Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. november 2020

Dotácie v poľnohospodárstve

Nastal čas nahradiť Pôdohospodársku platobnú agentúru niečím novým

Situácia sa ani po zmene vlády nevyjasňuje. Agentúre hrozí, že príde o možnosť rozdeľovať dotácie z eurofondov.

Nastal čas nahradiť Pôdohospodársku platobnú agentúru niečím novým

Bývalý generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry, dnes väzobne stíhaný Juraj Kožuch. FOTO TASR - Martin Baumann

Pôdohospodárska platobná agentúra má problém. A nie, nebude to tentoraz o obludnej korupcii. Teda, nie úplne.

Keď minister pôdohospodárstva Ján Mičovský po svojom nástupe vymenoval za riaditeľa tejto ťažko zdiskreditovanej inštitúcie Tibora Guniša, mnohí, ktorí sa v poľnohospodárstve pohybujú, spozorneli.

Pre jedných to bola aspoň malá nádej na to, že sa po všetkom, čo na svetlo sveta vynáša vyšetrovanie kauzy Dobytkár, začne táto inštitúcia správať podľa transparentných pravidiel. Skúsený profesionál, ktorý si vyskúšal prácu aj v podobnej inštitúcii v Rakúsku na druhej strane mnohých zneistil.

Národná kriminálna agentúra síce vychytala z mútnych vôd poľnohospodárskych dotácií najväčšie ryby, pre tie menšie však zároveň existovala šanca, že rybník ovládnu oni a oni sa teraz stanú tými veľkými rybami. Ľudia spájaní s korupciou, ktorú vyšetrovanie vyčísľuje na kumulatívnu sumu zhruba desiatich miliónov eur, sú za mrežami vo väzbe, a aj keby súdy trvali roky a dopadli v ich prospech, biľag zostane a biznis už bude dávno obsadený inými. A verejnosť bude aspoň na chvíľu žiť v uspokojivom pocite, že sa s korupciou v tejto krajine aspoň ako tak zápasí.

Na konci leta však Tibor Guniš ohlásil, že vo funkcii končí. Ako podnet k svojmu rozhodnutiu uviedol rodinné dôvody. Posudzovať a hodnotiť osobné dôvody akéhokoľvek rozhodnutia človeka je mimo akúkoľvek objektívnu stupnicu. Konkrétna situácia každého jednotlivého človeka je totiž prísne jedinečná.

Pod osobné a rodinné dôvody sa však na druhej strane dá schovať čokoľvek. Od zdravotných problémov až po to, že sa niekto vyhráža vám či vašej rodine, aby ste niečo konkrétne prestali robiť alebo naopak, aby ste niečo konkrétne pre niekoho urobili.

Minister Mičovský aj pre Postoj hovoril o tom, že sa snažil Tibora Guniša presvedčiť, aby pokračoval vo funkcii, zrejme však išlo o príliš horúcu stoličku a Tibor Guniš si situáciu vyhodnotil tak, že ju radšej opustí.

Tibor Guniš skončí vo funkcii 30. novembra, teda o necelé dva týždne. Kto sa stane jeho nástupcom zatiaľ nie je verejne známe. Hoci už pred pár dňami bolo na ministerstve výberové konanie, rezort sa zdráha zverejniť jeho priebeh aj výsledky.

Podľa informácií, ktoré doteraz prenikli z prostredia ministerstva pôdohospodárstva by sa novým riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) mal stať Martin Holomáň, ktorý v agentúre pôsobil medzi rokmi 2005 a 2010. Na našu otázku, či môže ministerstvo túto informáciu oficiálne potvrdiť alebo vyvrátiť tlačové oddelenie doteraz neodpovedalo.

Martin Holomáň od roku 2010 pracoval pre audítorskú spoločnosť Deloitte. Medzi touto spoločnosťou a jedným z koaličných lídrov – ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom sa v máji tohto roka rozhorel vážny spor. Predseda SaS kritizoval audit hospodárenia hlavného mesta, ktorý vypracovala táto spoločnosť, v ktorom tvrdila, že hospodárenie je v poriadku, pričom následne sa na pomery v Bratislave kriticky pozrel Najvyšší kontrolný úrad. Deloitte oponoval, že v audítorských správach upozorňoval na chyby a nedostatky v hospodárení.

Bohaté zmluvné vzťahy

Richard Sulík vtedy, akoby mimochodom, povedal aj to, že spoločnosť Deloitte má uzavretú veľmi výhodnú zmluvu s ministerstvom pôdohospodárstva. V centrálnom registri zmlúv je naozaj niekoľko zmlúv, ktoré ministerstvo pôdohospodárstva podpísalo s touto audítorskou spoločnosťou a napríklad zmluva na takmer 6 a pol milióna eur je platná až do roku 2025. Deloitte mal zmluvu aj na externú kontrolu auditu Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Zo samotných zmluvných vzťahov ešte samozrejme nevyplýva žiaden temný úmysel ani pokus o podvod. No ak sa ministerstvo zdráha čo i len vyjadriť sa k tomu, či bývalý pracovník audítorskej spoločnosti, s ktorou má rezort bohaté zmluvné vzťahy, bude alebo nebude viesť od decembra PPA, to už mierne podozrenie vyvoláva.

Inzercia

A ak to navyše spojíme s faktom, že spomenutá 6 a pol miliónová zmluva sa týka priamo činnosti PPA.

Podľa predmetu zákazky, uvedeného v prílohe 1, má totiž Deloitte zmluvný záväzok na „Zabezpečenie kvalitného certifikačného overenia účtov a zákonnosti a správnosti výdavkov Pôdohospodárskej platobnej agentúry financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka v termínoch stanovených príslušnou legislatívou Európskej únie prostredníctvom vybraného subjektu, ktorý bude plniť úlohy certifikačného orgánu pre finančné roky 2018 - 2024.“

Deloitte má teda ministerstvu pôdohospodárstva povedať, či PPA rozdeľuje dotácie v súlade so všetkými pravidlami. Na nadštandardné vzťahy audítorskej spoločnosti s ministerstvom pôdohospodárstva upozorňovali súčasní vládni činitelia ešte z opozičných lavíc, keď ministerstvo viedla Gabriela Matečná z SNS.

Kto bude rozdeľovať dotácie?

Toto všetko je však len predohrou k skutočnému problému, ktorý PPA má. Keďže ide o inštitúciu, ktorá má rozdeľovať dohodnutú podporu poľnohospodárom z rozpočtu Európskej únie až laicky povedané k poľu a maštali, musí spĺňať aj podmienky, ktoré stanovuje zdroj týchto peňazí. Teda Európska únia.

Európska komisia pozorne sleduje, ako sa v jednotlivých krajinách s eurofondami narába. A neuniklo jej ani dianie zhmotnené v kauze Dobytkár. PPA má preto kvôli nejasnostiam v jej fungovaní udelenú len dočasnú akreditáciu na rozdeľovanie podpôr v poľnohospodárstve. Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EÚ sa preto zaujíma o všetky vyplatené dotácie za roky 2014 – 2020.

Podmienečná akreditácia znamená, že PPA síce môže vyplácať dotácie, no zároveň má odstrániť pochybnosti o svojom fungovaní. Ministerstvo jej dalo na nápravu pochybení rok. Ak k náprave nepríde, slovenským poľnohospodárom nebude mať kto dotácie rozdeľovať. (Nechajme teraz bokom debatu o prospešnosti či škodlivosti dotácií ako takých.)

PPA rozdeľuje ročne stovky miliónov eur. Ministerstvo pôdohospodárstva však neoznámilo, aké sú konkrétne nedostatky vo fungovaní agentúry, nie je zverejnený ani harmonogram plnenia opatrení na zlepšenie fungovania. Nič nepočuť ani o hĺbkovom audite v PPA, ktorý ministerstvo deklarovalo.

V tejto situácii je teda kľúčové, kto bude agentúru v najbližších mesiacoch riadiť.

Ak sa však ministerstvo zdráha čo i len potvrdiť alebo vyvrátiť informácie o výsledku výberového konania na post šéfa PPA, tak to ani trochu nepripomína sľubovanú transparentnosť. (Slovo transparentnosť sa v programovom vyhlásení vlády spomína 91-krát.)

V stave, v akom sa sektor pôdohospodárstva nachádza, by bolo možno najlepšie nechať celú PPA padnúť a budúci rok využiť na vybudovanie novej agentúry. Niektoré veci sa totiž nedajú donekonečna recyklovať a jedného dňa nastane čas ich definitívne vyhodiť.

Odporúčame