Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
06. február 2021

Pediatrička Prokopová

Za odporúčaním otvoriť školy si stojím, pochybnosti tu budú stále

Rozhovor s členkou konzília Elenou Prokopovou o otváraní škôl.

Za odporúčaním otvoriť školy si stojím, pochybnosti tu budú stále

Elena Prokopová. Foto - TASR

Pandemická komisia začiatkom týždňa odporučila vláde, aby schválila od 8. februára otvorenie materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiacich ročníkov stredných škôl. O pár dní premiér Igor Matovič vyhlásil, že on by deti do škôl nepúšťal a vzhľadom na vysokú prítomnosť britskej mutácie koronavírusu považuje odporúčanie odborníkov za riskantné. V piatok večer napokon vláda rozhodla, že školy sa s výnimkou deviatich čiernych okresov môžu v pondelok otvoriť. Viaceré samosprávy v regiónoch so zlou situáciou ohlásili, že školy ešte otvárať nebudú.

Detská lekárka Elena Prokopová z konzília odborníkov hovorí, prečo si stojí za odporúčaním otvoriť školy, prečo ešte nemáme kloktacie testy a ako by to malo v otvorených školách od budúceho týždňa vyzerať.

 

V utorok odborníci odporučili vláde, aby od pondelka umožnila školám otvoriť pre časť žiakov. V piatok premiér informoval o vysokej prevalencii novej mutácie koronavírusu na Slovensku. Stojíte si napriek tomu za týmto odporúčaním?

Určite áno. Stále hovoríme, že pevne stojíme za prísnymi opatreniami, ktoré sa vzťahujú na čiernu fázu covid automatu. Jedinou výnimkou, ktorú sme ochotní pripustiť, je otvorenie pre deti materských škôl, prvého stupňa základných škôl a končiace ročníky stredných škôl. Podľa covid automatu má byť v práci iba kritická infraštruktúra a ostatní majú ostať doma, sú zatvorené obchody, reštaurácie aj iné zariadenia. Jediné, čo by malo v obmedzenom režime fungovať, sú školy.

Predsa len tu stále bude veľká skupina ľudí, ktorí budú chodiť do práce napriek tomu, že nespadajú priamo do kritickej infraštruktúry.

My sme pri úpravách covid automatu definovali, že by do práce mali chodiť naozaj iba ľudia patriaci pod kritickú infraštruktúru. Oni, ale aj tí, ktorí pôjdu do práce, hoci do tejto kategórie nespadajú, budú musieť mať každý týždeň negatívny test, ak chcú zároveň posielať dieťa do školy.

Igor Matovič vo svojom piatkovom statuse napísal, že „vypočuť dnes hlas odborníkov, ktorí považujú otváranie škôl za bezpečné, a k tomu zároveň urobiť výnimky podľa návrhov koaličných strán je príliš veľké riziko“. Čo si o tom myslíte?

Písal to v kontexte ďalšieho možného uvoľňovania opatrení, ktoré nepovažuje za správne.

Avšak už deň predtým tvrdil, že on by deti do škôl nepúšťal.

Už dlho vnímame zatvorené školy ako veľmi kritickú záležitosť. Žiaci sú extrémne dlho doma a vidíme, že napriek lockdownu ešte nejaký čas nebude kvôli britskej mutácii epidemiologická situácia dobrá. Tá perspektíva pre školy by tak bola veľmi zlá, nebolo by to otázkou dvoch-troch týždňov. Momentálne je to nastavené tak, že v čiernych okresoch ostanú školy zatvorené a v bordových o tom rozhodnú hygienici a zriaďovatelia.

Ďalší dôvod je, že tu bude čoraz väčší tlak na uvoľnenie opatrení v súvislosti s prácou či obchodmi a nebolo by dobré púšťať školy súbežne s nimi.

Neprispievajú slová premiéra k väčšej neistote rodičov, učiteľov a samospráv v rozhodovaní, či teda majú návrat do škôl od pondelka využiť?

Všetci sme na vážkach a rozmýšľame, či je to dobré a či sa rozhodnutie nemalo spraviť inak. Lenže tie pochybnosti tu budú stále. Keď sme spolu s ďalšími odborníkmi zvážili za a proti v kontexte všetkých opatrení, tak návrat do škôl a súčasné spustenie školského semafora sme vyhodnotili ako relatívne bezpečné.

Semafor určuje, že hneď ako sa v triede vyskytne pozitívny prípad, ostáva doma celá trieda. Ak ich bude v škole viac, zatvorí sa celá. Navyše, regionálny hygienik môže nariadiť zatvorenie škôl v celom meste, keď vidí, že tam nie je dobrá situácia. To sa v týchto dňoch aj deje, viaceré mestá a obce ohlásili, že školy ešte neotvárajú.

Okrem zlej epidemiologickej situácie vo viacerých regiónoch je tiež dôvodom, pre ktorý neotvárajú, aj to, že nedostali včas potrebné informácie a nestihli všetko zabezpečiť. Nemali podľa vás dostať na prípravu viac času?

Súhlasím, ale to nie je otázka na nás odborníkov. My sme neurčovali presný dátum, kedy sa majú školy otvoriť. To je na rozhodnutí vlády.

Čo by ste povedali rodičovi, ktorý môže poslať dieťa v pondelok do školy, no má z toho obavy?

Situáciu treba prehodnotiť z racionálneho hľadiska. Rodičia vedia, aké je to pre ich deti dôležité, vidia, ako zvládajú dištančnú výučbu a ako na ich psychiku vplýva dlhodobé učenie z domu. Rodičia žiakov z jednej triedy sa zväčša navzájom poznajú, komunikujú, vidia situáciu vo svojom regióne, a tak to dokážu vyhodnotiť aj spoločne.

Minister školstva Branislav Gröhling hovoril o tom, že postupne v podobnej forme ako my otvárajú školy aj okolité krajiny. Vo väčšine z nich je však situácia lepšia. V susednom Rakúsku takisto napríklad pravidelne testujú všetkých žiakov. Bude u nás antigénový test rodiča raz za týždeň postačovať?

Treba povedať, že v porovnaní s ostatnými krajinami máme školy zatvorené najdlhšie. A naďalej ostáva doma druhý stupeň aj stredoškoláci s výnimkou posledných ročníkov, ktoré sa otestujú. Takisto idú na test rodičia aj učitelia. Myslím, že aj v kontexte všetkých ďalších opatrení je to dostatočné.  

Inzercia

Minister v piatok avizoval nákup jemnejších antigénových testov, ktorými sa robí výter len z prednej časti nosa. Viete si predstaviť, že by sa nimi mohli u nás testovať aj mladšie deti?

Je to otázka spoločenského nastavenia. Doteraz sme mladšie deti netestovali, pretože pôvodný koronavírus sa medzi nimi takmer nešíril. Teraz pri britskej mutácii by sme to mohli zvážiť, avšak proti testovaniu malých detí existuje dosť veľký odpor.

Ja ako rodič a detský lekár som určite za to, aby sa nimi mohlo testovať. Deti mnohokrát znášajú testovanie bez problémov a tieto spomínané testy sú jemnejšie a viem si teda predstaviť, že by to mohlo byť reálne.

Už v decembri ste informovali o kloktacích testoch. Prečo ich ešte stále nevyužívame?

Výberové konanie nie je ešte ukončené, pretože sa stále spracovávajú ponuky. Pri kloktacích testoch ide o vyšetrenie PCR metódou v laboratóriu, ktorá je veľmi citlivá, a ak by sme chceli testovať vzorky zo škôl, je to obrovský počet vzoriek. Preto musia byť vybrané firmy, ktoré dokážu zabezpečiť takýto vysoký objem.

Kedy odhadujete, že by sa nimi mohlo začať testovať?

Môžem povedať, že sa na tom veľmi intenzívne pracuje a dennodenne sa vyhodnocujú ponuky. Verím, že to bude v blízkom období, netrúfam si však povedať, kedy presne.

Spomínalo sa, že by sa mohli najprv využívať iba v určitých regiónoch.

Áno, určite nám bude záležať, aby to bolo spustené práve v regiónoch, kde máme najväčší problém.


Pediatrička Elena Prokopová a minister školstva Branislav Gröhling. Foto – TASR

Ako by to malo vyzerať v školách, ktoré sa budúci týždeň rozhodnú otvoriť?

To, ako to celé dopadne, bude závisieť od každého jedného človeka, ktorého sa otvorenie týka. Predovšetkým od zodpovedného prístupu rodičov, učiteľov aj zriaďovateľov. Je veľmi dôležité, aby sa dodržiavali všetky základné pravidlá, od nosenia rúšok, nemiešanie skupín žiakov až po pravidelnú dezinfekciu.

Hoci je chladné počasie, vetranie by asi taktiež nemali zanedbávať.

Určite, je to teraz extrémne dôležité. Bolo by správne vetrať po každej vyučovacej hodine.

Mali by chodiť učitelia s deťmi viac von?

Rozhodne. Pokiaľ je to možné, bolo by fajn, aby predmety ako napríklad prvouka strávili radšej mimo vnútorných priestorov.

Majú aj mladšie deti nosiť respirátor?

Nepredstavuje to pre deti riziko. Existujú aj respirátory pre menšie deti, hoci je ťažšie ich zohnať. Ak sa to rodičom nepodarí, postačia aj rúška. Skôr by som volila chirurgické rúška, sú bezpečnejšie ako látkové a sú dostupné aj pre menšie deti.

Čo by mohli v rámci prevencie robiť pre svoje deti rodičia?

Základom je dbať na správnu životosprávu. Dôležitá je vyvážená strava, dostatok vitamínov, najmä C a D, samozrejme, v primeraných dávkach. Takisto tráviť viac čas na vzduchu, hlavne pri lepšom počasí. A úplne podstatné je, aby sledovali zdravotný stav a aby v prípade, že dieťa alebo niekto z jeho blízkych má príznaky ochorenia, radšej ho do školy nedávali.

Kedy predpokladáte, že by sa do škôl mohli vrátiť aj starší žiaci?

To je strašne ťažká otázka. Uvidíme, ako sa bude spoločnosť správať pri tomto nastavení a čo spustenie škôl spôsobí. Verím, že táto trojstupňová ochrana – covid automat, školský semafor a testovanie – bude fungovať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.