GLÓBUS: Kresťania v Líbyi čakajú na demokraciu. Možno príde šaríja

Politické zmeny v Líbyi sa dotknú aj miestnych kresťanov. Dočasná vláda sľubuje demokraciu a slobodu. Inšpiráciou pre novú ústavu bude ale šaríja.

Hlavné správy svetových médií posledné dni zapĺňajú udalosti v Líbyi. Dlhoročný vládca krajiny Muammar Kaddáfi je mŕtvy. Tunajší obyvatelia a medzinárodné spoločenstvo jeho smrť oslavovali. Že na tom niečo nie je v poriadku, upozornil štátny sekretár Svätej stolice kardinál Tarcisio Bertone. “Svet nemôže nikdy oslavovať smrť človeka ani v tom prípade, ak išlo o kriminálnika,” vyjadril sa pre vatikánsky denník L’Osservatore Romano. Jeho slová zvýrazňuje vystavenie Kaddáfiho tela v chladničke. Líbyjčania sa však snažia situáciu upokojiť. “Na žiadosť medzinárodného spoločenstva sme zriadili komisiu, ktorá má na starosti vyšetrenie udalostí spojených so smrťou Muammara Kaddáfiho,” reagoval šéf Dočasnej národnej rady Abdel Jalil.

Šaríja ako vzor

Práve na predstaviteľov prechodného parlamentu sa teraz upierajú pohľady. Ich cieľom je priviesť krajinu k slobodným voľbám. Prvým krokom by malo byť vytvorenie ústavy. Už teraz je jasné, že bude vychádzať z islamského práva šaríja. “My ako moslimský národ sme si za zdroj legislatívy vybrali moslimský zákon šaríja. Preto každý zákon, ktorý bude v rozpore s princípmi islamu, je možné anulovať,” vyhlásil Jalil počas osláv oslobodenia krajiny.

Tieto slová však pôsobia znepokojujúco pre iné náboženstvá v krajine. Dôvodom je, že práve šaríja je vo viacerých štátoch zdrojom napätia medzi náboženstvami. “Islamské právo šaríja neumožňuje výnimky na základné práva, ako je sloboda náboženského vierovyznania či sloboda cirkvi,” reagoval pre denník Avvenire taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini. Predseda prechodného parlamentu sa však vyjadril, že islam v krajine bude umiernený.

Počet katolíkov v Líbyi sa odhaduje na 100-tisíc. Kardinál Bertone preto vyzýva: “Musíme sa modliť za zmierenie v krajine a za demokraciu.” V podobnom duchu sa vyjadril aj David Innes z evanjelickej organizácie Arab World Ministries, ktorá hlása evanjelium v arabskom svete. Podľa neho by modlitby mali smerovať najmä k novej vláde, ktorá by zaručila pokoj v krajine.

Židov tu nechceme

O tom, že iné náboženstvá môžu mať v Líbyi problém, svedčí aj prípad Davida Gerbiho. Tento líbyjský Žid v roku 1967 počas takzvanej šesťdňovej vojny emigroval do Talianska. Bojoval v nej Izrael prevažne proti štátom severnej Afriky. Voči Židom, ktorí žili v týchto afrických krajinách, sa dvihla vlna odporu. Po niekoľkých desiatkach rokov a po oslobodení Tripolisu sa koncom augusta Gerbi rozhodol vrátiť, aby obnovil židovskú tradíciu v krajine. Dvakrát sa stretol s predsedom Dočasnej národnej rady Jalilim, ktorý mu prisľúbil, že bude členom parlamentu ako predstaviteľ líbyjských Židov. Keď následne otvoril starú synagógu v Tripolise, miestni obyvatelia sa voči tomu postavili. „Dnes ráno som začal s opravami. Práve som bol v synagóge, keď za mnou prišli. Povedali mi, že treba synagógu ihneď zavrieť, lebo sem prídu ľudia so zbraňami a zabijú ma,” reagoval Gerbi pre agentúru Reuters. Podľa denníka Corriere della Sera si od neho tunajší duchovný pýtal povolenie na znovuotvorenie chrámu. Gerbi po niekoľkých dňoch opustil krajinu. Vláda hovorí, že sa tak rozhodol sám, on tvrdí, že ho donútili.

Marek Mačica
Foto: Flickr.com

Komentár o smrti líbyjského vodcu Muammara Kaddáfiho si môžete prečítať na Postoy.sk už zajtra.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo