Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
28. máj 2020

Naši Maďari

Bugár skončil, ale otázkou je, aká bude maďarská politika po ňom

Dôležité nie je len to, či sa naši Maďari do parlamentu vrátia, ale aj akú to bude mať podobu.

 Bugár skončil, ale otázkou je, aká bude maďarská politika po ňom

Foto: TASR/ Pavel Neubauer

V sobotu sa uskutoční snem strany Most, na ktorom sa bude voliť nové vedenie. Jediným doteraz známym kandidátom na post predsedu je bývalý minister životného prostredia László Sólymos.

Snemovanie strany, ktorá vo voľbách dostala dve percentá hlasov sa môže javiť ako okrajová udalosť, ale budúcnosť maďarskej politickej reprezentácie na Slovensku témou určite je.

Najskôr však niekoľko poznámok k osobe, ktorá maďarskú menšinovú politiku u nás dlhé roky stelesňovala.

Snem Mostu bude aj definitívnou symbolickou bodkou za aktívnym účinkovaním Bélu Bugára v slovenskej politike. Z pohľadu účasti v top politických pozíciách v nej patrí k našim najúspešnejším ponovembrovým lídrom.

Jeho verejný imidž medzi Slovákmi sa v čase menil. Od zidealizovaného obrazu tolerantného „dobrého suseda“ a miláčika médií až k bezškrupulóznemu pragmatikovi, ktorý zradil voličov a štyri roky kryl vo vláde chrbát Smeru.

Realita je taká, že Bugár bol tvrdým pragmatikom, ktorý dokázal byť v politike účelový a riadenie svojej strany mal vždy pevne v rukách. Nakoniec, bez toho by v politike tak dlho nevydržal.

Tieto fakty, ale ani jeho nezvládnutá účasť vo vláde so Smerom, by nám však nemali z pamäti vymazať niekoľko podstatných vecí, ktorými Bugár slovenskú politiku pozitívne ovplyvnil.

Bola to do veľkej miery jeho zásluha, že maďarská reprezentácia sa v slovenskej politike správala štátotvorne a výrazne prispela k tomu, že sa v tejto krajine udiali zmeny, ktoré ju posunuli dopredu.

Inzercia

Kto to považuje za samozrejmosť, mal by si spomenúť na to, ako sa maďarskí politici správali za Prvej česko-slovenskej republiky či krátko po Novembri 1989, keď bol najvýraznejšou postavou menšinovej politiky Miklós Duray. Aby sme to zjednodušili, z ich politickej činnosti určite nešla emócia, že tento štát považujú za svoj. To Bugár zmenil a Slováci to zaregistrovali. Najmä vďaka tomu mal dlhý čas pomerne vysokú popularitu aj medzi slovenskými voličmi.

Druhým dôležitým odkazom Bugárovej politiky je jeho presvedčenie, že o maďarskej menšinovej politike na Slovensku sa má rozhodovať v Bratislave, nie v Budapešti. Pre tento postoj, ale aj pre spoluprácu so Slovákmi na pôde menšinovej strany sa stal pre kruhy okolo Fideszu stelesnením arcinepriateľa a jeho strana Most ukážkovým asimilačným projektom.

Teraz, keď Béla Bugár definitívne skončil, je kľúčovou otázkou, akú podobu bude mať maďarská politická reprezentácia po ňom. Zdieľať

Teraz, keď Béla Bugár definitívne skončil, je kľúčovou otázkou, akú podobu bude mať maďarská politická reprezentácia po ňom.

Ešte pred voľbami sa autor tohto textu opýtal jedného maďarského intelektuála, čo by znamenalo, ak by slovenskí Maďari prišli o parlamentnú reprezentáciu. Trochu vážne, trochu s humorom odpovedal nasledovne: možno zistia, že sa dá prežiť aj bez nej a zvyknú si na to. Svoje záujmy si ošetria na komunálnej a regionálnej úrovni a účasť v parlamente či vo vláde im chýbať nebude.

Ani takýto scenár sa, samozrejme, nedá vylúčiť. Ale oveľa pravdepodobnejšie je, že slovenskí Maďari sa celoštátnej politiky len tak ľahko nevzdajú a budú sa chcieť do nej vrátiť. Je veľmi pravdepodobné, že ak sa dokážu rozumne integrovať a vygenerovať zaujímavých lídrov, tak sa im to aj podarí.

Nakoniec, to, aby sa do parlamentu vrátili, je z pohľadu spravovania tohto štátu dôležité. K maďarskej národnosti sa u nás hlási viac ako 400-tisíc ľudí, ktorí obývajú súvisle územie so špecifickými problémami aj potrebami. Ich hlas by na najvyšších poschodiach rozhodovania malo byť počuť a niekoľko Maďarov roztratených v iných stranách to nedokáže zabezpečiť.

Lenže rovnako dôležité je aj to, ako tento návrat na parlamentnú scénu bude vyzerať. Či sa maďarskí politici vyberú Bugárovou emancipovanou a konštruktívnou cestou. Alebo si, aj pod vplyvom tlakov a financií z Budapešti, vyberú model lojálnej pobočky Fideszu. Ani toto riziko sa totiž nedá len tak zhodiť zo stola.

To, že Bugár mnohokrát zlyhal, je iný problém. Je dôležité na to pri jeho hodnotení pamätať. Ale treba povedať aj to, že základný kurz, ktorý pri politickom zastupovaní maďarskej menšiny razil, bol pre slovenskú politiku užitočný.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.