Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
12. október 2011

GLÓBUS: Islam vystriedal vo Francúzsku kresťanstvo. Je viac praktizovaný

Počet praktizujúcich katolíkov vo Francúzsku je menší ako počet praktizujúcich moslimov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnili katolícke noviny La Croix. Podľa prieskumu sa ku katolíckej viere hlási 64 percent Francúzov. No len 2,8 percenta z celkovej populácie (1,8 milióna obyvateľov z celkovéh...

Počet praktizujúcich katolíkov vo Francúzsku je menší ako počet praktizujúcich moslimov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnili katolícke noviny La Croix.

Podľa prieskumu sa ku katolíckej viere hlási 64 percent Francúzov. No len 2,8 percenta z celkovej populácie (1,8 milióna obyvateľov z celkového počtu 65 miliónov) v skutočnosti praktizuje katolícku vieru. Moslimskú vieru naopak praktizuje 3,8 percenta populácie. V tejto krajine sa zároveň nachádza najväčšia moslimská komunita v Európe. Ich počet sa odhaduje na zhruba šesť miliónov.

Polovica katolíkov neverí v Boha

Pre porovnanie v roku 2007 britské noviny The Telegraph
zverejnili podobný výskum, z ktorého vyplynulo, že začiatkom 90. rokov sa ku katolíckej viere hlásilo 80 percent Francúzov. V roku 2000 to bolo 67 percent a v roku 2007 už len 51 percent. Podľa denníka sa v spomínanom roku 2007 hlásilo k praktizujúcim kresťanom (pravidelná účasť na nedeľnej svätej omši) desať percent z celkového počtu katolíkov v krajine. "Iba polovica z tých 51 percent, ktorí sa nazývajú katolíci, v skutočnosti aj veria v Boha. Veľa z nich uviedlo, že sú katolíkmi iba kvôli rodinnej tradícii," písali britské noviny.
Aj keď išlo o dva rozdielne prieskumy, naznačujú, že katolícka viera nemá v krajine také silné postavenia ako v minulosti. Ako uviedla agentúra CNA, tieto údaje sú o to smutnejšie, že Francúzsko sa označuje ako najstaršia dcéra katolíckej cirkvi. "Miestni biskupi tu udržujú nepretržité spoločenstvo s rímskym biskupom od druhého storočia," píše agentúra.

Blokojú dopravu

Francúzsko je sekulárna krajina od roku 1905. Odluka štátu od cirkvi je zakotvená aj v ústave. Prejavy viery sú na verejnosti považované za nevhodné. V krajine na rozdiel od katolíkov pribúda čoraz viac moslimov. Pre sekulárny štát predstavujú problém ako napríklad nedávno, keď vláda zakázala modlenie na uliciach. Najmä v piatok (posvätný deň pre moslimov) sa moslimovia schádzajú na spoločné modlitby. Nakoľko však priestory mešít nestačia, veriaci obsadia priľahlé ulice a blokujú dopravu a spôsobujú chaos. Na videu CBN news je vidno, aká je situácia. Vláda preto umožnila, aby na modlitby využívali aj prázdne kasárne. "Modlitby na uliciach musia skončiť. Mnohí naši spoluobčania sú šokovaní, že verejný priestor sa používa na náboženské úkony," reagoval francúzsky minister vnútra Claude Gueant.

Odsúdené za nosenie šatky

Zákaz modlitieb nie je jediný, ktorý francúzska vláda zaviedla. Ešte v roku 2010 zakázali nosiť moslimské šatky burky (zahaľujú tvár ženy) na verejnosti či v školách. Zákon ukladal aj finančnú pokutu vo výške 150 euro. Koncom septembra francúzsky súd prvýkrát odsúdil dve moslimky za porušenie tohto zákona. Jednej z nich udelil pokutu 120, druhej 80 eur. "Obrátime sa na Európsky súd, aby sme dosiahli zrušenie tohto zákona, ktorý je v každom prípade nezákonný," povedala jedna z odsúdených.

Marek Mačica
Foto: Flickr.com (CC licenia)

Inzercia

Odporúčame

GLÓBUS: Príliš starí rodičia?

GLÓBUS: Príliš starí rodičia?

Súd v talianskom Turíne odňal rodičom ich vlastné dieťa. Dôvod? Údajne sú na výchovu dieťaťa príliš starí. Na prvý pohľad poburujúca vec, no prípad nie je taký jednoznačný. Túžba po dieťati Talian Luigi Deambrosis má dnes 70 rokov. Jeho manželka Gabriella 58. Podľa ich slov sa od roku 1990 snažia sp...

TÉMA: Morálne dilemy nad slovenskou chudobou

TÉMA: Morálne dilemy nad slovenskou chudobou

Ekonomická situácia mnohých slovenských domácností sa prudko zhoršuje. Dôkazom sú aj dlhé rady čakateľov na hmotnú pomoc EÚ. Táto núdza je pre kresťanov skutočnou výzvou na solidaritu. Ako sa však zachovať, keď nás o pomoc žiadajú tí, ktorí ju takmer s istotou zneužijú?A navyše, ak sami hmotne strád...

KÁZEŇ PETRA FOGAŠA: Ó, šaty

KÁZEŇ PETRA FOGAŠA: Ó, šaty

Eliška Hašková Coolidge, Američanka českého pôvodu, ktorá 28 rokov pracovala v Bielom dome v službách piatich amerických prezidentov, pre časopis Psychologie dnes (11/2009) povedala: „Etiketa nie je len o tom, ako sa obliekať a ako držať vidličku. Ide predovšetkým o rešpekt k druhému.“ Na podloženie...