Cameron: Islamizmus láka mladých ako nacizmus

Britský premiér David Cameron nazval redikalizáciu moslimského obyvateľstva jedom spoločnosti.

Cameron tento týždeň v Birminghame predstavil svoj päťročný akčný plán boja proti islamskému extrémizmu, informovala agentúra AP.

Súčasné problémy s radikálnym islamizmom sú podľa neho dôsledkom nevydareného začleňovania mladých britských moslimov do spoločnosti. Za najsilnejšiu zbraň proti extrémizmu považuje Cameron aktívne presadzovanie tradičných britských hodnôt medzi obyvateľmi, uviedol denník The Telegraph.

„V našej krajine máme veľmi jasné presvedčenie, ale potrebujeme ho presadzovať oveľa dôraznejšie. Bez ohľadu na to, kde žijeme, odkiaľ pochádzame a aké je naše náboženstvo, existujú veci, ktoré máme spoločné. My všetci sme Briti,“ povedal.

Premiér vidí nebezpečenstvo aj v tom, že mladých moslimov priťahuje islamský fundamentalizmus podobne, ako mladých Nemcov očaril Hitlerov režim. Počas prejavu zdôraznil, že jednotlivec nemá pre Islamský štát nijakú cenu.

„Ak si chlapec, vymyjú ti mozog, pripevnia bombu k tvojmu telu a nechajú ťa vybuchnúť. Ak si dievča, zotročia ťa a zneužijú. To je chorá a brutálna realita Islamského štátu.“

Cameron zdôraznil, že boj s radikalizáciou mladých moslimov sa stane prioritou jeho vlády. Zapoja sa nielen štátne orgány, ale aj pedagógovia a sociálni pracovníci. Ich úlohou bude učiť moslimských obyvateľov angličtinu a pomáhať im hľadať prácu.

Vzniknúť by malo aj fórum na šírenie britských hodnôt a na pomoc moslimskej menšine začleniť sa do spoločnosti. Vláda tiež plánuje predložiť návrh zákona na ochranu súkromia obetí vynútených sobášov, ktorý by okrem toho umožnil rodičom nechať svojim radikalizovaným deťom zneplatniť pasy.

Cameronov prejav a opatrenia sú reakciou na skutočnosť, že k Islamskému štátu sa dosiaľ pridalo viac ako 700 obyvateľov a podľa tajných služieb hrozia vo Veľkej Británii teroristické útoky.

Daniela Bučková

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo