Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
11. jún 2020

Anna Záborská

Kto ju nahradí v ťažkých diskusiách?

Pro-life tábor momentálne nemá presvedčivú političku a diskutérku.

Kto ju nahradí v ťažkých diskusiách?

Smer sa rozpadá, progresívci dostali ráznejšie vedenie a viaceré okresné organizácie vyzývajú Vladimíra Palka, aby sa ujal vedenia KDH. Popri týchto dramatických udalostiach môže zaniknúť jeden drobný detail.

Že sa pomaličky stratila z verejných diskusií politička, ktorá by bola pro-life orientovaná a jasne by tému aj presadzovala.

Nemyslím si, že o tejto téme môžu hovoriť iba ženy a že televízna diskusia, kde o práve na život hovoria iba muži, je nonsens. Je to totiž vážna hodnotová a filozofická téma, o ktorej majú diskutovať aj muži.

Lenže sú diskusie, kde chcú organizátori vyslovene ženy, a do istého typu debát sa aj žiada, aby v nich diskutovala žena. Najlepšie žena s politickým pozadím, ktorá nie je iba aktivistkou, ale hovorí za svojich voličov. Teda s jasným mandátom. Dlho bola nositeľkou témy Anna Záborská, ktorá vie vystupovať, má kultivované vyjadrovanie a vie aj počúvať svojho oponenta.

Osobne som ju videla v predvolebnej diskusii Denníka N, kde musela čeliť vášnivej a bojovne naladenej Irene Bihariovej.

Ustála to dobre, kontrovala pokojom, rozvahou a do debaty priniesla okrem iného postoj staršej ženy, ktorá sa so záujmom a istou blahosklonnosťou pozerá na svoju súperku. Aj vďaka pokoju a nadhľadu bola presvedčivá. A nestratila sa ani v prostredí, kde v publiku Novej Cvernovky sedeli najmä jej odporcovia.

Nemali by sme ísť cestou obmedzovania, my by sme sa mali dať cestou pomáhania. Zdieľať

Anna Záborská v predvolebnom súboji jasne dávala najavo, že bude autentickejšou kresťanskou političkou ako Alojz Hlina, najmä v hodnotových témach, že nebude robiť v týchto veciach kompromisy. Ale po voľbách je Anna Záborská oveľa pragmatickejšia.

rozhovore s Braňom Dobšinským na Aktualitách zaskočila aj samotného moderátora, keď začala hovoriť o zmene svojho postoja. Pripomenula, že sa potratovej legislatíve venuje už od začiatku deväťdesiatych rokov. „Za tie roky, čo sa okolo toho motám, som zistila, že postaviť ochranu nenarodeného života na tom, že sa budeme baviť na jednej strane o ochrane dôstojnosti toho nenarodeného života a na druhej strane o práve ženy, či už na slobodu, slobodné rozhodnutie, alebo súkromie, to je slepá ulička. To sú dva tábory, ktoré sa nemôžu zhodnúť.“

Moderátor sa opýtal konkrétne, či je za poľský model sprísnenia interrupcií (teda iba tri jasne vymedzené dôvody na legálne interrupcie). „Toto nie je cesta. Nemali by sme ísť cestou obmedzovania, my by sme sa mali dať cestou pomáhania.“

Aj samotný moderátor ostal prekvapený, lebo zrazu sa ani nebolo veľmi o čom sporiť. Na tom, že treba pomáhať ženám, ktoré si volia interrupcie zo sociálnych dôvodov, sa predsa pokojne zhodne aj prolifer s prochoicerom. Proti takejto pomoci by musel byť naozaj iba sociálny netvor.

Do diskusií, kde je bojovne naladený pro-choice tábor, sa teraz Anna Záborská veľmi nehodí. Zdieľať

Iste je zaujímavé počúvať Annu Záborskú, prečo dospela k takémuto postoju a prečo nechce ísť cestou prísnej legislatívnej reštrikcie. A ukázalo sa, že je naozaj oveľa pragmatickejšou političkou, ako sa možno javila v predvolebnej kampani.

Možno sa pre túto cestu nevyhrocovania témy rozhodla sama, možno ju k tomu pomkol Igor Matovič, aby sa vládnuca koalícia nedrobila na kultúrno-etických témach, keď ju čakajú iné ťažké zápasy. No to už ani nie je podstatné.

Inzercia

Faktom však je, že do diskusií, kde je bojovne naladený pro-choice tábor, sa teraz Anna Záborská veľmi nehodí. Nepôsobí totiž ani tak zmierlivo či konštruktívne, ale skôr defenzívne. Ukázalo sa to v markízáckej relácii Na telo, kde si Michal Kovačič pozval Luciu Nicholsonovú, Moniku Beňovú a Annu Záborskú.

Moderátor položil Anne Záborskej otázku, či bude presadzovať poľský model sprísňovania interrupcií. Anna Záborská dala jasnú odpoveď, že „riešenie nie je poľský model“. A zopakovala, že jej ambíciou je, aby sa pomohlo ženám, ktoré chcú ísť na potrat. „Aby to nebol problém konzervatívno-liberálny, ale prosociálny a prorodinný.“

Moderátor položil aj otázku, či ani koncom volebného obdobia, keď už nebudú také pevné koaličné záväzky, nepredloží takýto zákon. Anna Záborská chvíľu mlčala. A odpovedala slovami: neviem, nie som jasnovidec. Vyzerala pritom ako človek, ktorý sa necíti komfortne. Jej súperky to vycítili.

V tej chvíli to začala byť čudná debata. Monika Beňová aj pri zmierlivých slovách Anny Záborskej rozhorčene opakovala slová o „ostrakizácii žien“. Urazil ju už aj Záborskej výraz „zodpovedná rodina“.

Obidve političky teda išli vo svojej línii, boli ostré, bojovné aj vášnivé. Zdieľať

Lucia Nicholsonová zas zdôrazňovala potrebu sexuálnej výchovy na školách ako overenú a jedinú cestu na znižovanie interrupcií. A vyčítala Záborskej, že sprísnenie interrupcií nie je vo verejnosti žiadna téma, len ona sama ju otvára preto, aby zviditeľnila Kresťanskú úniu.

Obidve političky teda išli vo svojej línii. Boli ostré, bojovné aj vášnivé. Ich voliči museli byť spokojní. Lenže nemali sa s kým hádať. Anna Záborská akoby viac obhajovala sama pred sebou svoj zmierlivý postoj. A musela vidieť, že ani ten jej súperky neuspokojuje.

Záborská prišla s ideou, aby aj u nás – tak ako je to v mnohých iných západných krajinách – museli ženy aspoň v dotazníku uviesť dôvod, prečo sa rozhodli pre interrupciu. Aj toto Moniku Beňovú úplne rozhorčilo, že prečo by sa mala táto žena niekomu spovedať.

Voliči Nicholsonovej či Beňovej mohli byť spokojní. Obe v tejto téme splnili presne to, čo sľubovali a čo od nich ich voliči očakávajú.

Boli spokojní aj voliči Anny Záborskej? Je možné, že to mnohí nepovažujú za zradu, ale za šikovné manévrovanie, možno ocenia jej pragmatický či zmierlivý postoj. Možno to berú ako zodpovednú politiku, ktorá upokojuje vášne a pomáha koalícii držať jednotu.

Lenže celá diskusia o interrupciách, ktorá je vo verejnosti prítomná, je veľmi čudná, keď v nej neznie i sebavedomý a rozumný ženský hlas z pro-life tábora. Výsledok bolo vidieť aj v tejto debate: čím viac sa ustupovalo, tým bola druhá strana bojovnejšia a sebaistejšie nanášala svoju agendu. A to môže odniesť ďalších sklamaných voličov k extrémnejším zoskupeniam.

Ktorá politička bude teda oponovať Monike Beňovej, Irene Bihariovej či Lucii Nicholsonovej? Ktorá to ustojí so cťou?

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.