Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Komentáre a názory
27. júl 2020

Polemický hlas

Ako sa nám osvedčili kardiocentrá?

Lekár Ladislav Laho mal pred pár dňami infarkt. Aj preto zistil, ako to funguje na kardiocentrách, a aj preto napísal tento text.

Ako sa nám osvedčili kardiocentrá?

Operačná sála košického Kardiocentra. 28. február 2000. Foto TASR/S. Písecký

Každý experiment má svoje pravidlá. Na začiatku by malo byť jasne definované, čo od experimentu očakávame, a na konci vyhodnotený výsledok – čo v skutočnosti priniesol a v čom sme sa v predpokladoch mýlili. Málokto si uvedomuje, že jeden, pomerne veľký experiment, prebehol v slovenskom zdravotníctve.

V prvej dekáde tohto storočia sa v relatívne krátkom čase organizačne a aj fyzicky oddelili od veľkých nemocníc (Košice, Banská Bystrica, Bratislava)  všetky kardiochirurgicko – kardiologické pracoviská. Slovensko sa tak stalo jediným štátom v EÚ a asi aj na svete, ktorý nemá komplexnú nemocnicu. Odvážny experiment.

Idea chytľavá, zdanlivo nespochybniteľná. Kto by na riziká vo všeobecnom nadšení myslel! Zdieľať

Pôvodná úvaha bola asi takáto: Slovensko má  v porovnaní s inými štátmi Európskej únie (OECD) vysokú úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia. Vybudujeme samostatné kardiocentrá a nalejeme do nich podstatne viac peňazí, ako do ostatných segmentov zdravotníctva. 

Odbor sa bude rozvíjať, úmrtnosť klesne, pacienti budú mať kvalitnú starostlivosť, lekári budú mať vyššie platy, no a na svoje si prídu aj obchodníci – vznikne ostrovček relatívne bohatých a pravidelne platiacich nemocníc s mimoriadne veľkou spotrebou liekov a najmä zdravotného materiálu.

Idea chytľavá, zdanlivo nespochybniteľná. Kto by na riziká vo všeobecnom nadšení myslel! A z experimentu sa postupne stala ideológia. Niečo, o čom sa nepochybuje, v čo sa verí. Takže žiadne vyhodnotenie experimentu sa nekoná. A slovíčko „národný“ v názve bratislavského ústavu dielo dokonalo.

Takže skúsme. Nesmelé priebežné vyhodnotenie experimentu. V úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia je Slovensko naďalej „na chvoste“. Nič sa nezmenilo. Pomaly sa posúvame s technologickými inováciami, ktoré svetové dianie prinesie.  Manažment kardiocentier sa zásadne nelíši od manažmentu všetkých štátnych nemocníc. 

Neefektivita, nízka produktivita, všetky subdodávky zaťažené províziami, formálny manažment kvality, nulový manažment komplikácií a pochybení, informačný systém z doby kamennej. Kardiocentrá stále riadia Paškovi ľudia. Bratislavské centrum navyše trpí veľkou mierou navzájom zle komunikujúcich hierarchií (5 kliník, 13 oddelení). Kancelárie, sekretariáty, funkcie.

Aj ten najlepší transport je vždy najslabším ohnivkom celej akútnej reťaze. Zdieľať

Dôležitý fakt, ktorý sa snažia zástancovia „slovenského experimentu“ bagatelizovať, sú takzvaní komplexní pacienti. To sú tí, ktorí nemajú choré iba srdce, ale aj iné orgány. Alebo majú vážny úraz a zároveň infarkt, či iné ochorenie srdca (pribúdajú strelné poranenia), alebo majú infarkt a zároveň im zlyhávajú obličky, pečeň atď. S pribúdajúcim vekom populácie je ich stále viac. Týmto pacientom náš experiment výrazne znižuje aj tú malú šancu na kvalitné prežitie, ktorú majú. Sú transportovaní v sanitkách z jednej nemocnice do druhej, a to často v kritickom stave. Aj ten najlepší transport je vždy najslabším ohnivkom celej akútnej reťaze.

Len na ilustráciu: Pád z lešenia, poranenie miechy a zároveň infarkt. Pacient riešený vo veľkej nemocnici s výborným traumatologickým centrom vrátane neurochirurgie (pochopiteľne bez kardiocentra). Nutná kardiologická intervencia. Lekári sú si vedomí rizík ďalšieho transportu a pokúšajú sa dohodnúť na tom, aby kompetentný kardiológ prišiel spraviť potrebný výkon do veľkej nemocnice. Manažéri nemocníc sa nedohodnú na tom, ako bude pacient vykázaný poisťovni. Nakoniec sa pacient v spinálnom šoku (šok sprevádzajúci poranenie miechy) transportuje 5 km do kardiocentra a po výkone nazad. Čítate dobre. Týchto pacientov nikto neráta, nikto nevie o ich ďalšom osude. Nikto nevyhodnocuje, ako im náš „experiment“ ubližuje.

