Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

František Mikloško

Demokratická časť Slovenska je v rozklade

Rozhovor s mužom Novembra 89 o tom, v akom stave je dnes naša politika, kultúra a cirkev a v čom vníma nádej do budúcnosti.

November 1989 priniesol demokraciu, ale stále prebieha zápas o to, ako má Slovensko vyzerať. Je to zápas medzi ľuďmi, ktorí stále potrebujú autoritárskeho vládcu typu Mečiar, Fico alebo Matovič, a medzi demokraticky zmýšľajúcou časťou spoločnosti. Tá demokratická časť sa však nachádza v rozklade, hovorí bývalý disident, politik a publicista František Mikloško.

Najväčší problém, ktorý prináša premiér Igor Matovič, je podľa Františka Mikloška v tom, že všetci ministri okolo neho sú ticho a stoja pred premiérom v predklone.

Zažívame krízu strednej generácie. Stredná generácia totiž vyrastala v zápase o materiálnu existenciu, preto je formovaná pragmaticky a stratila potrebnú „nadstavbu“. Nič sa s tým nedá robiť a nápravu môže priniesť len ďalšia generácia, čo vidíme aj na príbehu Jána Kuciaka.

V umení chýba vízia a nádej. V Novembri 89 bolo znakom času zjednocovanie, dnes je to rozpad. Katolícka cirkev bude musieť zohrať obrovskú rolu v neistote, ktorá vládne svetu. Predtým však bude musieť prejsť veľkou vnútornou očistou.

Na Slovensku nikdy neprestali byť ostrovčeky slobody, a to nám dáva nádej aj do budúcnosti. Človek musí byť vo svete, ale musí aj načúvať to, čo hovorí Boh, ponoriť sa do modlitby.

Pohľad Františka Mikloška na dnešný svet, 31 rokov po Nežnej revolúcii, uvidíte v tomto videu:

Inzercia

 
Ak práve nemôžete pozerať video, vypočujte si podcast:
 

 

 

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame