Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Komentáre a názory
16. január 2022

Slovenské nemocnice

Je naozaj jednolôžková nemocničná izba luxus?

Všetky izby v nemocnici rovnaké, jednolôžkové s kúpeľňou a WC a miestom pre rodinného príslušníka. Bez priplácania. Čo poviete?

Je naozaj jednolôžková nemocničná izba luxus?

FOTO TASR – Michal Svítok

VIP znamená veľmi dôležitá osoba (very important person). 

VIP izby v nemocniciach boli za socializmu jednolôžkové izby určené pre dôležitých funkcionárov komunistickej strany.

Teraz, v kapitalizme, sú to tie isté izby v tých istých, čím ďalej „ošumelejších“ nemocniciach, nazývajú sa nadštandardné a pacient, ktorý chce byť hospitalizovaný v takejto izbe, si musí zaplatiť.

Samotný štandard je tiež z hlbokého socializmu – trojlôžkové izby bez príslušenstva, spoločné záchody a sprchy pre 20-30 pacientov na chodbe.

Keď sme cestovali po európskych nemocniciach, v jednej z nich, v Holandsku, sme sa zaujímali práve o VIP izby.  Sprevádzajúca sestra nerozumela otázke a odpovedala: „U nás sú všetci pacienti VIP.“

Vtedy nám docvaklo.  Žiadne VIP, žiadny nadštandard. Všetky izby v nemocnici rovnaké, jednolôžkové s kúpeľňou a WC a priestorom – lôžkom alebo sklápacím kreslom pre rodinného príslušníka. Ako štandard slovenských nemocníc. Čo poviete?

No fajn, krásna predstava, ale nerealizovateľná, drahá, skrátka ilúzia niekoľkých rojkov. Kvalitné zdravotníctvo je predsa o inom. A tu sa obyčajne debata skončí.

Skúsme si ten problém trochu poobracať.

Jednolôžková izba poskytuje naozaj pacientovi komfort a súkromie, čo by sme  s „odretými ušami“ mohli považovať za luxus. Ale ona mu poskytuje aj výrazné zníženie rizika infekcie získanej v nemocnici (tzv. nozokomiálnej infekcie) a to už luxus nie je, to je úroveň ošetrovania a je to tiež úspora peňazí. Nozokomiálna infekcia stojí nemocnicu pomerne veľa peňazí a pacienta nezriedka aj život. Ako problém to v spoločnosti „nevyskakuje“, pretože nozokomiálne infekcie sa už desaťročia nesledujú (jednoducho sa zatĺkajú), o monitorovaní na dennej báze nemôže byť ani reči.

V každej izbe možno poskytovať všetky stupne starostlivosti a všetky spôsoby izolácie pacienta. Zdieľať

Takže verejnosť je udržiavaná v predstave, že v národných ústavoch sa „nozokomiálky“ nevyskytujú vôbec a v tých ostatných možno, ale veľmi zriedka.

V jednolôžkovej izbe má pacient k dispozícii tzv. infotainment systém, teda obrazovku s internetom, možnosťou komunikácie a  informáciami o svojom ochorení a možnosťou zobrazovať si diagnostické snímky a grafy. Lekár aj vďaka tomu môže oveľa podrobnejšie a názornejšie vysvetliť pacientovi jeho problém.

Vzniká tzv. interaktívny pacient, rovnako interaktívna rodina, ak je prítomný aj rodinný príslušník. Tento fenomén zásadne skvalitňuje ponemocničnú starostlivosť a znižuje návštevnosť ambulancií.

Ďalšia vlastnosť jednolôžkového konceptu nemocnice je jej flexibilita. Teda schopnosť prispôsobovať sa aktuálnym zmenám, potrebám, požiadavkám a mimoriadnym udalostiam (akou je napríklad covid) bez akýchkoľvek stavebných zásahov.

V každej izbe možno poskytovať všetky stupne starostlivosti a všetky spôsoby izolácie pacienta. Ani jedna z jestvujúcich nemocníc nie je niečoho takého schopná. Jednolôžková nemocnica nepotrebuje infekčný pavilón. V jednolôžkových nemocniciach by sme si poradili s covidovou pandémiou s oveľa lepším výsledkom.

Inzercia

Ale otvorme ďalšiu komnatu jednolôžkovej nemocnice.

Jednolôžkový model umožňuje organizačný systém tzv. „plávajúcich lôžok“. Nikto lôžka „nevlastní“, neexistujú klasické oddelenia podľa špecializácií, ale každý lekár má k dispozícii práve toľko lôžok/izieb, koľko v ten-ktorý deň potrebuje.

Akademická a primárska obec sa veľmi ťažko stotožňuje s predstavou, že nebude vlastniť lôžka. Zdieľať

Umožňuje to zvýšiť využitie lôžok na 90 a viac percent , čo je o 20 – 25 percent viac ako v jestvujúcich nemocniciach. Zároveň so zníženou mierou komplikácií, čo skracuje obdobie hospitalizácie, sa využitie lôžok ešte zvyšuje a zvyšuje sa aj ekonomický benefit.

Jednolôžková nemocnica môže mať minimálne o 30 percent menej lôžok ako jestvujúce nemocnice pri rovnakom a oveľa kvalitnejšom a bezpečnejšom výkone (kapacite).

Vyžaduje to zjednotený ošetrovací proces v celej nemocnici (v jestvujúcich nemocniciach je ošetrovací proces individuálny pre každé oddelenie). Ošetrovateľský proces sa stáva paralelným. Sestra je partner, nie podriadený lekára.

Pacient leží stále v tej istej izbe, aj keď sa jeho diagnóza zmení, nie je transportovaný na iné oddelenie. Oddelením sa stáva každá izba. Odbornosť prichádza za pacientom.

Tento mimoriadne efektívny koncept, ktorý naozaj garantuje kvalitu a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti zároveň s udržateľnosťou, sa už vo svete udomácnil.

Postupne, a veľmi váhavo, skôr naivne, preniká aj do našich nemocníc. Prečo váhavo? Nuž akademická a primárska obec sa veľmi ťažko stotožňuje s predstavou, že nebude vlastniť lôžka (moje oddelenie... moja klinika...). Treba s tým rátať. Ale za pokus to stojí.  

Pre všetky vymenované vlastnosti je reálny predpoklad, že sa investície do takýchto nemocníc vrátia. Stačí používať rozum a skúsenosti skúsených.

Je naozaj načase, aby sme po viac ako 70 rokoch opustili nemocničný trojlôžkový „štandard“. Ľudia majú na to nárok a mali by to od politikov žiadať.

A len pre poriadok – to, že jednolôžková izba je štandard, znamená, že sa nič nepripláca.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.