Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Príroda Spoločnosť
20. január 2021

Športové appky

Čo nie je na Strave, ako keby sa ani nestalo

Ako nás aplikácie dokážu zdvihnúť z gauča, ale aj vtiahnuť do hry na zbieranie segmentov ako pokémonov.

Čo nie je na Strave, ako keby sa ani nestalo

www.strava.com/heatmap

Titulný záber sa podobá fotografiám našej planéty z vesmíru, ale jeho pôvod je azda ešte fascinujúcejší. To, čo vidíme na obrázku, je Strava heatmap – vizualizácia všetkých trás športových aktivít, ktoré na území Slovenska (i celého sveta) za posledné dva roky uskutočnili a prostredníctvom tejto najúspešnejšej športovej aplikácie všetkých čias aj zaznamenali jej používatelia.

A čísla, s ktorými pracuje, sú rovnako sci-fi: za rok 2020 spracovala Strava údaje o 1,1 miliarde „trackovaných“ aktivít – neuveriteľných 13 miliárd cyklistických a 3 miliardy bežeckých kilometrov za rok. Jedenásť rokov od spustenia má táto aplikácia 73 miliónov používateľov.

Čo vlastne Strava a podobné aplikácie dokážu? Takmer všetko: cez GPS sledujú vašu trasu, prevýšenie aj rýchlosť, ukážu vaše osobné rekordy, umožnia vám virtuálne súťažiť s tisíckami ďalších športovcov a spracujú údaje z vašich hodiniek aj hrudného pásu.

Dajú vám aj tipy na nové trasy, dovolia vám pridať k svojim dátam fotky, zdieľať ich, lajkovať, komentovať aktivitu ostatných a prijať výzvy. Strava všetky údaje analyzuje a zobrazuje do toľkých tabuliek, máp a grafov, že nebudete vedieť, čo s nimi.

Hybridná mapa bežeckej aktivity v Bratislave a okolí. Foto: www.strava.com/heatmap

Aj keď sa vyskytli bezpečnostné otázniky nad tým, ako sa dajú dobrovoľne zdieľané časy a trasy športových aktivít zneužiť, každý mesiac sa pre Stravu rozhodnú ďalšie dva milióny nových používateľov. Okrem Stravy nás lákajú aj desiatky ďalších športových, výživových a zdravotných aplikácií. Čo nás na nich tak priťahuje?

Od závislosti k užitočnosti

Marek je štyridsiatnik, otec dvoch detí a aktívny športovec. S appkou Strava prešiel za posledných šesť rokov od totálnej závislosti cez abstinenciu až k dnešnému umiernenému nadšenectvu.

Na začiatku bola túžba monitorovať svoje výkony. „Appka z hodiniek mi ponúkla možnosť exportu na Stravu, o ktorej som veľa počul, tak som to chcel skúsiť.“ Začal ju používať ako bežec a postupne pridával všetky výjazdy na bajku, skialpy aj turistiku. Na vlastnej koži zistil, že čaro infografiky, rebríčkov, rekordov a súkromných aj verejných víťazstiev je pre každého aspoň trochu súťaživého športovca silno magické. Navyše, Strava je vlastne športová sociálna sieť. Používatelia sa môžu združovať do klubov, sledovať iných športovcov, komentovať, lajkovať aj čerpať inšpiráciu na tréningy. Stretnú na nej nielen kamarátov a známych, ale aj športové hviezdy, ktoré na nej zdieľajú svoje výkony a trasy.

Prelomová vlastnosť Stravy je možnosť porovnávať výkon na ľubovoľnom, presne vymedzenom úseku trasy v dosahu GPS, ktorý sa označuje slovom segment.

Bežci z klubu Chelmsford Central Parkrun využili britský lockdown na „vybehanie“ zábavných obrázkov. Foto: Profimedia

Marek opisuje, že zo sólo športovania sa tak môžu stať každodenné virtuálne preteky s druhými alebo so sebou samým. Vo forme prehľadných tabuliek a grafov si človek vie porovnať svoj výkon. Mnohé hodinky či cyklopočítače vedia tieto segmenty sledovať dokonca v reálnom čase, ukazujú športovcovi stratu či náskok a výsledok okamžite vyhodnotia.

Aj on začínal ako ambiciózny bežec, aktívny tvorca segmentov, najmä na trailoch v Malých Karpatoch. Postupne sa dostal až na pokraj závislosti: kilometre, výškové metre, umiestnenie v obľúbených segmentoch, ale aj „lajky“ sa stávali dôležitejšími ako celková radosť z pohybu a prírody.

„Oberalo ma to aj o čas a pozornosť, ktorá potom chýbala rodine, už tak dosť ukrátenej častým tréningom. Až zranenie a nútená pauza ma vrátili späť na zem a umožnili mi dôkladnú sebareflexiu. Dnes som opäť aktívnym používateľom, už ako cyklista, ale dúfam, že s mierou,“ hovorí s úsmevom.

Segmenty ako pokémon, ale aj virtuálna osamelosť

Aj Marína je bežkyňa, ktorá rada súťaží. Pred jedným z pretekov sa organizátori súťažiacich pýtali, či chcú na Strave aj segment, aby si mohli svoje výkony porovnávať. „Netušila som, o čo ide.“ Ale bežecká komunita ju do tejto hry vtiahla.

Segmenty zbieram ako pokémonov. Doma či na výlete si nejaký nájdem a idem tam urobiť traťový rekord. Aby som sa potešila, že mi to ešte behá. Aj tak som dengľavá na všetky ostatné športy.“ Na segmentoch niekedy využíva aj mikro výzvy, ktoré organizujú jednotlivé kluby: päť- aj desaťkilometrovky, polmaratóny aj everestingy – opakované výstupy, ktoré dohromady dajú výšku najvyššej hory sveta.

V čase, keď mala Marína svoj osobný tréningový plán, slúžila appka ako komunikačné médium s trénerkou. Tá si cez Stravu overovala Marínine výkony: vzdialenosti, rýchlosti aj tep. A na základe týchto dát potom upravovala jej tréningy pred pretekmi.

Foto: Flickr/Benedicto de Jesus

Marína dnes už vie, že appka vie vyhecovať, ale aj ubíjať. „Keď som otehotnela, zrazu mi začali chodiť maily typu: Uh oh, someone stole your Course Record (Ups, niekto prekonal tvoj traťový rekord). Tak som to vypla.“

Jej manžel Gabi sa na Stravu pridal pred šiestimi rokmi. Používal ju skoro denne – chcel byť súčasťou skupiny ľudí, ktorých spája podobný záujem. „No Strava bola len taká platonická rýchlovka z letného kúpaliska.“ Teraz sa na ňu pozrie tak dvakrát ročne.

„Nebaví ma porovnávanie ani sledovanie niekoho iného. Celý ten voyerizmus sociálnych sietí. Od sekúnd otužovania až po výkon na toalete. Vnútorná osamelosť ľudí núti zdieľať všetko virtuálne. Rozhodol som sa, že sa na tom podieľať nebudem. Necítim sa ani osamelý, ani virtuálny,“ zakončuje Gabriel.

Dostať sa z gauča a neskolabovať

Jozef je neskorý tridsiatnik a programátor. „Nie som športovec a nikdy nebudem. Ale Strava je najlepšia investícia do môjho zdravia, ktorú som urobil za minulý rok.“

Keď cíti, že potrebuje rozhýbať obehovú sústavu a kompenzovať celodenné sedenie za obrazovkou, vybehne na bajku. „Vždy po jazde rituálne zosynchronizujem cyklocomputer a pozerám, kde som spravil osobné rekordy. Motivuje ma, keď vidím, že včera bola zima, ale môj kamoš aj napriek tomu spravil 40 km. Hneď vidím, že sa flákam a už týždeň som nič nerobil.“

Keď neboli tieto appky, robil si ručne štatistiku o tom, ako rýchlo vyjde na Kamzík. Dnes oceňuje, že Strava nie je len suchá automatická štatistika, ale sociálna sieť, kde vidí aj fotky, môže zdieľať svoje pocity aj dostávať lajky. Rozšírené funkcie sú síce platené, ale dobrý projekt Jozef rád podporí.

