Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. 03. 2020, 18:43

Budúcnosť progresívcov? Viac progresivizmu

Miroslav Beblavý neraz pôsobil ako pragmatický premiant, z viacerých dôvodov však v slovenskej politike bude chýbať.
Budúcnosť progresívcov? Viac progresivizmu

Predseda SPOLU – občianskej demokracie Miroslav Beblavý a líder koalície strán Progresívne Slovensko-Spolu Michal Truban odchádzajú z volebnej centrály v Bratislave 1. marca 2020. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Hoci koalícia Progresívne Slovensko-Spolu získala viac voličov ako SaS či Za ľudí, do parlamentu tesne nepostúpila. Deň po voľbách jej lídri Michal Truban (PS) a Miroslav Beblavý (Spolu) ohlásili, že z vedenia strán odstupujú. M. Beblavý ohlásil aj odchod z politiky.

Počet voličov, ktoré koalícia získala, však signalizuje, že koalícia bude mať energiu na prežitie. Lepšie povedané, platí to pre hodnotovo vyjasnenejších progresívcov. Strana Spolu, navyše bez Beblavého, má menej dôvodov snažiť sa fungovať samostatne. Jej roztratenie je pravdepodobné, časť sublimuje, časť splynie z PS a s kiskovcami.

Progresívky a progresívcov tak v blízkom období čaká rozhodovanie o novom lídrovi. Najhlasnejšie zatiaľ počuť meno Irena Biháriová. Ani ona túto možnosť neodmietla, keď sa k nej vyjadrovala. 

Či už to bude ona, alebo niekto iný, budúcnosť progresívcov bude viac progresivizmu: hodnotovo charakteristickejšia, z pohľadu voličov čitateľnejšia strana zameraná na síce menší, ale homogénnejší, stabilnejší a nie nezaujímavý segment.

Vec, ktorá s vládou Matoviča, Sulíka a prípadne Kisku stratí na sile, bude rétorika o unesenom štáte, štátnej mafii a aj nedostatku solídnych ľudí vo vláde. Hoci nemožno predpokladať, že vláde Matoviča sa vyhnú podozrenia z korupcie, že sa tu neobjavia podivné tendre a obstarávania, verme, že v porovnaní s Ficovou vládou v tom budú lietať menšie sumy. Taktiež sa nebude dať hovoriť, že pôjde vyslovene o vládu diletantov. A tak politickí oponenti vrátane progresívcov nebudú môcť stavať svoju víziu ani na tom, že do politiky donesú o dve ligy lepšie kádre.

Voličov, ktorých si vyhranenejšia pozícia získa, tu môže byť dosť na to, aby sa v parlamente trvalejšie usadila progresívna či ľavicovo-liberálna strana. Zdieľať

Na tomto do soboty naháňala voličov „demokratická opozícia“. Tá sa však rozpadla, časť ide vládnuť a zvyšok si bude musieť zadefinovať nové, rozlišujúce znaky. A v prípade progresívcov to bude väčší tlak na kultúrno-etické témy. Voličov, ktorých si vyhranenejšia pozícia získa, tu môže byť dosť na to, aby sa v parlamente trvalejšie usadila progresívna či ľavicovo-liberálna strana. 

Paradoxne platí, že hoci by nový líder do ďalších volieb stratil aj štvrtinu, resp. pri štandardnej volebnej účasti aj tretinu dnešných voličov, aj tak dostane stranu do parlamentu. Pre Trubana s Beblavým to bude objektívne nespravodlivé, ale to je politika.

Beblavého odchod

Miroslav Beblavý (nateraz) ohlásil odchod z politiky. Jeho pôsobenie vo verejnom živote si zaslúži niekoľko poznámok. 

Fungovanie Miroslava Beblavého v politike má dve roviny. Prvá je jeho stranícke fungovanie, od SDKÚ-DS cez Sieť až po koalíciu PS-Spolu. Nebolo to veľmi šťastné fungovanie, ale bolo by povýšenecké tvrdiť, že bolo hanbou. 

Veď počas vlády Smeru by sme vládu SDKÚ brali oveľa radšej, Radoslav Procházka sa zasa dlho javil ako skvelá voľba pre stredový priestor. Keď kandidoval za prezidenta, postavilo sa za neho celé spektrum vážených osobností. Ako to napokon dopadlo, nebol ani tak problém Beblavého ako okolností a lídrov, s ktorými sa spojil. Jeho preskakovanie medzi stranami vyznievalo príliš pragmaticky až prefíkane, vďaka čomu prežil v politike dvadsať rokov.

Technokraticky bol Beblavý jedným z najlepšie zorientovaných politikov na scéne a teoreticky bol využiteľný v celej škále rezortov. Ako minister financií, školstva, hospodárstva či sociálnych vecí by odborne neobstál horšie ako drvivá väčšina doterajších ministrov na týchto postoch. A v takom zdravotníctve by to s ním tiež nebolo horšie ako s Tomášom Druckerom, ktorý vlastne tiež patril k tomu lepšiemu, čo tento smutný rezort za dvadsať rokov zažil. Väčšina nominantov, ktorí teraz vstúpia do vlády, bude pripravená horšie ako Beblavý.

V debatách, na ktorých sa zúčastňoval, neraz pôsobil nudne, ale patril k tomu najvecnejšiemu a najkultivovanejšiemu, čo sa dnes v slovenskej politike nachádza. Presadil tiež viacero užitočných zákonov, napríklad ten o hypotékach, ktorým oslabil pozíciu bánk voči ich dlžníkom.

Je škoda, že sa Miroslav Beblavý v politike neocitol v nejakej solídnej stredovej strane, kde by sa mohol venovať rezortným témam. Pre spravovanie verejných vecí na Slovensku by bol prínosom. Zdieľať

Hoci osciloval niekde medzi stredom a liberálnou pozíciou, patrí k tým, pre ktorých odlišný svetonázor nebol dôvod na útok či pohŕdanie. Treba tiež pripomenúť, že sa nedal zlanáriť do Ficovej vlády.

To, čo v sebe napriek snahe nevedel zaprieť, bol vyžarujúci pocit premianta, ktorý zrejme nevoňal ani voličom PS-Spolu. V porovnaní s Michalom Trubanom dostal výrazne menší počet krúžkov ako líder Michal Truban, ktorý už sám osebe v porovnaní s lídrami iných strán dostal výrazne menší podiel krúžkov.

Je škoda, že sa Miroslav Beblavý v politike neocitol v nejakej solídnej stredovej strane, kde by sa mohol venovať rezortným témam. Pre spravovanie verejných vecí na Slovensku by bol prínosom.

Odporúčame