Inzercia

Všetky slovenské kardiocentrá sú improvizovane včlenené do urgentnej siete. Nie sú súčasťou urgentných príjmov a vlastné nemajú. To som sa dozvedel náhodne pred dvoma týždňami, keď ma manželka s klasickými infarktovými bolesťami (som lekár, vedel som, čo sa deje, takže som nevolal sanitku, išlo o čas) viezla rovno do kardio centra.

Naozaj sa ukázalo, že najlepšie to vedia robiť práve lekári vytrénovaní v katetrizácii srdcových ciev. Zdieľať

Cez zvonec pri vchode mi vrátnička oznámila, že musím ísť najprv do veľkej nemocnice na urgentný príjem (na druhom konci mesta). Myslel som, že sa mi sníva, ale nesnívalo. Ide v podstate o humornú príhodu. Nakoniec sa to vysvetlilo a postarali sa o mňa perfektne.

Ďalšou improvizáciou v súvislosti s kardiocentrami je fakt, že začali vykonávať katetrizácie, spriechodňovanie mozgových ciev zväčša pri náhlych mozgových príhodách. To by nebol problém. Naozaj sa ukázalo, že najlepšie to vedia robiť práve lekári vytrénovaní v katetrizácii srdcových ciev. Problém je, že v kardiocentrách nie je neurochirurgický servis (zase chýba komplexnosť) a pri komplikácii, ktorá vyžaduje okamžité otvorenie lebky (vyskytuje sa zriedka, ale vyskytuje), tam  pacient prakticky nemá šancu.

Takže za mňa: Očakávania vkladané do experimentu sa nevyplnili. Samostatné kardiocentrá (vyskytujú sa aj v iných krajinách, ale v žiadnej sa nevyskytujú koncové, univerzitné nemocnice bez kardiocentra) sú schopné poskytnúť kardiologický servis v pomerne vysokej miere kvality iba v nekomplikovaných a plánovaných situáciách.

Pre komplexných a emergentných pacientov sú nevhodné. Títo pacienti sú na Slovensku práve v dôsledku nekritického presadzovania experimentu vážne diskriminovaní.  Najväčší benefit z celého experimentu majú tí, čo kardiocentrá zásobujú (to sú tí, čo ich Ježiš Kristus vyhnal z chrámu). To, že sa kardiocentrá nezadlžujú, nie je génius ich manažovania, ale fakt, že majú od poisťovní podstatne vyššie platby ako ostatné segmenty zdravotníctva. (Týmto rozhodne nechcem povedať, že treba platby poisťovní pre kardiocentrá znížiť. Chcem povedať, že všetky potrebné činnosti v zdravotníctve musia byť ekonomicky „samonosné“.)

Nemáme byť na čo pyšní. Asi vznikne ďalší svetový unikát. Zdieľať

Za krátky čas bude s veľkou slávou otvorené v Bratislave samostatné detské kardiocentrum. Samostatná budova. Samostatný subjekt. Opäť svetový unikát v nekoncepčnosti. V tom istom meste je aj Národný ústav detských chorôb. Samozrejme „bez“ srdca. Srdce bude v inej budove, na inej ulici. Nemáme byť na čo pyšní. Asi vznikne ďalší svetový unikát. (Toto sa mi nepíše ľahko. Mám v detskom kardiocentre veľa priateľov a viem, že so mnou nesúhlasia. Pred siedmimi rokmi mi zachránili vnučku, ktorá sa narodila s vrodenou srdcovou vadou. Som im za to vďačný).

Prečo o tom píšem? Nuž preto, že sa stále viac hovorí o peniazoch, ktoré prídu z Európskej únie. Stále častejšie sa hovorí o nových koncových nemocniciach. Máme unikátnu šancu, ktorá sa dlhé roky už nemusí zopakovať. Neznamená to iba budovy, tehly, maltu a vymaľované chodby, ale inteligentnú, udržateľnú a kvalitnú propacientskú alternatívu súčasného stavu.

Bolo by veľkou chybou, ak by tie nemocnice neboli komplexné. Teda, ak by ich integrálnou súčasťou neboli aj kardio a, pochopiteľne, aj onkocentrá (ale o onkocentrách možno nabudúce).

Odporúčame

Ako pápeži prichádzajú k novému menu

Ako pápeži prichádzajú k novému menu

Sen Inocenta III.: František podopiera cirkev Už prvý pápež Peter sa musel vyrovnávať s novým menom – zmenil mu ho samotný Ježiš. Meno František patrilo donedávna medzi nedotknuteľné. Prečo a aký je jeho význam? Prijatie nového mena sa spomína už v Biblii. V Starom zákone Boh menil mená ľuďom, kto...