Skorá verzia appky Strava z roku 2012. Foto: Flickr/Andreas Kambanis

Kedysi sa chcel prekonať a cestou hore kopcom skoro skolaboval. Odvtedy používa hrudníkový pás, ktorý meria tepovú frekvenciu. Keď na displeji vidí viac ako 150 tepov za minútu, spomalí. „Parádna vec je graf Fitness & Freshness, ktorý mi vypočíta a zobrazí takzvaný tréningový impulz. Je to okamžitá spätná väzba – stačí sa pozrieť na graf a vidíš, že minulý týždeň si nikde nebol a tvoja kondička klesá… a to je dobrý dôvod vyraziť von!“

Inzercia

Uznáva, že to má aj svoje nevýhody. „Čo nie je na Strave, ako keby sa ani nestalo,“ opisuje. Keď sa mu v trištvrtine dlhého výjazdu vybije baterka, tak nadáva, že zvyšok už zaznamenaný nebude.

Keď si priznal, že tých mladších už nedohoní, nastavil si aplikáciu tak, aby videl iba svoje výsledky. „Je fajn súťažiť sám so sebou a ostatné prenechať profi športovcom.“

Novším cyklistom odporúča mapu Create a Route, kde uvidia, po akých trasách sa chodí najčastejšie. Radí tiež, že to zo začiatku netreba preháňať. „Keď som sa snažil spraviť osobný rekord cestou z práce, nedal som prednosť sprava, narazil do auta a mesiac maródoval s dislokovaným ramenom. Preto som si na začiatku roku napísal predsavzatie: Jazdiť viac a pomalšie. Opakujem si to, hlavne keď idem dolu kopcom,“ smeje sa.

Perfekcionizmus v dátach

Lucia začala pred ôsmimi rokmi používať appku Runkeeper a o tri roky nato si dokúpila smart hodinky, ktoré majú vlastnú aplikáciu. Odvtedy nenechá žiadnu aktivitu nezaznamenanú: bicykel, dlhšie vychádzky, túry či bežkovanie. Ale najmä beh a plávanie: „Tam by ma to bez appky fakt bolelo.”

Sleduje na nich svoje výkony, ale využíva aj ďalšie funkcie: „K jednotlivým aktivitám si vkladám fotky. Niekedy sa k nim z dlhej chvíle a pre dobrý pocit vraciam: Aha, vtedy som na dovolenke pri východe slnka bežala pri mori.“

Grafy a štatistiky dostupné na aplikácii Strava. Foto: Flickr/Patrick Strahm

Aby vedela hodinky aj appku maximálne využiť, musela si o behaní aj plávaní čo-to naštudovať, naučiť sa orientovať v metrikách aj grafoch. „Som analytický typ a appka mi výrazne pomohla uvedomiť si niektoré veci.“ Je vraj aj perfekcionistka: keď jej niečo nejde na stodvadsať percent, najradšej by to vzdala. Pri behu a plávaní mala často chvíle, keď sa jej nechcelo a vôbec jej to nešlo. Ale povedala si, že nepôjde na výkon: je dôležité len sa hýbať a dokončiť to. Vďaka aplikácii zistila, že aj tak vo väčšine prípadov vlastne skončila lepšie, než keď sa cítila výborne. „Zobrala som si túto paralelu do pracovného a rodičovského života a už viem, že sa ráta aj 90 percent. Som spokojnejšia sama so sebou a menej frustrácie prenášam na okolie, keď nejde všetko dokonale.“

Fejsbuk pre športovcov, športový denník alebo len vizualizácia dát z hodiniek

Ondrejovi pred desiatimi rokmi pri problémoch s kolenom lekár odporučil pravidelné bicyklovanie. Rýchlo prerástlo do intenzívnej záľuby.

Aj jemu umožnila Strava udržiavať kontakt s priateľmi cyklistami. Keď nemohli ísť na bicykle spolu, osamotené výjazdy si navzájom lajkovali, komentovali a neskôr pri stretnutí preberali skoro každý deň. „Na fejsbuku vaše výlety bez žiarivých fotiek sotva niekoho zaujmú.“ Na Strave áno. S kamošmi sa len tak „hecovali“ vo výkonoch a donekonečna súťažili o najlepší čas na segmente „Koreňový výšľap“ v Malých Karpatoch.

Foto: Flickr/Luis Marina

„Vďaka platenej verzii som pri cestovaní vyhľadal aj insiderové miesta miestnych športovcov, o ktorých by som sa inak nedozvedel. Tak som spoznal toskánsky vidiek alebo cyklochodníčky v Adršpašsko-Teplických skalách.“

No postupne opadlo jeho nadšenie pre cyklistiku aj pre Stravu. „Dobrý pocit zdieľania a ocenenia môže veľakrát vystriedať frustrácia a závisť identická s fejsbukom: Ako možno úprimne obdivovať horský dovolenkový výkon kamoša, keď ja musím celý týždeň sedieť v práci?“

Aj preto sa dnes viac snaží užiť si okamih samotného športovania a pri behu sleduje len aktuálny výkon na hodinkách. K Strave sa už vracia len sporadicky.

Appka na celý život

S prichádzajúcou tridsiatkou sa u Jána začali prejavovať rôzne bolesti, priberanie na váhe, ale aj stres a psychická nepohoda.

Začal si študovať články o zdraví a kondičke. Ale až keď lekárka po vyšetrení povedala: „Sestrička, píšte diagnózu kaviarenský intelektuál,“ vedel, že musí zmeniť svoj životný štýl. Potreboval mať jasný cieľ a plán. A škrtať si políčka splnené/nesplnené.

Začal s appkou Nike a potom presedlal na Stravu. Trénoval na svoj prvý beh Devín – Bratislava. „Vďaka appke som uvidel vzorce vo svojom výkone: že po treťom kilometri mi klesá rýchlosť, po šiestom už necítim takú bolesť a okolo desiateho kilometra mám príjemné pocity. Tieto veci som analyzoval a vedel som, ako ďalej.“

Čo a koľko odcvičil vo fitku či doma, si zapisoval do appky Strong. Svoj denný príjem kalórií zase zanášal do appky Kalorické tabuľky. Prejsť denne odporúčaných desaťtisíc krokov mu pomohol Google Fit. Vydržalo mu to celé asi osem mesiacov.

„Znie to asi šialene, že som mal toľko appiek, ale mne to fakt pomáhalo. Nebola to radosť, nevyžívam sa v tabuľkách. Išlo mi o výsledok.“

Foto: Flickr/Luis Marina

Vďaka appkám schudol za šesť mesiacov asi 12 kíl a dostal svoj životný štýl a zdravie „pod kontrolu“. No aj sám vedel, že sledovať celý svoj život sa nedá.

Prílišné nadšenie držala na uzde aj obava. „Desí ma predstava, že nejaká firma obchoduje s údajmi o tom, čo jem, kedy a kam chodím, akú mám kondíciu, a potom mi podsúva digitálny obsah. Učím sa proti tomu obrniť – vypnúť všetky notifikácie, návrhy a reklamy a riadiť sa len tým, čo naozaj chcem.“

Zistil tiež, že údaje o „neúspechoch“ v appke sa môžu stať len ďalším dôkazom vlastnej nedostatočnosti. „A pozor, už to nebude len pocit, budú to dáta!“

Aj keď už Ján appky denne nerieši, veci si vďaka nim zautomatizoval. Dnes už vie, kedy málo chodil alebo približne koľko čoho môže zjesť. Nové dobré nastavenia mu, podobne ako ďalším rozbil príchod covidu. Napriek tomu by športové a výživové aplikácie odporúčal všetkým, ktorí majú túžbu zmeniť svoj životný štýl a nevedia ako. „Je to možno bolesť, ale funguje to.“

Stravu dnes využívajú tisíce profesionálov, nadšencov, amatérov, ale aj bežných ľudí naprieč Slovenskom, čo z nej robí čoraz objektívnejší nástroj spätnej väzby, dáva za témou bodku Marek. A dodáva: „Je na každom z nás, či si z nej a podobných aplikácií urobíme záznamník, motivátor, otrokára alebo zmysel (športového) života.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame