Krajina jedného muža

Fotka dieťaťa idúceho do obchodu s plnou taškou peňazí len pre to, aby si kúpilo niečo na jedenie. Výmysel? Nie. To je každodenná realita ľudí žijúcich v najchudobnejšom štáte sveta.

Nenápadná krajina učupená v srdci juhoafrickej prírody. Donedávna prosperujúca a stabilná, no dnes prirovnávaná k "čiernej diere" sveta. Všetky tieto nechvályhodné prívlastky patria Zimbabwianskej republike.

Pred dvoma mesiacmi sa dostala do svetového povedomia ako štát s najvyššou infláciou na svete. Tá v januári tohto roku pokorila hranicu 100-tisíc percent. Prinútila tak Národnú banku opäť vydať bankovku s vyššou nominálnou hodnotou, ktorá teraz predstavuje sumu 10 miliónov zimbabwianskych dolárov. V porovnaní s ostatnými menami sveta je to však zanedbateľná čiastka. Kvôli neúmerne vysokej inflácií trpí obyvateľstvo hladom. Obchody sú poväčšine prázdne. Chýbajú dokonca základné potraviny. Prosperujúci čierny trh núti obyvateľov kupovať potraviny za vyššie ceny. Príčin tohto biedneho stavu je niekoľko, ale tou najviditeľnejšou je podľa zahraničných politikov terajší prezident Robert Mugabe a jeho vládna strana ZANU-PF (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front).

Cesta k moci
V druhej polovici 20. storočia sa v afrických krajinách začal odboj domáceho obyvateľstva voči bielej nadvláde. Medzi najznámejšie ikony afrického odboja patrí Nelson Mandela, ktorý sa pričinil o koniec apartheidu v JAR. Neďaleká Zimbabwe mala taktiež svojich predstaviteľov, ktorí bojovali za oslobodenie spod koloniálnej nadvlády. Medzi nimi bol aj spomínaný Mugabe.
Vytúžená sloboda pre Zimbabwe prišla v roku 1980. Mugabe sa dostal do vedúcej pozície a neskôr v roku 1987 bol zvolený za prezidenta. Obdobie jeho vlády trvá dodnes. Už 84 ročný diktátor však ešte nechce svoje politikárčenie zavesiť na klinec a kandiduje aj v nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa konajú už tento mesiac. Za 21 rokov Mugabeho vlády sa obraz krajiny radikálne zmenil. Spomínaná inflácia je len kúsok z veľkého koláča problémov. V roku 2000 sa s prezidentovým požehnaním dialo to, proti čomu v 80. rokoch on sám bojoval. Tentokrát nestál na strane utláčaných, ale utláčateľov, ktorí násilne zaberali pôdu bielym obyvateľov. „Ak odídeme, Zimbabwe upadne“, hovorili vtedy poškodení farmári. Ich slová, ktoré nikto nepočúval, sa o niekoľko rokov potvrdili. Ekonomika začala rapídne upadať. Dôvodom bolo, že noví majitelia fariem, blízki Mugabeho strane, nevedeli, čo s nadobudnutými poľnohospodárskymi pozemkami robiť. Demokracia v tejto krajine dostala aj ďalšie facky. Násilím potláčaná opozícia, podozrenie z manipulácie volebných výsledkov....

"Odstúp!"
„Ďalšie zvolenie Mugabeho si Zimbabwe nemôžeme dovoliť“, tvrdia opoziční politici. Svetová politická scéna bije na poplach. Nemecká kancelárka Angela Merkelová na minuloročnom summite Európskej a Africkej únie ostro kritizovala Mugabeho režim. Diktátor sa vtedy okamžite ohradil a prešiel do ofenzívy, v ktorej vyzval štáty EÚ, aby sa do jeho krajiny nemiešali. Na protest proti Mugabemu sa postavil aj Britský premiér Gordon Brown, ktorý na spomínaný summit, z dôvodu diktátorovej účasti, neprišiel. Do boja proti Mugabemu sa pustila aj anglikánska cirkev. Arcibiskup z Yorku, John Sentamu si v diskusnej relácií televízie BBC na protest rozstrihal svoj kňazský kolárik a dodal, že druhý nosiť nebude, dokiaľ Mugabe neodstúpi z funkcie. Zimbabwianský prezident si však z kritiky zahraničia ťažkú hlavu nerobí. Taliansky denník Corriere della Sera píše, že takýto postoj si môže dovoliť, keď nachádza tichú podporu aj v samotnej Africkej únii a ďalších krajinách regiónu.

Budúcnosť neistá
Nastávajúce prezidentské voľby sa konajú spolu s parlamentnými, kde šancu vyhrať má opäť vládnuca ZANU-PF. „Zaručene vyhráme,“ kričal jej prezidentský kandidát Mugabe na zjazde strany. Slová o víťazstve sa môžu stať pravdou. Zákaz vstupu pozorovateľov z iných krajín, okrem Ruska a roztrieštená opozícia nenasvedčujú tomu, že by v Zimbabwe nastal opak.

Marek Mačica
Autor je študent žurnalistiky

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo