Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravie Spoločnosť
22. júl 2020

Vakcína proti korone

Ide sa do finále a vyzerá to nádejne

Vedľajšie účinky látky, ktorú vyvíjajú britskí vedci, neboli vážne.

Ide sa do finále a vyzerá to nádejne

Ilustračné foto – TASR/AP

Látka, na ktorej vývoj zameriava svoju pozornosť celý svet, prešla do ďalšieho kola. ChAdOx1 nCoV-19, ako sa nazýva vakcína  z laboratória vedcov v Oxforde, uspela v prvých dvoch fázach testovania. Nádeje, že by mohla proti koronavírusu fungovať, sú tak opäť o niečo silnejšie.

Magazín Lancet začiatkom týždňa zverejnil výsledky klinických testov. Vakcínu skúšali vedci od mája v spojenej prvej a druhej fáze na viac ako tisícke ľudí. Časť z nich dostala tzv. kontrolnú vakcínu, ktorá sa bežne podáva pri meningitíde.

„Kým potvrdíme to, či vakcína pomôže zvládnuť pandémiu COVID-19, čaká nás ešte veľa práce, no prvé výsledky sú sľubné,“ povedala podľa BBC Sarah Gilbertová z oxfordskej univerzity.

Očkovaciu látku vyvíjajú britskí experti v spolupráci s britsko-švédskou farmaceutickou firmou AstraZeneca. Britský minister zdravotníctva potvrdil, že Spojené kráľovstvo si už objednalo sto miliónov dávok.

Premiér Boris Johnson označil výsledky klinických testov za pozitívne, ešte si však podľa neho treba počkať na ďalšie potvrdenie o účinnosti vakcíny.

Jej vývoj v každom prípade napreduje veľmi rýchlo.

Vedľajšie účinky neboli vážne

Vedci upravili v rámci štúdie vírus tak, aby nespôsoboval infekciu ako pri reálnom koronavíruse. Išlo o geneticky upravenú verziu vírusu, ktorý spôsobuje nachladnutie u šimpanzov. Podľa nich spomínaná látka, ktorú proti vírusu použili, dokáže vytvárať účinné protilátky a vyvoláva imunitnú reakciu.

Bolo to tak podľa štúdie v deväťdesiatich percentách ľudí, ktorým vedci podali jednu dávku látky. Ostatným museli poskytnúť dve dávky, aby organizmus zareagoval.

„Tešíme sa, že to funguje tak, ako sme predpokladali,“ vraví pre The Guardian Sarah Gilbertová. „Máme skúsenosti s touto technológiou pri výrobe iných vakcín, takže sme vedeli, čo môžeme očakávať.“

Čo sa týka vedľajších účinkov, nešlo o nič vážne. Sedemdesiat percent účastníkov pokusu dostalo horúčku alebo bolesť hlavy, no podľa vedcov to paracetamolom dokážu potlačiť.

Hladiny tzv. T-buniek, ktoré sú potrebné na zabitie vírusu, vrcholili podľa štúdie po štrnástich dňoch od podania vakcíny. Pri hladine protilátok to bolo po dvadsiatich ôsmich dňoch. Vedci však dodávajú, že štúdia netrvala dostatočne dlho na to, aby mohli povedať, ako dlho v ľudskom organizme ostanú.
 

Skúsia, či zaberie aj mimo Británie

Vedci aj lekári sa zhodujú, že výsledky doterajšieho testovania vakcíny, ktorá porazí COVID, sú nádejné a svet bude s očakávaním sledovať, ako dopadne vo finálovom kole. Do tretej fázy skúšania chcú experti zapojiť desaťtisíc ľudí v Británii.

Okrem toho plánujú vakcínu testovať aj v iných krajinách, ktoré sú silne zasiahnuté koronavírusom. Rozsiahle pokusy by mali v najbližších týždňoch prebiehať v Spojených štátoch, Južnej Afrike či Brazílii.

Inzercia

Kľúčovou otázkou ostáva, kedy by teda účinná vakcína proti koronavírusu mohla byť „hotová“. Oxfordskí vedci, ktorí predtým odhadovali termín na september, sú teraz v prognózach zdržanlivejší. „Nikto z nás nemá vešteckú guľu,“ hovorí Sarah Gilbertová z výskumného tímu.

Dá sa však predpokladať, že do konca roka by vakcína mohla byť potvrdená ako účinná. Jej širšia distribúcia bude možná najskôr budúci rok.

Už dávnejšie sa spomínalo, že ak sa podarí vynájsť účinnú vakcínu, ako prví by sa k nej mali dostať zdravotníci. Ďalšími v poradí by mohli byť starší ľudia, u ktorých je priebeh choroby rizikovejší, respektíve tí, ktorí sa o ľudí vo vyššom veku starajú.

Napredujú aj Američania

Oxfordská vakcína nie je zďaleka jediná, na ktorej vývoji sa pracuje. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) momentálne eviduje dvadsaťtri tímov výskumníkov, ktorí sú v jednej z troch fáz testovania látky. Okrem toho je podľa BBC v predklinickom testovaní ďalších stoštyridsať skupín.

Minulý týždeň ohlásila postup do ďalšej etapy vývoja aj americká vakcína, ktorú vyrába biotechnologická spoločnosť Moderna s podporou vlády Spojených štátov.

Americkí experti zaznamenali jej pozitívne výsledky v prvej fáze testovania. Dobrovoľníci, ktorí ho podstúpili už v marci, nemali žiadne vážne zdravotné komplikácie. V apríli sa testovanie rozšírilo o dobrovoľníkov nad 55 rokov, výsledky zatiaľ nie sú známe.

Aj v prípade tejto látky boli vedľajšie účinky prevažne zanedbateľné.

Rovnako ako v Británii, ani americkí vedci nechcú vo svojich predpovediach preháňať, a hoci prvé výsledky sú pozitívne, viac budú vedieť, keď si vakcína prejde skutočným záťažovým testom. „Nevieme, či látka skutočne ochráni pred infikovaním,“ vraví doktorka z výskumného tímu Lisa Jacksonová. „Preto kladieme dôraz na testovanie, ktoré nám dá odpovede.“

Novú vakcínu ohlásila začiatkom týždňa aj ďalšia svetová veľmoc – Rusko. Ako informovala TASR, námestník ruského ministra obrany Ruslan Calikov povedal, že vakcínu vyvinuli armádni odborníci a vedci v Gamalejovom národnom výskumnom centre epidemiológie a mikrobiológie.

Vakcínu vraj testovali na štyridsiatich troch dobrovoľníkoch. Všetci si údajne vytvorili imunitu a cítili sa normálne.


Ilustračné foto – TASR/AFP

WHO v pondelok vyhlásila, že očkovanie proti koronavíru by sa mohlo začať v polovici budúceho roka.

„Máme teraz viac ako dvadsať kandidátov (na vakcínu) v klinických štúdiách. Dúfame, že aspoň pár z nich bude fungovať. Bola by to veľká smola, keby všetky zlyhali,“ povedala expertka WHO Soumya Swaminathanová.

Odporúčame