Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
25. september 2020

Premiér a potraty

Od pro-life aktivizmu k alibizmu

Kam sa stratil ochranca života Igor Matovič?

Od pro-life aktivizmu k alibizmu

Foto: TASR/Dano Veselský

Písal sa 25. marec 2012, Deň počatého dieťaťa, a Igor Matovič spolu s Alojzom Hlinom, vtedy ešte v družnom súzvuku, zorganizovali na Hlavnom námestí v Bratislave pro-life happening.

Z trinásťtisíc detských topánok vytvorili srdce a touto formou chceli upozorniť na to množstvo vykonaných umelých potratov. „Detských topánočiek, v ktorých mohli byť dnes detské nožičky, ak by ich mamy považovali Slovensko za dobré miesto pre ich život. Trinásťtisíc preto, lebo toľko sa podľa odhadov vykonalo v minulom roku na Slovensku umelých potratov,“ vysvetlil vtedy akciu Matovič.

O sedem rokov neskôr, v lete 2019, Matovič tlačený nízkymi preferenciami cieľavedome zacielil na kresťanských voličov. Ohlásil platformu Odvážne – hnutie obyčajných kresťanov a Slovensko oblepil bilbordmi, na ktorých ju uvádzal do života.

Vzápätí tvrdo zaútočil na KDH, keď Alojza Hlinu obvinil z toho, že paktovaním s progresívcami hádže svojich voličov cez palubu.

Rok sa stretol s rokom a v parlamente je zákon poslancov okolo Anny Záborskej upravujúci niektoré aspekty vykonávania interrupcií. Igor Matovič, tvár platformy Odvážne, sa však kamsi vytratil. 

Jeho poslanci sa v klube už týždne hádajú, skupina okolo Záborskej už aj tak mäkký zákon ešte viac zmäkčuje, ani to však nikam nevedie. Šestnásť liberálnejších poslancov OĽaNO poňalo tento návrh ako príležitosť na vymedzenie sa voči svojim konzervatívnejším kolegom. Dokonca k tomu vydali verejné vyhlásenie.

Neobstojí ani argument, že vzhľadom na názorovú rôznorodosť klubu OĽaNO to muselo takto dopadnúť. Zdieľať

Prolifer Matovič sa tomu len prizerá. Jeho autorita lídra OĽaNO, premiéra aj jeho pro-life názory v tejto debate vyšumeli niekam do stratena.

Nakoniec aj samotní predkladatelia návrhu hovoria, že očakávali, že Matovič sa v tejto ich vnútornej diskusii bude angažovať viac. Pričom nikto, kto pozná pomery v OĽaNO, nemôže pochybovať o tom, že jeho hlas by atmosféru v klube dokázal významne ovplyvniť.

Inzercia

Neobstojí ani argument, že vzhľadom na názorovú rôznorodosť klubu OĽaNO to muselo takto dopadnúť.

Minulý rok, v atmosfére masového Pochodu za život a počas ťaženia na získanie voličov KDH, predložili poslanci OĽaNO zákon, svojím charakterom veľmi podobný tomu, ktorý je na stole dnes. Tiež neobmedzoval lehoty na potrat, ale navrhoval viac peňazí tehotným ženám, zlepšenie informovanosti matky pred potratom či zrušenie preplácania potratu, ak sa ako zdravotný dôvod uvádzal vek nad štyridsať rokov.

Novele vtedy chýbal k schváleniu jeden hlas, pričom poslanci OĽaNO zaň, s výnimkou jednej poslankyne, hlasovali do nohy. Aj tí liberálnejší, ako Ján Budaj, Gábor Grendel či Natália Milanová. Jednoducho, každému, kto sa na politiku pozerá realisticky, je jasné, že klub OĽaNO sa vtedy počas ofenzívy zameranej na kresťanské hlasy nemohol pri tejto téme štiepiť ani o tom veľmi diskutovať. 

Dnes je situácia iná. Matovič sedí v premiérskom kresle a voľby sú ďaleko. Možno si to vyhodnotil tak, že vloženie sa do tohto sporu mu momentálne neprináša žiadne politické benefity. Alebo na to popri všetkých iných záležitostiach už nemal energiu. Čo však pri autorite, ktorú Matovič vo svojom hnutí požíva, neznie ako veľmi dôveryhodné vysvetlenie. Stačil by totiž jeden jasný signál.

Výsledkom je, že priechodnosť návrhu, s ktorým prišla časť poslancov OĽaNO, je neistá. Môže sa stať, že tesne neprejde, alebo ak aj áno, tak sa neskôr nenájde dostatočná podpora na prelomenie prípadného prezidentkinho veta.

Ak sa to takto skončí, svoj podiel viny na tom bude mať aj Igor Matovič. 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.