Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
23. september 2020

Jana Bittó Cigániková

Radšej ju sledovať, ako ňou pohŕdať

Včera sme mohli vidieť dve tlačovky. Jednu viedla Jana Bittó Cigániková a druhú Anna Záborská. Iné svety.

Radšej ju sledovať, ako ňou pohŕdať

FOTO TASR – Jakub Kotian

Z obidvoch tlačoviek išli úplne rozdielne energie. Štyri ženy, ktoré stáli pred mikrofónmi spolu s Annou Záborskou, sa neusmievali, často skláňali hlavu a išla z nich únava aj istý druh frustrácie. Nečudujem sa im.

Proti nim ide na všetko odhodlaná a všetkého schopná Monika Beňová, ktorá chce byť už vnímaná iba ako bojovníčka proti Záborskej, a nie ako spolustraníčka Roberta Fica. Proti pro-life táboru ide aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá už zverejnila svoje odhodlanie nahradiť Richarda Sulíka na čele SaS. A jasne si uvedomuje, že teraz musí zabrať, lebo v strane jej rastie silná konkurencia. Áno, má podobu energickej a výraznej Jany Bittó Cigánikovej.

A ona mala včera tú druhú tlačovku k návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Predviedla silný výkon. Nielenže zdravotnícky výbor, ktorému predsedá, neprijal uznesenie o tomto návrhu zákona, ktorého predkladateľkou je Anna Záborská a jej stranícki kolegovia. Cigániková dokonca prišla s konkurenčným návrhom, pre ktorý našla dosť širokú podporu v koaličnom tábore. Aj preto z nej vyžaroval pocit víťazstva aj radosti. Ukázala nesporný politický talent.

Na včerajšej tlačovke okolo nej stáli aj poslanci z klubu Za ľudí a Sme rodina. Po jej boku síce neboli liberálnejšie orientovaní poslanci OĽaNO, ale Cigániková im viackrát ďakovala a vyjadrovala obdiv, že sa odhodlali hlasovať za jej návrh. Chápala, že sa pod návrh nepodpísali, a rozumela aj tomu, že neprišli na jej tlačovku, aby nekomplikovali už aj tak napätú situáciu vo svojom poslaneckom klube. Ale sú na jej strane, a to je podstatné!

Pre pro-choice aktivistky sa stala Cigániková jednoducho ikonou. Zdieľať

Spočítané a podčiarknuté: Anne Záborskej sa nepodarilo získať pre jej návrh ani podporu celého materského klubu OĽaNO a vôbec nie je jasné, či má dostatok hlasov, lebo niektorým pro-life poslancom sa už jej návrh môže zdať čajový. Jane Cigánikovej sa podarilo nájsť si spojencov v koaličných kluboch Sme rodina, Za ľudí, SaS aj v OĽaNO a predložiť vlastný návrh.

A navyše sa jej podarila ďalšia vec: otvorila otázku „moderného potratu, ktorý chráni zdravie ženy“, teda potratovej tabletky alebo medikamentózneho prerušenia tehotenstva. Využila skrátka situáciu a nastolila vlastnú tému. Pre pro-choice aktivistky sa stala Cigániková jednoducho ikonou.

Ak si odmyslíme jej hodnotovo odlišnú agendu, treba jej uznať nasadenie a politické schopnosti. Je to bojovníčka ochotná vyraziť aj do boja, ktorý vyzerá márny. Lebo po voľbách to chvíľu tak vyzeralo. Zdalo sa, že zloženie parlamentu je tentoraz výrazne pro-life naladené a liberálna SaS sa v ňom stratí.

Navyše, Richarda Sulíka tieto hodnotové témy nikdy nevzrušovali a pokojne by ich aj prenechal Progresívnemu Slovensku, najmä keď Lucia Ďuriš Nicholsonová zakotvila v Bruseli. Ale to by nesmel mať v klube Janu Bittó Cigánikovú. Irena Biháriová musí byť naozaj smutná, keď vidí, ako jej táto saskárska levica berie agendu a dvíha percentá SaS.

Akoby už išlo len o to, aby to mali čo najrýchlejšie za sebou a nestratili úplne svoju tvár. Zdieľať

Pro-life tábor by tiež potreboval mladú energickú bojovníčku. Anna Záborská síce stále dokáže trpezlivo oponovať a hájiť svoje stanovisko, ale je zjavné, že táto úctyhodná žena už má jedinú túžbu: pred ukončením svojej politickej kariéry ešte zanechať silnú stopu v pro-life zápase. Stále je v tomto zápase najsilnejšou hráčkou, ktorá budí rešpekt aj u svojich oponentov. Kultivovaná Záborská je pravý opak drzo akčnej Cigánikovej. Ale v politike majú miesto obidva typy osobností. Hoci niektorí voliči budú jedným či druhým typom iba opovrhovať.

Inzercia

Iste, Anna Záborská nie je v tom boji sama. Je dobré, že po jej boku včera na tlačovke stáli tri ďalšie ženy, ktoré možno preberú štafetu. Len na nich bolo príliš vidno, že sú už unavené, frustrované. Bolo to cítiť aj v slovách Kataríny Hatrákovej v rozhovore pre Postoj. Jasne vidí, že ich návrh na podporu tehotných žien je pre mnohých ľudí z pro-life tábora sklamaním, lebo čakali oveľa viac. Sťažuje sa aj na malú podporu premiéra a vôbec si nie je istá, či pre svoj návrh získajú väčšinu v parlamente.

Akoby už išlo len o to, aby to mali čo najrýchlejšie za sebou, splnili si povinnosť a nestratili pred voličmi celkom svoju tvár.

Môžeme si o Jane Bittó Cigánikovej myslieť čokoľvek, ale v jednom by mohla byť pre pro-life tábor inšpiráciou. Ona chápe, že musí za svoje politické ciele tvrdo bojovať, že nesmie šíriť frustráciu, že musí hľadať spojencov, získavať si médiá a chodiť do všetkých možných aj nemožných diskusií. A že jej nasadenie musí byť až nákazlivé.

Pro-life tábor potrebuje v kultivovanejšej podobe čosi podobné – výraznú mladú političku, z ktorej nejde frustrácia. Zdieľať

Ona si systematicky buduje imidž bojovníčky, bojuje aj o svoju rozpoznateľnosť a používa aj provokácie (známe nohavičky či výstredné tričká). Budila tým najprv iba posmech, opovrhnutie, pocity trápnosti. Ale prešlo jej to a pochopila, že jej priaznivci, jej voliči túto hru zoberú. Tých ostatných možno rozčúli, pobúri, ale zapamätajú si ju a budú ju sledovať.

No jej politická práca sa neobmedzuje na provokácie pre bulvár, aby sme zase boli spravodliví. Aj preto je to dnes jedna z najsilnejších političiek v parlamente, nielen svojou pozíciou (šéfka výboru), ale aj vplyvom.

Pro-life tábor potrebuje v kultivovanejšej podobe čosi podobné – výraznú mladú političku, z ktorej nesála frustrácia, ale odhodlanie, zápal a aj radosť, že môžem hrať v politickom zápase dôležitú rolu. Že vôbec mám príležitosť v politike obhajovať svoje hodnoty a že môžem so všetkou energiou a vášňou zastupovať svojich voličov.

V tomto je Cigániková inšpiratívna. Nech si už o nej myslíte, čo chcete.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva