia už robia zúfalé kroky a náš systém im to umožňuje.

Po neprijatí rodičia zháňajú deťom diagnózy

Ilustračné foto: Flickr.com

Dieťa neprijaté pre nedostatok miesta. Takýto verdikt si tento rok nájde v schránkach oveľa viac rodičov trojročných detí ako po minulé roky. Povinná škôlka pre päťročných ich vo väčších mestách vyradila mimo systému predškolského vzdelávania. Rodičia preto v snahe o predĺženie rodičovskej dovolenky skúšajú, čo im u posudkového lekára prejde.​

Viaceré materské školy už potvrdili, že z kapacitných dôvodov triedy pre najmenších neotvoria vôbec. Tejto téme sme sa už na Postoji venovali podrobnejšie.

Aké možnosti má rodič, u nás väčšinou matka, po skončení rodičovskej dovolenky, ak dieťa neprijmú do štátnej škôlky? Nárok na rodičovský príspevok sa končí v deň, keď dieťa dovŕši tri roky. Keďže škôlky sa začínajú v septembri, ženy, ktoré sa potrebujú vrátiť do práce a porodili dieťa v zime či na jar, musia vykryť niekoľko mesiacov a zabezpečiť starostlivosť o dieťa inak.

Mnohé matky to riešia súkromnou škôlkou, ktorá je drahá, a preto ju berú len ako dočasné riešenie. „Naši chlapci mali tri roky vlani v marci. Musela som sa vrátiť do práce, zamestnávateľ mi nechcel dať neplatené voľno do septembra, kým by šli chlapci do škôlky,“ opisuje svoju situáciu Jana Čermáková zo Senca, ktorá je mamou dvojičiek.

Súkromná škôlka pre dve deti aj so stravou stála 720 eur. Matka mala po návrate z materskej dovolenky dohodnutý dvojtretinový úväzok, jej čistý príjem bol tak nižší ako náklady na škôlku. „Dohodli sme sa s manželom, že to nejako vydržíme do konca leta, aby som si udržala miesto. Ak by nám deti do štátnej škôlky nevzali, musela by som dať výpoveď,“ hovorí Jana pre Postoj. Jej deti nakoniec do škôlky prijali a prácu sa jej podarilo udržať.

Vysoké školné odrádza

Vyzerá to tak, že v septembri sa pred podobnú dilemu, akú mala Jana, dostane oveľa viac žien. Keď im dieťa neprijmú do škôlky, majú pred sebou niekoľko možností, pričom ani jedna z nich nie je jednoduchá.

Prvou možnosťou je už spomínaná súkromná škôlka. Niektoré ženy nechcú dlhšie profesne stagnovať, a tak sa vrátia po troch rokoch do práce, aj keď po odrátaní nákladov za škôlku a výdavkov spojených s dochádzaním do zamestnania budú pracovať len za pár drobných.

V hlavnom meste stojí školné za jedno dieťa v súkromnej škôlke priemerne 430 eur plus strava. Suma sa tak vyšplhá nad 500 eur za mesiac. V menších mestách v okolí Bratislavy je to zhruba o stovku menej. V iných slovenských mestách sa aj spolu so stravou dá zmestiť do 300 eur. V prípade, že niekto potrebuje škôlku napríklad pre dve deti, je to už suma, ktorú zvládne dlhodobejšie len máloktorý rodič.

Po nástupe dieťaťa do kolektívu sa rozbieha kolotoč detských chorôb, keď je dieťa viac doma ako v škôlke. Súkromné škôlky však aj v takých prípadoch vyžadujú zvyčajne plnú platbu. Len v prípade dlhodobejšej absencie, napríklad vyše mesiaca, odpúšťajú časť poplatku, ide však skôr o symbolickú sumu.

Ak si rodina súkromnú škôlku nemôže dovoliť a pre neprijatie do štátnej musia ženy dať výpoveď v práci, z ktorej odchádzali na materskú dovolenku, majú ešte niekoľko možností. S výsledným príjmom nula.

Tou prvou je evidencia na úrade práce. Po šiestich mesiacoch sa končí podpora v nezamestnanosti, po tomto období, ak rodina nespĺňa príjmovú hranicu pre dávky v hmotnej núdzi, nedostáva už žena žiadnu finančnú pomoc. Ak sa každý mesiac hlási na úrade a dokladuje snahu o nájdenie práce, štát za ňu platí povinné odvody.

Druhou možnosťou je prejsť na predĺženú neplatenú materskú dovolenku. Od štátu síce nedostáva žiadnu pomoc, akurát za ňu platí odvody, odpadá jej však povinnosť každý mesiac sa hlásiť na úrade.

Každá diagnóza dobrá?

No a potom je tu ešte jedna možnosť, ktorá sa stala objektom viacerých špekulácií, či už zámerných, alebo z nevyhnutnosti prežitia. Ide o platenú predĺženú rodičovskú dovolenku. Tento rodičovský príspevok sa poskytuje do šiesteho roku dieťaťa v prípade jeho dlhodobého zlého zdravotného stavu.

Laicky to na prvý pohľad vyzerá ako pomoc pre matky, ktoré nemôžu pre zlý zdravotný stav dieťaťa nastúpiť do práce. Mal by kompenzovať stratený príjem ženy, ktorá sa doma stará o dieťa so zdravotnými problémami.

Aká je však prax? Buď o ňu žiadajú rodičia, ktorí majú skutočne dieťa s oslabeným zdravím vyžadujúce si celodennú starostlivosť. Tí v takom prípade o umiestnení do škôlky ani neuvažujú a veria, že na predĺženú platenú rodičovskú dovolenku budú mať nárok.

Lenže. Žiť dlhšie z jediného príjmu môže byť pre niektoré rodiny likvidačné. A tak keď už dieťa dovŕšilo tri roky a domov prišlo oznámenie o neprijatí do štátnej škôlky, niektorí sa dostávajú do ťažkej situácie. Východisko vidia práve v platenej predĺženej rodičovskej dovolenke. Začína sa naháňačka za diagnózami pre dieťa, ktoré pokojne mohlo nastúpiť do škôlky ako zdravé. Keby bolo pre neho miesto.

Každý rok je na tento príspevok vyčlenený určitý balík peňazí. Ak ho využije viac rodín, ktoré ho bytostne nepotrebujú, rodiny, pre ktoré je pôvodne určený, ostanú bez pomoci.

Navyše mama, ktorá poberá predĺžený platený rodičovský príspevok, môže popri ňom aj pracovať. Teda kým matka na neplatenej predĺženej dovolenke môže dať dieťa do škôlky maximálne na štyri hodiny, aby štát za ňu platil aspoň povinné odvody, tak matke, ktorá ďalej poberá rodičovský príspevok, aby sa plnohodnotne starala o choré dieťa, jej zároveň dovoľuje dať toto dieťa do škôlky a nastúpiť do práce.

Táto legislatíva povzbudila dokonca aj tých, ktorí v pokračujúcej rodičovskej dovolenke vidia ľahký bočný príjem popri riadnej mzde.

Podľa úradov sa trápia málo

„Už tretíkrát mi neschválili predĺženú rodičovskú dovolenku,“ hovorí pre Postoj Klára z Galanty, ktorá nechce zverejniť svoje priezvisko z obáv, že môže prísť o poslednú šancu získať platený príspevok od štátu. „Idem skúsiť odvolanie, ale to je to posledné, čo pre to spravím, už na to nemám silu,“ dodáva rezignovane.

Jej synovi diagnostikovali silnú obstipáciu, teda silnú zápchu, ktorá môže mať aj nervovú príčinu. Okrem toho lekári potvrdili retardáciu vývinu reči, poruchu pozornosti a hyperaktivitu.

Inzercia

„Preto je vo veľa veciach pozadu. Do škôlky s ním musím chodiť ako jeho asistentka, lebo učiteľku vôbec nerešpektuje. Zamestnať sa preto vôbec nemôžem. Ja som tak veľmi sklamaná z tohto štátu, ako to tu funguje. Niekomu schvália príspevok pre maličkosti a my sa takto musíme trápiť a stále je to pre štát málo,“ hovorí Klára.

Postoj má aj svedectvo ženy, ktorá chce tiež zostať v anonymite. Tá potvrdila, že štát jej schválil platenú rodičovskú dovolenku pre oneskorený vývin reči a preto, lebo sa jej dieťa v noci po treťom roku ešte v noci pocikáva. Pričom odborníci sa zhodujú, že nočné pomočovanie sa odporúča riešiť, až keď dieťa dovŕši päť rokov.

Je to vôbec možné, že štát predĺži platenú rodičovskú dovolenku v prípade nezávažného stavu a, naopak, odmietne ho pri vážnejších ochoreniach dieťaťa? Pediatrička Kristína Visolajská potvrdzuje, že sa to stáva. Podľa nej tento systém nie je dobre nastavený.

Ak chce rodič získať túto štátnu dávku, musí o predĺženie požiadať príslušný úrad práce. Ten vydá rozhodnutie na základe vyjadrenia posudkového lekára. Jeho špecializácia je pritom rôzna, zdravotný stav dieťaťa vôbec neposudzujú pediatri.

Práve to je podľa Visolajskej jeden z hlavných problémov. „Je to hodnotené veľmi subjektívne. Posudkoví lekári nemusia byť pediatri. Rozhodne by to mali robiť pediatri,“ povedala pre Postoj.

Lekárka sa niekedy sama čuduje, na základe akých kritérií posudkoví lekári rozhodujú. Z vlastnej ambulancie pozná prípady rodičov, keď túto pomoc od štátu skutočne potrebovali a nedostali ju. „Mali sme aj také prípady, že to neschválili matke dieťaťa s potvrdenou poruchou autistického spektra,“ dodala.

Rodičia skúšajú, čo im prejde

Kristína Visolajská potvrdila, že neprijatie do škôlky je častý dôvod, prečo sa matky snažia prejsť na predĺženú platenú rodičovskú dovolenku. Rodičia hľadajú možnosti, ako „zohnať“ nejaké diagnózy. Podľa jej slov doslova skúšajú, čo im u posudkového lekára prejde. Títo rodičia už vedia, že viac zaváži, keď majú nálezy aspoň od dvoch špecialistov.

„Niektorí rodičia robia doslova pokusy. Napríklad zadajú, že dieťa má alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Pričom drvivá väčšina detí po prvom roku z nej vyrastie. Oni to napíšu v troch rokoch, že to dieťa malo, aj keď to už dávno nemá,“ hovorí o svojich skúsenostiach detská lekárka.

Často sa v žiadostiach rodičov uvádza medzi diagnózami napríklad obštrukčná bronchitída. „Toto ochorenie často zapríčiňuje to, že priedušky dieťaťa sú úzke. Keď dieťa narastie, zmizne to. A to vôbec nie je dôvod, aby nechodilo do škôlky, ak nie je k tomu alergik alebo sa stav nevyvíja do astmy,“ doplnila.

Detská lekárka potvrdila, že inštitút predĺženej rodičovskej dovolenky sa v niektorých prípadoch doslova zneužíva. „Stretávam sa s tým, že si mama povie, napríklad keď má dieťa rok a pol, že chce zostať na predĺženej rodičovskej dovolenke, a chodí preto s každým soplíkom k lekárovi, aby nazbierala záznamy,“ hovorí Visolajská.

Pre posudkového lekára je totiž množstvo návštev u lekára jedno z dôležitých kritérií. Takáto matka si doslova žiada antibiotiká, ktoré dieťaťu napríklad ani nedáva. „Na tom treba normálne pracovať a chodiť za lekármi, aby malo dieťa čo najviac záznamov. Keď niekto má v zápise sedem antibiotík za rok, je to pozitívna vec. Pritom je to absurdné, nikto nepotrebuje sedem antibiotík za rok. Preto je dôležité, aby na druhej strane sedel skutočný odborník pediater, ktorý dokáže oddiferencovať jednotlivé žiadosti,“ myslí si Visolajská.

Po vyjadrení posudkového lekára realitu nikto ďalej nekontroluje. Aj preto býva predĺžená rodičovská dovolenka zneužívaná, a to nielen rodičmi, ktorí po neprijatí dieťaťa do škôlky hľadajú možnosti, ako vykryť stratený príjem.

Tento príspevok niektorí využívajú ako čistý príjem navyše. Žena má prácu, dieťa chodí na celý deň do škôlky a diagnózy sú len na papieri.

Ako bonus flexibilná pomoc

Náš systém je voči matkám ústretový v tom, že pokiaľ chcú, môžu zostať s dieťaťom počas prvých troch rokov veku dieťaťa. To nie je vôbec samozrejmosťou, v západných krajinách sa podpora matiek s deťmi počíta len na týždne.

Problém u nás je v tom, že o všetkom musí rozhodovať štát. Žena nemá žiadnu možnosť manažovať si flexibilne život i príjem počas rodičovskej dovolenky. Ak matka dieťaťa, ktoré dovŕši tri roky, nemá možnosť nastúpiť do práce, ostáva na nule.

Pre príklad, ako by to mohlo fungovať lepšie, nemusíme pritom ísť ďaleko. Spôsob podpory matiek na rodičovskej dovolenke v susednom Česku je pre svoju flexibilitu príťažlivý a prináša aj isté demografické výsledky.

Na starostlivosť o dieťa tam poskytne štát rodičovi na rodičovskej dovolenke sumu 300-tisíc českých korún (cca 11 780 eur). Rodič si pritom sám určí, koľko bude poberať napríklad v prvom roku dieťaťa a koľko v nasledujúcich. Rodič si sám zvolí aj dĺžku poberania dávky, najdlhšie je to však na štyri roky.

Výšku mesačného príspevku si môže zmeniť raz za tri mesiace, pričom štát dôvod zmeny nezaujíma. Kontroluje len množstvo vyčerpaných prostriedkov z balíka. Nárok na podporu štátu zaniká po vyčerpaní stanovenej sumy.

Pomoc štátu po narodení dieťaťa si manažujú rodičia sami, a tak si lepšie vedia naplánovať návrat do práce. A neocitnúť sa zo dňa na deň bez akéhokoľvek príjmu. Tento systém by pomohol mnohým rodičom zariadiť si život podľa individuálnych potrieb rodiny a bol by i prevenciou pred hľadaním dier v zákonoch, čo nakoniec poškodzuje len tých najslabších.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.