Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

František Mikloško

Nebojme sa predčasných volieb, bude to aj lekcia pre voličov

Rozhovor s Františkom Mikloškom o rozklade Matovičovej vlády, o riešení koaličnej krízy a o zlyhaní súčasnej politickej generácie.

Bývalý disident, politik, prezidentský kandidát a verejný intelektuál František Mikloško komentuje aktuálnu krízu vlády Igora Matoviča. Podľa jeho názoru sa osobné spory premiéra a Richarda Sulíka nedajú vyriešiť lepšie ako predčasnými parlamentnými voľbami. Ponúkame vám niekoľko otázok a odpovedí z rozhovoru v textovej podobe. Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu Postoj TV alebo vo forme podcastu.

Mal by sa Igor Matovič vzdať funkcie a zachrániť tak existujúcu vládnu koalíciu?

Igor Matovič by mal odísť z postu predsedu vlády, ale neodíde. Je to samozrejmé, lebo to by bol jeho politický koniec. Situácia, v ktorej vyhral voľby a skladal koalíciu s tým, že to bude najlepšia vláda od Novembra 89, sa za rok zrútila a ak by svoju pozíciu opustil, tak sa tam už nikdy nevráti. Preto som presvedčený, že bude hľadať akékoľvek možnosti, aby to zachránil.

Neobávate sa, že predčasné voľby môžu priniesť ešte horšiu vládu, ako je táto?

Netreba si teraz klásť otázku, čo a ako bude. Jednoducho nie je iné riešenie ako predčasné voľby. Ale kľúčová vec je iná: demokracia je o ľuďoch a pre ľudí. Keď hovorím, že je o ľuďoch, myslím tým voličov. Na ďalšie roky a desaťročia je pred nami úloha vychovávať voličov. Naši voliči sú strašne emocionálni, zapália sa, potom to všetko padne, potom potrebujú inú lásku, iného vodcu. Preto budú predčasné voľby lekciou aj pre voličov, ktorí z večera na ráno dali hlasy strane OĽaNO. Nebojujeme len o podobu koalície, ale aj o to, aby si voliči uvedomili, čo ich kroky vo voľbách a ich emócie spôsobili.

Nie je škoda, že pádom vlády sa zastavia dobré reformy alebo sa opäť bude vyvíjať politický tlak na orgány činné v trestnom konaní?

Mám obavy o to, že sa zastavia dobré veci, ktoré táto vláda naštartovala. Ale taký je život. Boli dobré úmysly, ale nefungovalo to, preto musíme kráčať ďalej. V politických dejinách Slovenska totiž nie je nič zhubnejšie ako politika menšieho zla. Tak to bolo za vojnového slovenského štátu aj za normalizácie... Nakoniec to znamenalo úplný prepad. Už si musíme vystavať aj nejakú jasnú líniu, ktorou chceme kráčať.

Ako je možné, že po 12 rokoch vlády strany Smer, ktoré vyvrcholili vraždou, sa k moci dostala vláda, ktorá sa po roku rozpadáva na osobnostných defektoch lídrov?

Hovorí to o nezrelosti celej dnešnej politickej generácie. Keď Mečiar vládol, ako vládol, bola tu aj jasná alternatíva. To, čo dnes prežívame, je výsledkom pragmatickej generácie politikov. Posledných 10-20 rokov sa nesie v čase ťažkého zápasu o existenciu, ale pri tom zápase o vlastnú existenciu stratili ideál, stratili duchovno. Je to vyprázdnená generácia, ktorá nenesie nijakú ideu.

Dokážeme si na Slovensku vôbec vládnuť bez toho, aby nás riadili skorumpovaní vodcovia alebo osobnostne nevyrovnaní egocentrici?

Vládnuť sa učíme a ešte sa veľmi dlho učiť aj budeme. To, čo nevieme zvládnuť vôbec, je pokušenie moci. Všimnime si, že ľudia sa u nás dostanú na vrchol moci a už sa dostávajú do umelej bubliny. Po Novembri sme to videli aj v cirkevných kruhoch a v politike to vidíme stále. Tým, že sme v dejinách nemali svoj štát, nemali sme svoje štruktúry a teraz to musíme dobiehať. Ale práve preto musíme mať jasnú víziu – učíme sa vládnuť. A nemôžeme nad spôsobom vládnutia prižmurovať oči, lebo sa vládnuť nikdy nenaučíme. Vždy príde niekto nový a moc nezvládne.

Inzercia

Zlyhali kresťania, ktorí pôsobia v politike?

Pohľad na kresťanov v politike a na kresťanské strany je najtristnejší. To je taká kríza kresťanskej politiky, akú som ešte nezažil. Tak začnime: Kresťanská únia vznikla preto, lebo Anna Záborská a Branislav Škripek sa nedostali na kandidátku KDH. Ale táto strana nič nerobí – ani stranícky, ani nemá svoj názor. Tá strana musí zaniknúť, nemá tu čo robiť, neznamená nič. Potom tu vznikli charizmatické hnutia a som z toho dosť zdesený. Jeden kňaz mi poslal esemesku, že sa máme modliť za vládu, lebo tu prebieha veľký boj s diablom. Týmto ľuďom chýba základný kritický rozum, nechápu, že takto to ďalej nejde, a nevidia, kto je príčinou problémov. Na nás kresťanov padla istá tuposť, nie sme schopní odstupu a sebareflexie. Som z toho zúfalý a stále chcem veriť, že sa KDH nejako vzchopí, dostane sa do parlamentu a stane sa kompetentnou stranou. Ak sa to nepodarí v najbližších voľbách, budeme musieť konštatovať, že kresťanskodemokratická politika sa zrútila – ale tak to tu potom bude aj vyzerať.

Rozhovor s trojnásobným kandidátom na prezidenta Slovenskej republiky si v plnom znení môžete pozrieť na Postoj TV:

 
Ak naše rozhovory radšej počúvate ako podcasty, nech sa páči:
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.